From NSwiki, the NationStates encyclopedia.
World Cup 36 was hosted by the Unified Capitalizt States and Cafundéu. Ariddia reached another final and, this time, won the title, the third of the country's history. Another interesting fact was the impressive campaign of Zwangzug, who eliminated the former champions Bettia and the hosts Cafundéu to reach the semifinals.
Qualifying Stages
Group 1: Schiavonia, Rejistania, Swilatia, Estresse Intenso, The Non-RPing n00b, Nitrodymium, Salkehachie, Bercktesgaden
Group 2: Milchama, Sel Appa, Yafor 2, The Islands of Qutar, Keyne Island, Kura-Pelland, Fargess, The Comrade Emirates
Group 3: Az-cz, Zwangzug, Qazox, Cookesland, Candelaria And Marquez, Sorthern Northland, Collonie, Kedalfax
Group 4: Squornshelous, Fmjphoenix, Kiryu-Shi, Atheistic Right, Endmile, Jeru FC, Billopesha, Homieville
Group 5: Bettia, Bazalonia, Green Wombat, Spruitland, Dance 2 Revolution, Kansiov, TT Lake Side, Shackfold
Group 6: Vilita, Alasdair I Frosticus, Sativaville, Ulzaxid, Grotewohl, Herchimer, British Londinium, Limbrogidlia
Group 7: Ariddia, Turori, Acapais, Lovisa, Vephrall, New Montreal States, Niosis, ARealAdvance
Group 8: Demot, Oliverry, The HURD, Western Afghanistan, Kristovenia, Novapsolu, Shmibabway, The Canelandic Islands
Group 9: Jeruselem, Northern Bettia, Quakmybush, St Samuel, Patusan, Trumanistan, Planting, Noirthemme
Group 10: Elves Security Forces, Tynelia, Assegai Developments, Kampfers, Aurendia, Ad'ihan, Tylero, The Sons of a Monkey
Group 11: Errinundera, The Lowland Clans, Bostopia, Bushes Been Quaked, Abu Omar, Rugiero, Thelema Abbey, Kilmarnockshire
Group 12: The Archregimancy, Wentland, Commerce Heights JSY, Jariss, Daehanjeiguk, Bellzantium, Cebumopolis, Central Prestonia
Teams in bold qualified directly, whereas teams identified in italics qualified in the play-off round.
Group Stage
Group A
|
Capitalizt SLANI | 3 - 0 | Jasīʼyūn |
Vilita | 2 - 0 | Tynelia |
Jasīʼyūn | 0 - 3 | Tynelia |
Capitalizt SLANI | 2 - 0 | Vilita |
Vilita | 1 - 0 | Jasīʼyūn |
Capializt SLANI | 3 - 2 | Tynelia |
|
Group B
|
Schiavonia | 3 - 0 | Qazox |
Squornshelous | 3 - 3 | The Holy Empire |
Qazox | 2 - 1 | The Holy Empire |
Schizvonia | 2 - 1 | Squornshelous |
Squornshelous | 2 - 1 | Qazox |
Schiavonia | 1 - 2 | The Holy Empire |
|
Important note: Squornshelous qualified for the second stage after defeating The Holy Empire in a playoff match. The result was 3-0.
