World Cup 22
NationStates World Cup 22 | |
---|---|
Teams | 32 (from 91 entrants) |
Host | Liverpool England and South Osettia South Osettia later pulled out and were replaced by Vilita and Legalese. |
Champions | Sarzonia (1st title) |
Second | Oaker |
Third | Bedistan |
Matches played | 64 |
Goals scored | 169 (average 2.64 per match) |
Affiliated tournaments | CoH14, BoF (WC22) |
Previous | World Cup 21 |
Next | World Cup 23 |
World Cup 22 was the stage of many remarkable occurrences - Liverpool England hosted for the first time after bidding to host almost every time over a period of around 15 Cups, South Osettia were scheduled to host, but pulled out, and was replaced by Vilita and Legalese in co-hosting the tournament. The tournament was also notable for having the lowest RP rate for the last eight cups, perhaps because of a comparatively-low RP Bonus.
Contents
Qualifying Tables
Group 1 Pts W D L GF:GA GD Q. Krytenia 30 10 0 0 27:8 19 Q. Svecia 18 5 3 2 15:11 4 Q. Legalese 14 4 2 4 15:14 1 ------------------------------------------------------ 4. Oliverry 11 3 2 5 10:15 -5 5. Funny Looking Islands 10 3 1 6 12:15 -3 6. Umphart 2 0 2 8 4:20 -16 Legalese qualified on account of being replacement host
Group 2 Pts W D L GF:GA GD Q. Crystilakere 22 7 1 0 17:3 14 Q. Raptor Claw 18 6 0 2 14:8 6 ------------------------------------------------------ 3. Haperd 10 2 3 3 12:12 0 4. Piquantrax 4 1 1 6 9:16 -7 5. Oglethorpia 4 1 1 7 6:22 -16
Group 3 Pts W D L GF:GA GD Q. Tadjikistan 30 10 0 0 18:2 16 Q. Bedistan 20 6 2 2 25:6 19 ------------------------------------------------------ 3. Giant Zucchini 17 5 2 3 17:12 5 4. Kazakhstania 6 1 3 6 5:18 -13 5. Moleland 5 0 5 5 5:14 -9 6. Gregenburg 5 1 2 7 6:24 -18
Group 4 Pts W D L GF:GA GD Q. Spurland 21 7 0 3 17:9 8 Q. The Lowland Clans 21 6 3 1 13:7 6 ------------------------------------------------------ 3. Nonesuch Street 19 6 1 3 18:8 10 4. Liamist States 17 5 2 3 15:7 8 5. Nedalia 7 2 1 7 5:18 -13 6. Abysmalistan 1 0 1 9 1:20 -19
Group 5 Pts W D L GF:GA GD Q. Starblaydia 28 9 1 0 22:4 18 Q. EL CID THE HERO 20 6 2 2 20:10 10 ------------------------------------------------------ 3. Bettia 15 4 3 3 11:10 1 4. Lykaia 12 3 3 4 13:13 0 5. San Verdi 5 0 5 5 12:23 -11 6. Beaneastan 2 0 2 8 5:23 -18
Group 6 Pts W D L GF:GA GD Q. Squornshelous 21 6 3 1 19:5 14 Q. Lovisa 21 6 3 1 15:6 9 ------------------------------------------------------ 3. Kipto-Mare 15 4 3 3 16:13 3 4. Oceaice 14 4 2 4 12:13 -1 5. Zanzabarland 11 3 2 5 10:16 -6 6. Liechtenistan 1 0 1 9 3:22 -19
Group 7 Pts W D L GF:GA GD Q. Audioslavia 27 9 0 1 24:2 22 Q. Wella 20 6 2 2 15:9 6 ------------------------------------------------------ 3. Chicanada 14 4 2 4 12:12 0 4. Rittarstan 11 3 2 5 5:13 -8 5. The Belmore Family 9 1 6 3 5:9 -4 6. Black Yellow 2 0 2 8 3:19 -16
Group 8 Pts W D L GF:GA GD Q. Sarzonia 25 8 1 1 21:1 20 Q. Druida 17 5 2 3 17:8 9 ------------------------------------------------------ 3. Spaam 14 3 5 2 10:7 3 4. Nova Mercia 9 1 6 3 5:16 -11 5. Murflonia 8 1 5 4 6:15 -9 6. Spirit Nation 5 0 5 5 5:17 -12
Group 9 Pts W D L GF:GA GD Q. Rejistania 24 7 3 0 22:4 18 Q. Oaker 19 5 4 1 12:7 5 ------------------------------------------------------ 3. Kingsford 11 2 5 3 12:16 -4 4. Corneliu 10 2 4 4 10:14 -4 5. Kaze Progressa 9 2 3 5 12:14 -2 6. Stumperia 6 1 3 6 8:21 -13
