Qazox at the Second Summer Olympics
From NSwiki, the NationStates encyclopedia.
Revision as of 17:00, 3 May 2007 by 71.3.25.12 (Talk)
Qazox sent the following teams/athletes to the 2nd Summer Games in Querzakhi, Unified Capitalizt States.
Total | ||||
---|---|---|---|---|
Qazox | 1 | - | - | 1 |
Contents
- 1 MEDALISTS
- 2 BASEBALL (men)
- 3 Baseball (women)
- 4 Soccer (men)
- 5 Soccer (Women)
- 6 ATHLETICS
- 7 CYCLING
- 8 TENNIS
- 9 TRIATHLON
- 10 Demonstration Sports
- 11 RESULTS
- 11.1 Day One
- 11.2 Day Two
- 11.3 Day Three
- 11.4 Day Four
- 11.5 Day Five
- 11.6 Day Six
- 11.7 Day Seven
- 11.8 Day Eight
- 11.9 Day Nine
- 11.10 Day Ten
- 11.11 Day Eleven
- 11.12 Day Twelve
- 11.13 Day Thirteen
- 11.14 Day Fourteen
- 11.15 Day Fifteen
- 11.16 Day Sixteen
- 11.17 Day Seventeen
- 11.18 Day Eighteen
- 11.19 Day Nineteen
- 11.20 Day Twenty
- 11.21 Day Twenty-One
- 11.22 Day Twenty-Two
- 11.23 Day Twenty-Three
MEDALISTS
Luanne Holt (Women's BMX) GOLD MEDAL
ATHLETE LIST
BASEBALL (men)
Roster
- Starting lineup:
- 2B- Juan Reed (R/R)
- CF- Gabe Reyes (S/R)
- DH- John Green (R/R)
- 3B- David Ramierez (L/L)
- RF- Juan Ortiz (R/R)
- C- Henry Bonds (L/L)
- LF- Jack Sun (L/R)
- 1B- Qadi Olea (S/L)
- SS- Paul Assen (R/R)
- Pitchers: (starting pitchers are in Italics, Closer is in Bold)
- Ryan Olds (L/L)
- Eric Johnsen (L/L)
- Kyle Pollack (R/R)
- Frank Tinker (R/R)
- Jason Dawes (R/R)
- Eric Dawes (R/R)
- Pablo Rincon (L/R)
- Ivan Trok (R/R)
- Mark Winchester (R/L)
- Bench:
- OF: Thomas Franks (L/L)
- C: Manuel Ortega (R/R)
- SS/2B: Orlando Jackson (L/L)
- 1B: Kyle Werth (L/L)
- INF: Jack Spade (R/R)
SCHEDULE
Baseball (women)
Roster
- 1B- Alberta Belle
- 2B- Jackie Robson
- 3B- Michelle Schimidt
- SS- Alexia Rodriguez
- LF- Henrietta Aaron
- CF- Wilhelmina Mays
- RF- Georgette Ruth
- C- Jeannie Bench
- RHP- Roberta Clemens
- LHP- Gretchen Maddux
- P- Juanita Marichal
SCHEDULE
- Day 3 Edward City Lost 2-10 (0-1)
- Day 4 Ropa-Topia Lost 1-6 (0-2)
- Day 5 LancasterCounty Lost 0-7 (0-3)
Soccer (men)
Roster
- Starters in Italics
- GK- John Freel 19 yrs. old
- DEF- Hank Hunker 20 yrs. old
- DEF- John Grunder 17 yrs. old
- DEF- Juan Torres 16 yrs. old
- MID- Henri Torabla 19 yrs. old
- MID- Ty Revee 20 yrs. old
- MID- Zane West 17 yrs. old
- MID- Oleg Halcho 21 yrs. old
- FOR- Greg Holden 20 yrs. old
- FOR- Tomas Richter 18 yrs. old
- FOR- Yancy Fry 20 yrs. old.
- GK- Jon Serra 17 yrs. old.
- DEF- Thomas Hacker 19 yrs. old.
- DEF/MID- Henry Hacker 19 yrs. old
- MID- Kyle West 18 yrs. old
- MID/FOR- David Easter 17 yrs. old
- FOR- Wesley Tripp 16 Yrs. old
SCHEDULE
- Day 1- Nitrodymium Draw 1-1
- Day 2- Jasīʼyūn Draw 1-1
- Day 3- Bazalonia LOST 0-5
- Day 4- Coocoostan Draw 1-1
Soccer (Women)
Roster
- Starters in Bold
- GoalKeepers
- June Breon, 24 yrs. old
- Kelli Reio, 21 yrs. old
- Darcy Tucker, 22 yrs. old
- Defenders
- Lenore Snowball 27 yrs. old
- Amie Burr 26 yrs. old
- Chelsea Daley, 33 yrs. old
- Amiee Heisel, 21 yrs old
- Stephanie Greye, 22 yrs old.