Group C
|
Milchama | 2 - 2 | Quakmybush |
Errinundera | 5 - 3 | Sel Appa |
Quakmybush | 1 - 2 | Sel Appa |
Milchama | 1 - 1 | Errinundera |
Errinundera | 3 - 0 | Quakmybush |
Milchama | 1 - 1 | Sel Appa |
|
Group D
|
Elves Security Forces | 1 - 0 | Yafor 2 |
Oliverry | 0 - 2 | Fmjphoenix |
Yafor 2 | 1 - 1 | Fmjphoenix |
Elves Security Forces | 3 - 1 | Oliverry |
Oliverry | 1 - 0 | Yafor 2 |
Elves Security Forces | 5 - 0 | Fmjphoenix |
|
Group E
|
Cafundéu | 2 - 0 | The HURD |
The Archregimancy | 0 - 0 | Wentland |
The HURD | 1 - 2 | Wentland |
Cafundéu | 3 - 2 | The Archregimancy |
The Archregimancy | 0 - 1 | The HURD |
Cafundéu | 0 - 1 | Wentland |
|
Group F
|
Ariddia | 2 - 0 | Atheistic Right |
Jeruselem | 0 - 0 | Zwangzug |
Atheistic Right | 1 - 4 | Zwangzug |
Ariddia | 3 - 2 | Jeruselem |
Jeruselem | 2 - 1 | Atheistic Right |
Ariddia | 1 - 0 | Zwangzug |
|
Group G
|
Bettia | 5 - 1 | Bostopia |
The Lowland Clans | 4 - 2 | Turori |
Bostopia | 2 - 2 | Turori |
Bettia | 4 - 0 | The Lowland Clans |
The Lowland Clans | 1 - 2 | Bostopia |
Bettia | 1 - 1 | Turori |
|
Group H
|
Az-cz | 2 - 0 | Estresse Intenso |
Demot | 1 - 2 | Bazalonia |
Estresse Intenso | 0 - 2 | Bazalonia |
Az-cz | 0 - 3 | Demot |
Demot | 2 - 0 | Estresse Intenso |
Az-cz | 3 - 1 | Bazalonia |
|
Elimination stage
|
Second Round
|
|
Quarter finals
|
|
Semi finals
|
|
Final
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sokojito Überdome, Sokojito Dosi
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Capitalizt SLANI
|
3
|
|
Capitalizm, ʼYupo
|
|
Fmjphoenix
|
0
|
|
|
Capitalizt SLANI (PKs)
|
0 (4)
|
|
JPL Paladin Stadium, Port Lusambo
|
|
|
Schiavonia
|
0 (3)
|
|
|
Schiavonia
|
1
|
|
|
Sokojito Überdome, Sokojito Dosi
|
|
Sel Appa
|
0
|
|
|
Capitalizt SLANI
|
1
|
|
Metropolitan Stadium, Commerce Heights
|
|
|
Errinundera (AET)
|
2
|
|
|
Errinundera (AET)
|
5
|
|
Esther Marchese Memorial Stadium, Sonoma City
|
|
|
Squornshelous
|
4
|
|
|
Errinundera
|
3
|
|
Drakcorp Querzakhi Olympic Stadium, Querzakhi
|
|
|
Elves Security Forces
|
2
|
|
|
Elves Security Forces
|
2
|
|
|
Akēlaïkà Ethnikò Stadió, Khrusáestos
|
|
Vilita
|
1
|
|
|
Errinundera
|
2
|
|
Praça Maior, Cafundó do Juta
|
|
|
Ariddia (AET)
|
4
|
|
Wentland
|
1
|
|
Maracatuzão, Dunboor
|
|
|
Az-cz (AET)
|
2
|
|
|
Az-cz
|
2 (2)
|
|
Presídio, Carandirú City
|
|
|
Ariddia (PKs)
|
2 (4)
|
|
|
Ariddia
|
4
|
|
|
Obelisco Monumental, Lasft
|
|
Bostopia
|
0
|
|
|
Ariddia
|
2
|
|
Toca do Tatu, Central City
|
|
|
Zwangzug
|
0
|
|
Third place
|
|
Bettia
|
0
|
|
Arena América, Abadia
|
|
Praça Maior, Cafundó do Juta
|
|
Zwangzug
|
3
|
|
|
Zwangzug
|
3
|
Capitalizt SLANI
|
4
|
|
Obelisco Monumental, Lasft
|
|
|
Cafundéu
|
1
|
|
Zwangzug
|
2
|
|
Demot
|
2
|
|
|
|
|
Cafundéu
|
3
|
|
|
External Links