Difference between revisions of "Gold Division Season 2"
From NSwiki, the NationStates encyclopedia.
(→Final Matchday) |
|||
Line 51: | Line 51: | ||
3 Kaufman Wanderers 37 23 7 7 90 41 49 76 | 3 Kaufman Wanderers 37 23 7 7 90 41 49 76 | ||
4 Real Malakoff 37 19 16 2 76 32 44 73 | 4 Real Malakoff 37 19 16 2 76 32 44 73 | ||
− | |||
5 FC Elkheart 37 20 11 6 69 40 29 71 | 5 FC Elkheart 37 20 11 6 69 40 29 71 | ||
6 Edgewood United 37 21 7 9 78 45 33 70 | 6 Edgewood United 37 21 7 9 78 45 33 70 | ||
Line 68: | Line 67: | ||
-- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- --------------- | -- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- --------------- | ||
18 Ovilla City 37 7 4 26 37 91 -54 25 | 18 Ovilla City 37 7 4 26 37 91 -54 25 | ||
+ | -- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- --------------- | ||
19 Shallowater FC 37 4 8 25 42 103 -61 20 | 19 Shallowater FC 37 4 8 25 42 103 -61 20 | ||
20 Natalia FC 37 3 7 27 24 77 -53 16 | 20 Natalia FC 37 3 7 27 24 77 -53 16 | ||
Line 84: | Line 84: | ||
==Final Standings== | ==Final Standings== | ||
Pos Team P W D L GF GA GD Pts | Pos Team P W D L GF GA GD Pts | ||
− | 1 Holliday FC 38 25 6 7 71 23 48 81 | + | 1 Holliday FC 38 25 6 7 71 23 48 81 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye |
− | 2 Highland Park FC 38 22 11 5 60 21 39 77 | + | 2 Highland Park FC 38 22 11 5 60 21 39 77 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye |
− | 3 Kaufman Wanderers 38 23 7 8 90 42 48 76 | + | 3 Kaufman Wanderers 38 23 7 8 90 42 48 76 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye |
− | 4 Real Malakoff 38 20 16 2 78 32 46 76 | + | 4 Real Malakoff 38 20 16 2 78 32 46 76 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye |
− | + | 5 FC Elkheart 38 21 11 6 71 41 30 74 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye | |
− | 5 FC Elkheart 38 21 11 6 71 41 30 74 | + | 6 Edgewood United 38 22 7 9 88 45 43 73 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye |
− | 6 Edgewood United 38 22 7 9 88 45 43 73 | + | 7 Schulenburg 38 20 12 6 53 24 29 72 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye |
− | 7 Schulenburg 38 20 12 6 53 24 29 72 | + | 8 Three Rivers FC 38 20 9 9 64 47 17 69 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye |
− | 8 Three Rivers FC 38 20 9 9 64 47 17 69 | + | 9 Lakeside AC 38 19 8 11 54 42 12 65 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye |
− | 9 Lakeside AC 38 19 8 11 54 42 12 65 | + | 10 Sweetwater Rovers 38 15 11 12 50 46 4 56 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye |
− | 10 Sweetwater Rovers 38 15 11 12 50 46 4 56 | + | 11 Yorktown 38 16 6 16 64 67 -3 54 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye |
− | 11 Yorktown 38 16 6 16 64 67 -3 54 | + | 12 Anson Sporting 38 13 5 20 54 66 -12 44 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye |
− | 12 Anson Sporting 38 13 5 20 54 66 -12 44 | + | -- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- -------------------------- |
− | -- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- --------------- | + | 13 AC Newark 38 10 12 16 59 68 -9 42 Diamond Cup 2nd Round Bye |
