Difference between revisions of "Mikitivity at the Second Winter Olympics"
Mikitivity (Talk | contribs) m (→Alpine Skiing) |
Mikitivity (Talk | contribs) m (→Luge) |
||
Line 215: | Line 215: | ||
|- | |- | ||
| N. Wentz | | N. Wentz | ||
− | | align=center | | + | | align=center | 52.163 |
− | | align=center | | + | | align=center | 51.860 |
− | | align=center | | + | | align=center | 52.713 |
− | | align=center | | + | | align=center | 52.346 |
− | | align=center | | + | | align=center | 3:29.082 |
− | | align=center | | + | | align=center | 19th |
|- | |- | ||
| M. Hart | | M. Hart | ||
− | | align=center | | + | | align=center | 52.002 |
− | | align=center | | + | | align=center | 52.577 |
− | | align=center | | + | | align=center | 52.463 |
− | | align=center | | + | | align=center | 52.340 |
− | | align=center | | + | | align=center | 3:29.382 |
− | | align=center | | + | | align=center | 25th |
|} | |} | ||
'''Individual Women''' - [[Evelyn Meier]], Casandra Rufin, Margot Berger | '''Individual Women''' - [[Evelyn Meier]], Casandra Rufin, Margot Berger |
Revision as of 19:30, 1 December 2006
The Mikitivity Olympic Confederation Committee sent a delegation of 57 athletes to the Second Winter Olympics to compete in 37 different events to represent Mikitivity. The Olympic Confederation Committee set a goal of surpassing the nation's previous total of two medals from the First Winter Olympics. To accomplish this goal, a larger delegation was sent to the games. Though largest number of new athletes participated in the Cross Country Skiing events, national attention was split between the figure skating and the alpine skiing events.
Mikitivity's first gold medalist, Evelyn Meier, served as flag bearer at the Opening Ceremonies. Mikitivity Bahn and Eule Fluglinien announced that they would provide free passage to and from the games for any athletes from the International Democratic Union on the airline's Olympic Carrier airship.
Contents
Medals
Total | ||||
---|---|---|---|---|
Mikitivity (MKT) | 0 | 1 | 2 | 3 |
Mikitivity ranked ? in the final medal count.
Events
Alpine Skiing
Slalom Men - Karl Reisig, Michael Vasari, Victor DuVall
Slalom Women - Tina Weiss, Michele Rainer
Giant Slalom Men - Karl Reisig, Victor DuVall
Name | Run 1 | Run 2 | Total | Final Rank |
---|---|---|---|---|
K.Reisig | 1:16.94 | 1:18.25 | 2:35.19 | 4th |
V.DuVall | 1:18.75 | 1:22.65 | 2:41.40 | 19th |
Giant Slalom Women - Jessica Diesel
Super-G Men - Bernard Griest
Super-G Women - Jessica Diesel
Name | Time | Final Rank |
---|---|---|
J.Diesel | 1:23.14 | 6th |
Downhill Men - Victor DuVall, Thomas Bela
Downhill Women - Tina Weiss, Erica Strem
Alpine Combined Men - Karl Reisig
Alpine Combined Women - Eva Dortsch, Jessica Diesel
Name | Slalom 1 | Slalom 2 | Downhill | Total | Final Rank |
---|---|---|---|---|---|
E. Dortsch | 49.86 | 49.74 | 1:43.90 | 2:23.50 | 4th |
J. Diesel | 51.34 | 51.73 | 1:45.72 | 2:28.79 | 12th |
Biathlon
15 km Individual Women - Samantha Howard
20 km Individual Men - Galen Hauser, Helmut Kraus
Name | Time | Final Rank |
---|---|---|
H. Kraus | 58:45.5 | 6th |
G. Hauser | 1:02:27.4 | 20th |
Bobsleigh
2 Man Men - Neil Hagen (pilot), Jacob Bordeau
Name | Run 1 | Run 2 | Run 3 | Run 4 | Total | Final Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
N. Hagen, J. Bordeau | -- | -- | -- | -- | -- | -- |
2 Man Women - Team A: Maria Schussler (pilot), Carmela Mortiz, Team B: Desiree Ott (pilot), Brigitte Reuschle
