Difference between revisions of "World Cup 36"
(→Elimination stage) |
|||
Line 4: | Line 4: | ||
| teams = 98 | | teams = 98 | ||
| finalists = 32 | | finalists = 32 | ||
− | | first = | + | | first = [[Ariddia]] |
− | | count = | + | | count = third |
− | | second = | + | | second = [[Errinundera]] |
− | | third = | + | | third = [[Capitalizt SLANI]] |
− | | matches = | + | | matches = 64 |
− | | goals = | + | | goals = 204 |
− | | average = | + | | average = 3.188 |
| affiliated = [[Baptism of Fire 23]],<br/>[[Cup of Harmony 28]] | | affiliated = [[Baptism of Fire 23]],<br/>[[Cup of Harmony 28]] | ||
| previous = [[World Cup 35]] | | previous = [[World Cup 35]] | ||
| next = [[World Cup 37]] | | next = [[World Cup 37]] | ||
}} | }} | ||
− | '''World Cup 36''' | + | '''World Cup 36''' was hosted by the [[Unified Capitalizt States]] and [[Cafundéu]]. |
+ | |||
==Qualifying Stages== | ==Qualifying Stages== | ||
'''Group 1:''' '''[[Schiavonia]]''', [[Rejistania]], [[Swilatia]], '''[[Estresse Intenso]]''', [[The Non-RPing n00b]], [[Nitrodymium]], [[Salkehachie]], [[Bercktesgaden]] | '''Group 1:''' '''[[Schiavonia]]''', [[Rejistania]], [[Swilatia]], '''[[Estresse Intenso]]''', [[The Non-RPing n00b]], [[Nitrodymium]], [[Salkehachie]], [[Bercktesgaden]] |
Revision as of 16:01, 24 August 2007
NationStates World Cup 36 | |
---|---|
Teams | 32 (from 98 entrants) |
Host | Unified Capitalizt States and Cafundéu |
Champions | Ariddia (third title) |
Second | Errinundera |
Third | Capitalizt SLANI |
Matches played | 64 |
Goals scored | 204 (average 3.188 per match) |
Affiliated tournaments | Baptism of Fire 23, Cup of Harmony 28 |
Previous | World Cup 35 |
Next | World Cup 37 |
World Cup 36 was hosted by the Unified Capitalizt States and Cafundéu.
Contents
Qualifying Stages
Group 1: Schiavonia, Rejistania, Swilatia, Estresse Intenso, The Non-RPing n00b, Nitrodymium, Salkehachie, Bercktesgaden
Group 2: Milchama, Sel Appa, Yafor 2, The Islands of Qutar, Keyne Island, Kura-Pelland, Fargess, The Comrade Emirates
Group 3: Az-cz, Zwangzug, Qazox, Cookesland, Candelaria And Marquez, Sorthern Northland, Collonie, Kedalfax
Group 4: Squornshelous, Fmjphoenix, Kiryu-Shi, Atheistic Right, Endmile, Jeru FC, Billopesha, Homieville
Group 5: Bettia, Bazalonia, Green Wombat, Spruitland, Dance 2 Revolution, Kansiov, TT Lake Side, Shackfold
Group 6: Vilita, Alasdair I Frosticus, Sativaville, Ulzaxid, Grotewohl, Herchimer, British Londinium, Limbrogidlia
Group 7: Ariddia, Turori, Acapais, Lovisa, Vephrall, New Montreal States, Niosis, ARealAdvance
Group 8: Demot, Oliverry, The HURD, Western Afghanistan, Kristovenia, Novapsolu, Shmibabway, The Canelandic Islands
Group 9: Jeruselem, Northern Bettia, Quakmybush, St Samuel, Patusan, Trumanistan, Planting, Noirthemme
Group 10: Elves Security Forces, Tynelia, Assegai Developments, Kampfers, Aurendia, Ad'ihan, Tylero, The Sons of a Monkey
Group 11: Errinundera, The Lowland Clans, Bostopia, Bushes Been Quaked, Abu Omar, Rugiero, Thelema Abbey, Kilmarnockshire
Group 12: The Archregimancy, Wentland, Commerce Heights JSY, Jariss, Daehanjeiguk, Bellzantium, Cebumopolis, Central Prestonia
Teams in bold qualified directly, whereas teams identified in italics qualified in the play-off round.