− | 13 AC Newark 38 10 12 16 59 68 -9 42 | + | 14 Lockney Town 38 11 8 19 65 88 -23 41 Diamond Cup 2nd Round Bye |
− | 14 Lockney Town 38 11 8 19 65 88 -23 41 | + | 15 Stinnett West 38 9 8 21 38 58 -20 35 Diamond Cup 2nd Round Bye |
− | 15 Stinnett West 38 9 8 21 38 58 -20 35 | + | 16 Ruffage United 38 8 8 22 44 78 -34 32 Diamond Cup 2nd Round Bye |
− | 16 Ruffage United 38 8 8 22 44 78 -34 32 | + | 17 Abernathy 38 8 2 28 36 80 -44 26 Diamond Cup 2nd Round Bye |
− | 17 Abernathy 38 8 2 28 36 80 -44 26 | + | -- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- -------------------------- |
− | -- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- --------------- | + | 18 Ovilla City 38 7 4 27 37 93 -56 25 Relegated/DC 2nd Round Bye |
− | 18 Ovilla City 38 7 4 27 37 93 -56 25 Relegated | + | -- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- -------------------------- |
19 Shallowater FC 38 4 8 26 42 105 -63 20 Relegated | 19 Shallowater FC 38 4 8 26 42 105 -63 20 Relegated | ||
20 Natalia FC 38 4 7 27 25 77 -52 19 Relegated | 20 Natalia FC 38 4 7 27 25 77 -52 19 Relegated |
Revision as of 15:02, 30 March 2007
Contents
First Half
Pos Team P W D L GF GA GD Pts 1 Kaufman Wanderers 19 13 3 3 45 20 25 42 2 Highland Park FC 19 12 5 2 35 10 25 41 3 Real Malakoff 19 11 7 1 40 14 26 40 4 Holliday FC 19 12 3 4 34 14 20 39 5 Schulenburg 19 11 6 2 29 10 19 39 6 FC Elkheart 19 10 6 3 36 19 17 36 7 Lakeside AC 19 10 5 4 33 22 11 35 8 Three Rivers FC 19 10 5 4 30 25 5 35 9 Edgewood United 19 10 4 5 41 25 16 34 10 Yorktown 19 8 4 7 33 27 6 28 11 Sweetwater Rovers 19 5 8 6 23 23 0 23 12 Anson Sporting 19 7 2 10 28 33 -5 23 13 Lockney Town 19 6 4 9 31 41 -10 22 14 AC Newark 19 4 6 9 30 37 -7 18 15 Stinnett West 19 4 5 10 21 30 -9 17 16 Ruffage United 19 4 5 10 27 41 -14 17 17 Abernathy 19 3 1 15 14 38 -24 10 18 Natalia FC 19 2 4 13 10 39 -29 10 19 Shallowater FC 19 2 3 14 19 55 -36 9 20 Ovilla City 19 2 2 15 18 54 -36 8
Second Half
Pos Team P W D L GF GA GD Pts 1 Highland Park FC 28 19 7 2 50 12 38 64 2 Kaufman Wanderers 28 20 3 5 73 28 45 63 3 Real Malakoff 28 15 11 2 59 25 34 56 4 Holliday FC 28 17 5 6 48 19 29 56 5 FC Elkheart 28 16 8 4 58 31 27 56 6 Schulenburg 28 15 8 5 40 17 23 53 7 Lakeside AC 28 15 7 6 44 29 15 52 8 Three Rivers FC 28 15 7 6 48 38 10 52 9 Edgewood United 28 15 6 7 59 37 22 51 10 Yorktown 28 12 5 11 50 42 8 41 11 Anson Sporting 28 10 3 15 38 50 -12 33 12 Sweetwater Rovers 28 7 11 10 34 38 -4 32 13 Lockney Town 28 8 6 14 48 63 -15 30 14 AC Newark 28 6 10 12 41 55 -14 28 15 Stinnett West 28 7 6 15 28 41 -13 27 16 Ruffage United 28 5 8 15 37 58 -21 23 17 Ovilla City 28 5 3 20 28 70 -42 18 18 Shallowater FC 28 3 7 18 32 76 -44 16 19 Abernathy 28 4 1 23 20 63 -43 13 20 Natalia FC 28 2 6 20 15 58 -43 12
Final Matchday