Name | Run 1 | Run 2 | Run 3 | Run 4 | Total | Final Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
M. Schussler, C. Mortiz | 57.71 | 57.70 | -- | -- | -- | -- |
D. Ott, B. Reuschle | 58.03 | 57.88 | -- | -- | -- | -- |
Cross-Country Skiing
15km Pursuit Women - Johanna Alterman, Raya Cohn, Susan Feign
30km Pursuit Men - Christophe Clausel, Alfred Sperling, Janko Donner
15km Classical Men - Galen Hauser, Donovan Barre, Andrew Foyle
Name | Time | Final Rank |
---|---|---|
D. Barre | 40:38.8 | 6th |
G. Hauser | 40:47.9 | 7th |
A. Foyle | 44:13.8 | 22nd |
Individual Sprint Men - Andrew Foyle
30km Freestyle Women - Courtney Wagner, Stephanie Gouberg
50km Freestyle Men - Michael Wienstaub, Donovan Barre
Curling
Women - Michèle Blumberg (skip), Belinda Moser (third), Kara Müller (second), Sabine Fischer (lead)
Figure Skating
Individual Men - Michael Krueger, Ernst Colditz
Individual Women - Katrina Schwartz, Johanna Sauer, Rebbecca Heinz
Pairs - Helen Galos, Phil Dracup
Ice Dancing Mixed - Team A: Irene Monvel & Morris Schlossman, Team B: Kristiane Levy & Johann Levy
Freestyle Skiing
Moguls Men - Scott Kohl
Moguls Women - Angela Neubauer
Name | Turns | Air | Speed | Total | Final Rank |
---|---|---|---|---|---|
A. Neubauer | 12.2 | 4.55 | 5.91 | 22.66 | 3rd |
Aerials Men - Scott Kohl
Aerials Women - Carmela Hoffmann
Luge
Individual Men - Nickolas Wentz, Matthew Hart
Name | Run 1 | Run 2 | Run 3 | Run 4 | Total | Final Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
N. Wentz | 52.163 | 51.860 | 52.713 | 52.346 | 3:29.082 | 19th |
M. Hart | 52.002 | 52.577 | 52.463 | 52.340 | 3:29.382 | 25th |
Individual Women - Evelyn Meier, Casandra Rufin, Margot Berger
Name | Run 1 | Run 2 | Run 3 | Run 4 | Total | Final Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
E. Meier | 47.015 TR | 47.511 | - | - | - | - |
C. Rufin | 47.224 | 47.130 | - | - | - | - |
M. Berger | 47.767 | 47.579 | - | - | - | - |
Skeleton
Individual Men - Emil Ballard
Name | Run 1 | Run 2 | Total | Final Rank |
---|---|---|---|---|
E. Ballard | 58.81 | 59.25 | 1:58.06 | 12th |
Individual Women - Sarah Sochen
Name | Run 1 | Run 2 | Total | Final Rank |
---|---|---|---|---|
S. Sochen | 1:00.47 | 1:01.24 | 2:01.71 | 14th |
Ski Jumping
Individual Normal Hill Men - Paul Rasch
Name | Run 1 | Run 2 | Total | Final Rank |
---|---|---|---|---|
P. Rasch |
Individual Large Hill Men - Paul Rasch
Name | Run 1 | Run 2 | Total | Final Rank |
---|---|---|---|---|
P. Rasch | 80.5 | 92.8 | 173.3 | 10th |
Individual Normal Hill Women - Anke Schmeling
Individual Large Hill Women - Anke Schmeling
Name | Run 1 | Run 2 | Total | Final Rank |
---|---|---|---|---|
A. Schmeling | 59.4 | 70.7 | 130.1 | 20th |
References
Mikitivity's participation in the First Winter Olympics is detailed in the following threads:
- Announcements of Participation by the Mikitivity Olympic Confederation Committee
- Second Winter Olympics Events Roleplay thread
- Second Winter Olympics Results
- Second Winter Olympics
- Host city: Keto (Unified Capitalizt States)
- Participating nations: Anastasiania | The Archregimancy | Ariddia | Az-cz | Ballclampistan | Bears Armed | Cafundéu | Capitalizt SLANI | Casari | Dumania | Edward City | Elves Security Forces | Fordavia | The free holy ones | Jasīʼyūn | Kelssek | Liverpool England | Maineacs | Malabra | Michigan-Superior | Mikitivity | The Mushroom Kingship | Noremark | Okielahoma | Oliverry | Race Track | Ropa-Topia | Rorysville | Ruthenberg | San Adriano | Schiavonia | Spindomia | Qazox | Quakmybush | Tynelia | Wentland