Difference between revisions of "Kelssek at the Second Summer Olympics"
From NSwiki, the NationStates encyclopedia.
Line 64: | Line 64: | ||
*Canoeing: Women’s Flatwater K-2 500 m - Pauline Goss, Olivia Narkey | *Canoeing: Women’s Flatwater K-2 500 m - Pauline Goss, Olivia Narkey | ||
*Triathlon: Women's - Noele Gauthier | *Triathlon: Women's - Noele Gauthier | ||
+ | *Swimming: Women's 200m backstroke - Jessica Langton | ||
==Broadcast== | ==Broadcast== |
Revision as of 19:55, 20 May 2007
Kelssek is expected to compete at the Second Summer Olympics in Querzakhi, Unified Capitalizt States. The Kelssekian Olympic Committee is expected to send a team of 398 athletes and 700 support staff. The flag-bearer at the opening ceremony was judoka Andrew Gillard.
Contents
Medals
Gold
- Judo: Women's 48kg - Laura Ashton
- Swimming: Women's 400m Individual Medley - Jessica Langton
- Gymnastics: Women's Individual Artistic All-Around - Pénélope Arsenault
- Judo: Men's 73kg - Andrew Gillard
- Swimming: Men's 4x100m individual medley - Philipe Destry
- Gymnastics: Women's Trampoline - Elisabeth Aubry
- Swimming: Men's 100m breaststroke - Bernard Destry
- Athletics: Men's 1500m - Adam Oakley
- Gymnastics: Women's Artistic Floor Exercise - Olivia Damon
- Gymnastics: Women's Artistic Vault - Pénélope Arsenault
- Athletics: Men's 400m final - Kieran de Silva
- Swimming: Women's 200m freestyle - Lisa Greenwood
- Cycling: Women's individual pursuit - Anne Steadford
- Swimming: Men's 200m butterfly - Philipe Destry
- Diving: Women's 3m springboard - Tania Fitzpatrick
- Swimming: Men’s 4x200 m freestyle relay - Jean Boisvert, Adam Guidry, Bernard Destry, Josh Comas
- Weightlifting: Women's 63kg - Julia Peterson
- Wrestling: Men's Freestyle 55kg - Peter Warner
- Basketball: Women's
- Athletics: Men's 110m hurdles - Pierre Gaudet
- Swimming: Women's 4x200m freestyle relay - Virginia Dunston, Adrienne Poirier, Claudia Méliss, Lisa Greenwood
- Athletics: Men's Long Jump - Mark Nicholas
- Swimming: Women's 800m freestyle - Jessica Langton
- Canoeing: Men's Flatwater K-2 500m - Eric Stillman, Evegeni Nazarov
- Taekwondo: Men's 68kg - Luc Perrault
Silver
- Judo: Men's 60kg - Jeffrey Aunson
- Swimming: Women's 100m butterfly - Claudia Méliss
- Judo: Men's 66kg - Scott Wesbot
- Judo: Women's 63kg - Joan Burben
- Canoeing: Men's Slalom C-1 - Shawn Abram
- Swimming: Women's 4x100m freestyle relay - Virgina Dunston, Jessica Langton, Claudia Méliss, Lisa Greenwood
- Diving: Men's 3m springboard - Pierre Desjarlais
- Shooting: Men's 50m pistol - Kieran Tarrant
- Gymnastics: Men's Artistic Vault - Chris Batty
- Gymnastics: Women's Artistic Pommel Horse - Pénélope Arsenault
- Swimming: Men's 4x100m freestyle relay - Philipe Destry, Bernard Destry, Brent Fowles, Martin Peters
- Diving: Men's 10m platform - Pierre Desjarlais
- Swimming: Women's 200m butterfly - Virginia Dunston
- Athletics: Men's 3000m steeplechase - Patrick Husar
- Athletics: Women's 200m - Claire Paterson
- Rowing: Women's Pairs - Anna Lydman, Cathy Holt
- Synchronised Swimming: Women's Team - Kendra Auss, Louise Charfaux, Connor Campbell, April Leffer, Jessica Shedel, Andrea Copper, Vanessa Phelps, Liz Washington
- Swimming: Men's 50m freestyle - Douglas Beger
- Rowing: Men's Fours - Barney Liu, Peter Nitymaki, James Miller, Eric Baird
Bronze
- Diving: Women's synchronised 3m springboard - Beatrice Saucion, Inès Audette
- Swimming: Men's 400m freestyle - Brent Fowles
- Judo: Women's 78kg - Sanya Hachino
- Swimming: Men's 200m freestyle - Jean Boisvert
- Judo: Women's over 78kg - Angela Weiss
- Swimming: Women's 200m butterfly - Jessica Langton
- Cycling: Men's Team Pursuit - Kyle Butters, Terence Valer, Patrick Kent, Colin Sherwood
- Swimming: Men's 200m backstroke - Jean Boisvert
- Swimming: Women's 200m breaststroke - Marcelle Lemieux
- Weightlifting: Men's 94kg - Joe Izzet
- Canoeing: Women’s Flatwater K-2 500 m - Pauline Goss, Olivia Narkey
- Triathlon: Women's - Noele Gauthier
- Swimming: Women's 200m backstroke - Jessica Langton
Broadcast
The Kelssek Broadcasting Corporation has been designated the official broadcaster of the Olympics in Kelssek. Channel Twelve Broadcasting was also awarded the "second-choice" right to broadcast live events.
- Second Summer Olympics
- Host city: Querzakhi (Unified Capitalizt States)
- Other candidate: Fauxhan (Bazalonia)
- Participating nations: to be determined