Pos Team P W D L GF GA GD Pts 1 Holliday FC 37 24 6 7 70 23 47 78 2 Highland Park FC 37 22 11 4 59 19 40 77 3 Kaufman Wanderers 37 23 7 7 90 41 49 76 4 Real Malakoff 37 19 16 2 76 32 44 73 5 FC Elkheart 37 20 11 6 69 40 29 71 6 Edgewood United 37 21 7 9 78 45 33 70 7 Schulenburg 37 19 12 6 51 24 27 69 8 Three Rivers FC 37 19 9 9 63 47 16 66 9 Lakeside AC 37 18 8 11 52 42 10 62 10 Sweetwater Rovers 37 14 11 12 47 45 2 53 11 Yorktown 37 15 6 16 63 67 -4 51 12 Anson Sporting 37 13 5 19 54 65 -11 44 -- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- --------------- 13 AC Newark 37 10 12 15 59 67 -8 42 14 Lockney Town 37 11 8 18 65 78 -13 41 15 Stinnett West 37 9 8 20 38 57 -19 35 16 Ruffage United 37 8 8 21 43 75 -32 32 17 Abernathy 37 8 2 27 36 78 -42 26 -- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- --------------- 18 Ovilla City 37 7 4 26 37 91 -54 25 -- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- --------------- 19 Shallowater FC 37 4 8 25 42 103 -61 20 20 Natalia FC 37 3 7 27 24 77 -53 16
Three Rivers FC 1-0 AC Newark
Ovilla City 0-2 Real Malakoff
Shallowater FC 0-2 Lakeside AC
Natalia FC 1-0 Anson Sporting
Ruffage United 1-3 Sweetwater Rovers
Kaufman Wanderers 0-1 Holliday FC
Edgewood United 10-0 Lockney Town
FC Elkheart 2-1 Highland Park FC
Abernathy 0-2 Schulenburg
Yorktown 1-0 Stinnett West
Final Standings
Pos Team P W D L GF GA GD Pts 1 Holliday FC 38 25 6 7 71 23 48 81 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye 2 Highland Park FC 38 22 11 5 60 21 39 77 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye 3 Kaufman Wanderers 38 23 7 8 90 42 48 76 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye 4 Real Malakoff 38 20 16 2 78 32 46 76 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye 5 FC Elkheart 38 21 11 6 71 41 30 74 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye 6 Edgewood United 38 22 7 9 88 45 43 73 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye 7 Schulenburg 38 20 12 6 53 24 29 72 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye 8 Three Rivers FC 38 20 9 9 64 47 17 69 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye 9 Lakeside AC 38 19 8 11 54 42 12 65 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye 10 Sweetwater Rovers 38 15 11 12 50 46 4 56 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye 11 Yorktown 38 16 6 16 64 67 -3 54 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye 12 Anson Sporting 38 13 5 20 54 66 -12 44 EC 1st Round Bye/DC 2nd Round Bye -- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- -------------------------- 13 AC Newark 38 10 12 16 59 68 -9 42 Diamond Cup 2nd Round Bye 14 Lockney Town 38 11 8 19 65 88 -23 41 Diamond Cup 2nd Round Bye 15 Stinnett West 38 9 8 21 38 58 -20 35 Diamond Cup 2nd Round Bye 16 Ruffage United 38 8 8 22 44 78 -34 32 Diamond Cup 2nd Round Bye 17 Abernathy 38 8 2 28 36 80 -44 26 Diamond Cup 2nd Round Bye -- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- -------------------------- 18 Ovilla City 38 7 4 27 37 93 -56 25 Relegated/DC 2nd Round Bye -- ------------------------ -- -- -- -- --- --- --- --- -------------------------- 19 Shallowater FC 38 4 8 26 42 105 -63 20 Relegated 20 Natalia FC 38 4 7 27 25 77 -52 19 Relegated
Awards
Most Valuable Player
Golden Boot
Rookie of the Year
Striker of the Year
Midfielder of the Year
Defender of the Year
Goalkeeper of the Year
Goal of the Year
Preceded by: Gold Division Season 1 |
Gold Division Season 2 |
Followed by: Gold Division Season 3 |
The Free Land of Acapais |
---|
Main Article: Acapais |
Acapais Sports: Acapais Football Association, Acapais Football League, Acapais national football team |