Group 10 Pts W D L GF:GA GD Q. One Red Dot 27 9 0 1 19:3 16 Q. Commerce Heights 18 5 3 2 14:8 6 ------------------------------------------------------ 3. Sjwitz 15 4 3 3 16:12 4 4. Finrods 12 3 3 4 14:13 1 5. Harlesburg 7 1 4 5 6:14 -8 6. Pacitalia 3 0 3 7 4:23 -19
Group 11 Pts W D L GF:GA GD Q. Vilita 28 9 1 0 26:5 21 Q. Gaian Ascendancy 17 4 5 1 14:7 7 ------------------------------------------------------ 3. Slaikau 15 4 3 3 15:7 8 4. Kylaai 15 4 3 3 16:14 2 5. Davistand 5 1 2 7 5:24 -19 6. Bestiville 3 1 0 9 5:24 -19
Group 12 Pts W D L GF:GA GD Q. Eauz 23 7 2 1 20:7 13 Q. Dance 2 Revolution 22 7 1 2 22:12 10 ------------------------------------------------------ 3. The Weegies 15 5 0 5 15:16 -1 4. Fmjphoenix 14 4 2 4 12:13 -1 5. Anarquistan 12 4 0 6 14:15 -1 6. Euroslavia 1 0 1 9 2:22 -20
Group 13 Pts W D L GF:GA GD Q. Turori 28 9 1 0 22:3 19 Q. Jeruselem 24 8 0 2 25:9 16 ------------------------------------------------------ 3. Bryn Shander 13 4 1 5 10:16 -6 4. Praying2God 12 3 3 4 14:12 2 5. Fimble loving peoples 6 1 3 6 9:22 -13 6. Sacred Evil 2 0 2 8 2:20 -18
Group 14 Pts W D L GF:GA GD Q. Total n Utter Insanity 23 7 2 1 26:7 19 Q. Hiiraan 21 6 3 1 18:5 13 ------------------------------------------------------ 3. Nova Britannicus 20 6 2 2 18:9 9 4. Sliponia 12 4 0 6 12:17 -5 5. Hockey Canada 10 3 1 6 11:22 -11 6. Lennon Marx 0 0 0 10 2:27 -25
Group 15 Pts W D L GF:GA GD Q. Cockbill Street 23 7 2 1 15:5 10 Q. Five Civilized Nations 19 5 4 1 14:8 6 ------------------------------------------------------ 3. Lethislavania 16 3 7 0 12:6 6 4. Sonaron 10 2 4 4 9:11 -2 5. Sarcodina 6 1 3 6 2:12 -10 6. Aust 4 0 4 6 2:12 -10
Finals
Group Stages
Group A
Audioslavia - Crystilakere 1-2
Oaker - Wella 4-0
Audioslavia - Wella 3-0
Crystilakere - Oaker 2-0
Audioslavia - Oaker 1-1 (5-6 after penalty kicks, 2-2 aet)
Crystilakere - Wella 3-0
Group A Pts W D L GF:GA GD Q. Crystilakere 9 3 0 0 7:1 6 Q. Oaker 4 1 1 1 5:3 2* E. Audioslavia 4 1 1 1 5:3 2* E. Wella 0 0 0 3 0:10 -10
As both Oaker and Audioslavia finished level on points, goal difference and goals for, their Matchday Three match went into extra time and penalty kicks.
Group B
Rejistania - Dance 2 Revolution 3-1
One Red Dot - Gaian Ascendancy 2-1
Rejistania - Gaian Ascendancy 2-0
One Red Dot - Dance 2 Revolution 1-1
Rejistania - One Red Dot 0-2
Dance 2 Revolution - Gaian Ascendancy 2-1
Group B Pts W D L GF:GA GD Q. One Red Dot 7 2 1 0 5:2 3 Q. Rejistania 6 2 0 1 5:3 2 E. Dance 2 Revolution 1 0 2 1 3:5 -2 E. Gaian Ascendancy 1 0 1 1 2:5 -3
Group C
Liverpool England - Eauz 1-1
The Lowland Clans - Raptor Claw 0-1
Liverpool England - Raptor Claw 3-3
The Lowland Clans - Eauz 0-0
Liverpool England - The Lowland Clans 2-1
Eauz - Raptor Claw 1-1
Group C Pts W D L GF:GA GD Q. Liverpool England 5 1 2 0 6:5 1 Q. Raptor Claw 5 1 2 0 5:4 1 E. Eauz 3 0 3 0 2:2 0 E. The Lowland Clans 1 0 1 2 1:3 -2
Group D
Cockbill Street - Squornshelous 1-3
Druida - Jeruselem 4-1
Cockbill Street - Jeruselem 3-3
Druida - Squornshelous 2-1
Cockbill Street - Druida 1-0
Squornshelous - Jeruselem 1-0
Group D Pts W D L GF:GA GD Q. Druida 6 2 0 0 6:3 3 Q. Squornshelous 6 2 0 1 5:3 2 E. Cockbill Street 4 1 1 1 5:6 -1 E. Jeruselem 1 0 1 1 4:8 -4
