Difference between revisions of "Anastasiania at the First Winter Olympics"
Anastasiania (Talk | contribs) (results day one) |
Anastasiania (Talk | contribs) (medal counter) |
||
Line 2: | Line 2: | ||
Athletes have been ranked from 1 to 20 by ''Hufvudstadsposten'', the major Swedish-speaking newspaper of Anastasiania, with 20 the best gold hopes and 1 the real no-hopers. | Athletes have been ranked from 1 to 20 by ''Hufvudstadsposten'', the major Swedish-speaking newspaper of Anastasiania, with 20 the best gold hopes and 1 the real no-hopers. | ||
+ | |||
+ | ==Medals== | ||
+ | |||
+ | {| border="1" cellpadding="2" cellspacing="0" | ||
+ | |- bgcolor="#efefef" | ||
+ | ! | | ||
+ | ! bgcolor="gold" | [[Image:Gold.png|Gold]] | ||
+ | ! bgcolor="silver" | [[Image:Med 2.png|Silver]] | ||
+ | ! bgcolor="#CC9966" | [[Image:Bronze.png|Bronze]] | ||
+ | ! '''Total ''' | ||
+ | |- align="center" | ||
+ | ||'''Anastasiania''' (ANS?) | ||
+ | ||0||0||1||1 | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | ==Events== | ||
===Alpine skiing=== | ===Alpine skiing=== |
Revision as of 11:00, 19 March 2006
The United States of Anastasiania, a nation interested in winter sports for climactic and cultural reasons, are sending a squad of 102 athletes to the First Winter Olympic Games in Aeropag, Commerce Heights.
Athletes have been ranked from 1 to 20 by Hufvudstadsposten, the major Swedish-speaking newspaper of Anastasiania, with 20 the best gold hopes and 1 the real no-hopers.
Medals
Total | ||||
---|---|---|---|---|
Anastasiania (ANS?) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Events
Alpine skiing
Slalom men:
- Jeffrey Semphill: 8
- Mikael Morgansson: 12
Slalom women:
- Jenny Hartstedt: 9
Giant slalom men:
- Mikael Morgansson: 14
- Ilpo Hukka: 13
Giant slalom women:
- Liina Sirkiä: 16
- Mary Robson: 10
Super G men:
- Ilpo Hukka: 13
- Andreas Silfvergren: 10
Super G women:
- Liina Sirkiä: 14
- Mary Robson: 11
- Sanna Nikkola: 10
Downhill men:
- Ian Edwards: 11
- Andreas Silfvergren: 9
- Ilpo Hukka: 12
Downhill women:
- Sanna Nikkola: 17
- Martina Rosenwald: 8
- Liina Sirkiä: 12
Combined men:
- Ilpo Hukka: 12
- Mikael Morgansson: 7
Combined women:
- Liina Sirkiä: 11
Biathlon
Women's squad
- Jacqueline Taylor (Sprint, pursuit, individual, mass start, relay): 16 in sprint, 13 in the others
- Melissa Roberts (Sprint, pursuit, relay): 16
- Karen Algeo (Mass start, relay): 12
- Rosalind Bean (Sprint, pursuit, individual, relay): 10
- Relay: 13
Men's squad
- Mark Manning (Individual, relay) 8
- Peter Moodie (Sprint, pursuit, relay) 11
- Arvi Laine (Sprint, pursuit, mass start, relay) 13 in sprint, 11 in others
- Dennis Hansson (Sprint, pursuit, mass start, relay) 10 in sprint, 12 in others
- Relay:
- 1st leg: Manning (0+2–0+3) 21:51.1, 4th place
- 2nd leg: Moodie (0+0–1+3) 21:28.2, 3rd place
- 3rd leg: Laine (0+2–0+1) 20:55.3, 3rd place
- 4th leg: Hansson (0+1–0+0) 21:05.1, 3rd place
Bobsleigh
2-man: Fredrik Mikaelsson/Charles Hudson: 6
Cross-country skiing
15 km pursuit women:
- Yvonne Leach: 6
- Penny Hay: 9
- Sara Tillwald: 16
30 km pursuit men:
- Veli-Matti Tykkyläinen: 16
- Jan Bergström: 7
- Erik Klintby: 6
10 km classical women:
- Penny Hay: 13
- Donna Longhurst: 12
- Sara Tillwald: 17
15 km classical men:
- Jan Bergström: 8
- Veli-Matti Tykkyläinen: 14
- Andy Ogilvie: 4
Sprint men:
- Adam Kellie: 13
- Andy Ogilvie: 6
Sprint women:
- Patricia Smith: 8
- Lena Wahlkvist: 12
- Sara Tillwald: 4
30 km freestyle women:
- Yvonne Leach: 9
50 km freestyle men:
- Erik Klintby: 7
- Jan Bergström: 11
Team sprint men: Veli-Matti Tykkyläinen/Adam Kellie (11)
Team sprint women: Patricia Smith/Donna Longhurst (10)
Relay women: Donna Longhurst/Sara Tillwald/Penny Hay/Yvonne Leach (13)
Relay men: Veli-Matti Tykkyläinen/Andy Ogilvie/Jan Bergström/Erik Klintby (9)
Curling
Men's team: Ranked 12. Olavi Mäkelä (skip), Janne Kauppinen (third), Matthew Semphill (second), Per Jansson (lead), Forbes Howe (alternate).
Group D opponents:
- Liverpool England (Calabrese)
- Crna Gora Liv Eng
- Ceorana (Kyles)
- The Resurgent Dream (Waddell)
- Tynelia (Anderson)
Figure skating
Men's individual:
- Johan Liljenér: 6
Women's individual:
- Carolina Gangflod: Short program: 36th (of 53 entrants), 33.16 points. Did not qualify for the free skate.