Group Stage
Unified Capitalizt States region
Group A
|
|
Group B
|
|
Group C
|
|
Group D
|
|
Cafundéu region
Group E
|
|
Group F
|
|
Group G
|
|
Group H
|
|
Elimination stage
Second Round | Quarter finals | Semi finals | Final | |||||||||||
Sokojito Überdome, Sokojito Dosi | ||||||||||||||
Capitalizt SLANI | 3 | |||||||||||||
Capitalizm, ʼYupo | ||||||||||||||
Fmjphoenix | 0 | |||||||||||||
Capitalizt SLANI (PKs) | 0 (4) | |||||||||||||
JPL Paladin Stadium, Port Lusambo | ||||||||||||||
Schiavonia | 0 (3) | |||||||||||||
Schiavonia | 1 | |||||||||||||
Sokojito Überdome, Sokojito Dosi | ||||||||||||||
Sel Appa | 0 | |||||||||||||
Capitalizt SLANI | 1 | |||||||||||||
Metropolitan Stadium, Commerce Heights | ||||||||||||||
Errinundera (AET) | 2 | |||||||||||||
Errinundera (AET) | 5 | |||||||||||||
Esther Marchese Memorial Stadium, Sonoma City | ||||||||||||||
Squornshelous | 4 | |||||||||||||
Errinundera | 3 | |||||||||||||
Drakcorp Querzakhi Olympic Stadium, Querzakhi | ||||||||||||||
Elves Security Forces | 2 | |||||||||||||
Elves Security Forces | 2 | |||||||||||||
Akēlaïkà Ethnikò Stadió, Khrusáestos | ||||||||||||||
Vilita | 1 | |||||||||||||
Errinundera | 2 | |||||||||||||
Praça Maior, Cafundó do Juta | ||||||||||||||
Ariddia (AET) | 4 | |||||||||||||
Wentland | 1 | |||||||||||||
Maracatuzão, Dunboor | ||||||||||||||
Az-cz (AET) | 2 | |||||||||||||
Az-cz | 2 (2) | |||||||||||||
Presídio, Carandirú City | ||||||||||||||
Ariddia (PKs) | 2 (4) | |||||||||||||
Ariddia | 4 | |||||||||||||
Obelisco Monumental, Lasft | ||||||||||||||
Bostopia | 0 | |||||||||||||
Ariddia | 2 | |||||||||||||
Toca do Tatu, Central City | ||||||||||||||
Zwangzug | 0 | Third place | ||||||||||||
Bettia | 0 | |||||||||||||
Arena América, Abadia | Praça Maior, Cafundó do Juta | |||||||||||||
Zwangzug | 3 | |||||||||||||
Zwangzug | 3 | Capitalizt SLANI | 4 | |||||||||||
Obelisco Monumental, Lasft | ||||||||||||||
Cafundéu | 1 | Zwangzug | 2 | |||||||||||
Demot | 2 | |||||||||||||
Cafundéu | 3 | |||||||||||||
External Links
- World Cup Discussion Thread
- World Cup 36 Signups
- World Cup 36 Roster Thread
- World Cup 36 RP Thread
- World Cup 36 Scores Thread
NationStates World Cup |
---|
Editions: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 |
Affiliated tournaments: Baptism of Fire | Cup of Harmony | Under-21 World Cup |
Scorinating: KPB ranking system | Leagion | NSFootySim | Role play ranks (RPR) | Style modifiers |
Related articles: World Cup Committee | FAQs | Player Hall of Fame | Nation Hall of Fame | Football |