Group E
Bedistan - Turori 0-2
Tadjikistan - Spurland 1-1
Turori - Tadjikistan 3-0
Bedistan - Spurland 3-1
Bedistan - Tadjikistan 1-1
Turori - Spurland 1-1
Group E Pts W D L GF:GA GD Q. Turori 7 2 1 0 6:1 5 Q. Bedistan 4 1 1 1 4:4 0 E. Spurland 2 0 2 1 3:5 -2 E. Tadjikistan 2 0 2 1 2:5 -3
Group F
Total n Utter Insanity - Svecia 2-3
Starblaydia - Krytenia 1-0
Svecia - Starblaydia 1-1
Total n Utter Insanity - Krytenia 0-1
Total n Utter Insanity - Starblaydia 0-1
Svecia - Krytenia 3-0
Group F Pts W D L GF:GA GD Q. Svecia 7 2 1 0 7:3 4 Q. Starblaydia 7 2 1 0 3:1 2 E. Krytenia 3 1 0 2 1:4 -3 E. Total n Utter Insanity 0 0 0 3 2:5 -3
Group G
Legalese - Sarzonia 0-3
Commerce Heights - Hiiraan 1-3
Sarzonia - Commerce Heights 1-1
Legalese - Hiiraan 1-0
Legalese - Commerce Heights 0-2
Sarzonia - Hiiraan 1-0
Group G Pts W D L GF:GA GD Q. Sarzonia 7 2 1 0 5:1 4 Q. Commerce Heights 4 1 1 1 4:4 0 E. Hiiraan 3 1 0 2 3:3 0 E. Legalese 3 1 0 2 1:5 -4
Group H
Vilita - EL CID THE HERO 2-2
Lovisa - Five Civilized Nations 4-0
EL CID THE HERO - Lovisa 0-1
Vilita - Five Civilized Nations 4-1
Vilita - Lovisa 2-0
EL CID THE HERO - Five Civilized Nations 1-0
Group H Pts W D L GF:GA GD Q. Vilita 7 2 1 0 8:3 5 Q. Lovisa 6 2 0 1 5:2 3 E. EL CID THE HERO 4 1 1 1 3:3 0 E. Five Civilized Nations 0 0 0 3 1:9 -8
Knockout stage
Second Round | Quarter finals | Semi finals | Final | |||||||||||
One Red Dot | 0 | |||||||||||||
Oaker | 2 | |||||||||||||
Oaker (pen) | 2 (7) | |||||||||||||
Squornshelous | 2 (6) | |||||||||||||
Druida | 2 | |||||||||||||
Rejistania (AET) | 3 | |||||||||||||
Oaker | 1 | |||||||||||||
Rejistania | 0 | |||||||||||||
Crystilakere | 2 | |||||||||||||
Raptor Claw | 0 | |||||||||||||
Rejistania | 3 | |||||||||||||
Crystilakere | 2 | |||||||||||||
Liverpool England | 0 | |||||||||||||
Squornshelous | 1 | |||||||||||||
Oaker | 0 | |||||||||||||
Sarzonia | 4 | |||||||||||||
Svecia | 1 | |||||||||||||
Bedistan | 3 | |||||||||||||
Commerce Heights | 0 | |||||||||||||
Bedistan | 3 | |||||||||||||
Turori (AET) | 2 | |||||||||||||
Lovisa | 1 | |||||||||||||
Bedistan | 0 | |||||||||||||
Sarzonia | 1 | Third place | ||||||||||||
Vilita | 0 | |||||||||||||
Commerce Heights | 2 | |||||||||||||
Sarzonia (pen) | 1 (6) | Bedistan | 2 | |||||||||||
Turori | 1 (5) | Rejistania | 0 | |||||||||||
Sarzonia | 1 | |||||||||||||
Starblaydia | 0 | |||||||||||||
- Note: The score in this World Cup Final match was believed to have the largest winning scoreline to date, or at least the most one-sided. Never has a team conceded more than three goals in a World Cup final and failed to score.
Brian Wilson became only the second player to score a hat-trick in a World Cup final, Sani Luvo of Kaze Progressa being the first when he scored all three goals for Kaze Progressa in their 4-3 defeat to Rejistania in the World Cup 18 final.
Final standings
NationStates World Cup |
---|
Editions: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 |
Affiliated tournaments: Baptism of Fire | Cup of Harmony | Under-21 World Cup |
Scorinating: KPB ranking system | Leagion | NSFootySim | Role play ranks (RPR) | Style modifiers |
Related articles: World Cup Committee | FAQs | Player Hall of Fame | Nation Hall of Fame | Football |