- Susan Almby: Short program: 52nd, 27.07 points. Did not qualify for the free skate
Pairs:
- Anthony Spencer/Miia Ristimäki: 10
Freestyle skiing
Moguls men:
- Peter Alpin: 7
- Anders Nilsson: 5
Aerials men:
- Kari Ojala: 9
Aerials women:
- Anna Duvdahl: 6
Ice hockey
Women's team of 20, ranked 7:
Keepers (2):
- 1 Vera Fredriksson, Uddingsvall, first choice
- 32 Bella Pettersson, Ulfskoga
Backs (7):
- 2 Olla Haltsonen, Ruumu
- 8 Carol Lindsay, Obchurch
- 12 Bente Thorborg, Järvtuna
- 15 Margareta Göransson, Älvskog
- 21 Sara Persson, Sveaborg
- 24 Amanda Maguire, Foreville
- 25 Runa Sörensson, Olsö
Forwards (11):
- 5 Jacquie Thomas, Riversbrook
- 7 Jane Haffie, Ribbersback
- 9 Julia Persson, Krakshamn
- 10 Kelly Harris, Bambury
- 11 Christina Gunnarsson, Krakshamn
- 13 Maija Korhonen, Launavaara
- 14 Liisa Hietaniemi, Pukkukoski
- 16 Deborah Fear, Foreville
- 22 Emma Högborg, Björntorp
- 33 Joanna Ashburn, Ufford
- 42 Linda Tall, Gardwick
Line ups
- First line: Persson, Göransson; Haffie, Ashburn, Fear
- Second line: Sörensson, Maguire; Tall, Korhonen, Gunnarsson
- Third line: Lindsay, Haltsonen; Harris, Persson, Hietaniemi
- Subs: Pettersson (k); Thorborg (b); Högborg, Thomas (f)
Opponents in Group B
Results
- Day One: bye
Luge
Men's singles:
The lugers arrived too late to compete in the scheduled first run of the men's singles; however, after deliberation between the organisational committee and the Anastasianian Olympic Committee, they were allowed to complete the first run later than the other athletes.
- Jonas Swärdbratt
- 1st run: 23rd place (of 41), 52.631
- Fredrik Alfvén
- 1st run: 18th place, 52.530
- Gareth Williams
- 1st run: T24th place, 52.637
Women's singles:
- Sharon Williams: 8
Nordic combined
Gundersen men:
- James Gourdin: 8
- Pelle Tillmar: 13
- Hans Hjertlind: 17
Sprint men:
- Pelle Tillmar: 12
- Hans Hjertlind: 17
- Kyösti Hartikainen: 9
Team men:
- Gourdin/Tillmar/Hjertlind/Hartikainen: 13
Gundersen women:
- Nina Joelsson: 14
- Desiree Porter: 10
- Sofia Ketomäki: 11
Sprint women:
- Nina Joelsson: 16
- Sofia Ketomäki: 11
- Pia Herbom: 11
Team women:
- Joelsson/Porter/Ketomäki/Herbom: 12
Short track
- 1500 m men: Don Brookfield: 4
- 500 m women: Kira Pettersson: 6
Skeleton
Women's individual: Karen Barrow: 8
Ski jumping
Normal hill men:
- Juhani Laukkunen: 8
- Antti Hyvärinen: 16
- Jens Falk: 10
Large hill men:
- Max Daniel: 9
- Antti Hyvärinen: 15
- Jens Falk: 12
Team men:
- Laukkunen/Daniel/Hyvärinen/Falk: 12
Normal hill women:
- Jeanette Stjärnér: 7
- Annette Trankvist: 18
- Ada Bradley: 15
Large hill women:
- Lisa Hansson: 9
- Annette Trankvist: 16
- Ada Bradley: 17
Team women:
- Stjärnér/Trankvist/Bradley/Hansson: 11
Snowboarding
Parallel giant slalom men
- Pelle Törnhult: 4
- Jani Ilola: 2
Halfpipe women
- Henna Heikkinen: 10
Snowboard cross women:
- Jennifer Burrows: Qualifying: 26th place (of 27 finishers), time: 1:36.48. Did not qualify for final.
Speed skating
500 m men:
- Johan Ragnarsson: 16
- Ville Hänninen: 14
- Roger Rosendahl: 9
500 m women:
- Rakel Örngren: 10
1000 m men:
- Johan Ragnarsson: 13
- Ville Hänninen: 15
1000 m women:
- Rakel Örngren: 9
- Marie Harrison: 10
1500 m men:
- Scott Harvey: 14
- Jörgen Sundlund: 19
1500 m women:
- Agnes Blomtorp: 5
- Marie Harrison: 12
3000 m women:
- Agnes Blomtorp: 7
- Louisa Oskarsson: 13
5000 m men:
- Stephen Ashworth: 8
- Jörgen Sundlund: 16
10000 m men:
- Jörgen Sundlund: 12
Team pursuit men:
- Scott Harvey, Jörgen Sundlund, Stephen Ashworth. Ranked 14
Team pursuit women:
- Agnes Blomtorp, Marie Harrison, Jane Edwards. Ranked 11
- First Winter Olympics
- Host city: Aeropag (Commerce Heights)
- Other candidates: Bloco’yce City (Raging Penguins) | Marshalliston (Oliverry) | Ungava (Domnonia)
- List of participating nations (alphabetical): A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | Y | Z