- Sweepers
- Tabatha Philippi 28 yrs. old
- Lorrie Daley, 33 yrs. old
- Marcie Pariseau, 26 yrs. old
- Paula Smthye, 23 yrs. old
- Midfielders
- Rene Rena, 30 yrs. old
- Sierra Lopes, 30 yrs. old
- Lilia Greeson 25 yrs.old
- Annabelle Lorenzana 26 yrs old
- Forwards
- Gretchen Bucci, 34 yrs. old
- I'hin H'wu, 29 yrs. old
- O'thi H'wu, 30 yrs. old
- Sofia Yochum 28 yrs. old
- Kathrine Facer 27 yrs. old
SCHEDULE
- Day 1- Kelssek WIN 5-1
- Day 3- Capitalizt SLANI WIN 2-0
- Day 4- Jasīʼyūn WIN 3-1
- Day 5- United Island Empires WIN 1-0
ATHLETICS
Men’s Marathon
- Chris Stoli
Women’s Marathon
- Stephanie Hezel
CYCLING
Men’s BMX
- Derikk Kiid- (6th 45.08sec)
- Sean Dwight- (10th 46.25sec)
- Paul Port- (23rd 50.11sec)
Men’s Road Time Trial
- Alan O'Neill (7th Place 59:46.56)
- Jeff Holl (17th Place 1:01:43.02)
- Frank Refth- Withdrew
Men’s Track Individual Sprint
- Alan O'Neill
- Frank Refth
Men’s Track Team Sprint
- Alan O'Neill Jeff Holl and Frank Refth
- Qualifing- 44.235 (2nd)
- Quarterfinals- Capitalizt SLANI W 44.001
- GOLD MEDAL RACE-
Women’s BMX
- Denise Richards- 47.31 sec (8th)
- Coba Turin- 48.49 sec (13th)
- Luanne Holt- 42.77sec GOLD MEDALIST
Women’s Mountain Bike
- Denise Richards
- Coba Turin
- Luanne Holt
Women’s Track Team Sprint
- Denise Richards, Coba Turin, and Luanne Holt
TENNIS
Men’s Singles
- Nelson Leist
- Tyrone Mcgowin
Men’s Doubles
- Nelson Leist & Tyrone Mcgowin
Women’s Singles
- Kelly Liedtke
- Kelly Christion
Women’s Doubles
- Kelly Liedtke & Kelly Christion
TRIATHLON
Men’s
- Jeff Holl
- Christian Kissling
Women’s
- Tanisha Howser
- Darcy Danzy
Demonstration Sports
Chess Boxing
- Ivan King
RESULTS
(Medalists are in bold)
Day One
- (Men's Soccer)- Nitrodymium DRAW 1-1 (0-1-0)
- (Women's Soccer)- Kelssek WIN 5-1 (1-0-0)
Day Two
- Men’s Road Time Trial
- Alan O'Neill (7th Place 59:46.56)
- Jeff Holl (17th Place 1:01:43.02)
- (Men's Soccer)- Jasīʼyūn DRAW 1-1 (0-2-0)
- Women's BMX-
- Luanne Holt- 42.77sec GOLD MEDALIST
- Denise Richards- 47.31 sec (8th)
- Coba Turin- 48.49 sec (13th)
- Baseball (Men's)
- Abu Omar Win 4-2 (1-0)
Day Three
- Men’s BMX
- Derikk Kiid- (6th 45.08sec)
- Sean Dwight- (10th 46.25sec)
- Paul Port- (23rd 50.11sec)
- (Women's Soccer)- Capitalizt SLANI WIN 2-0 (2-0-0)
- Baseball (Women's)
- Edward City Lost 2-10
- (Men's Soccer) Bazalonia Lost 0-1 (0-2-1)
- Men’s Track Team Sprint
- Qualifing- 44.235 (2nd)
Day Four
- (Women's Soccer)- Jasīʼyūn WIN 3-1 (3-0-0)
- Baseball (Women's)
- Ropa-Topia Lost 1-6
- Baseball (Men's)
- Maineiacs Lose 3-6
- Men's Soccer- Coocoostan Draw 1-1 (0-3-1)
- Men’s Track Team Sprint
- 1st Round vs. Capitalizt SLANI W- 44.001 (qualified for GOLD MEDAL RACE)
Day Five
- (Women's Soccer)- United Island Empires WIN 1-0 (4-0-0) (Qualified for next round.)
- Baseball (Women's)
- LancasterCounty Lost 0-7
Day Six
Day Seven
Day Eight
Day Nine
Day Ten
Day Eleven
Day Twelve
Day Thirteen
Day Fourteen
Day Fifteen
Day Sixteen
Day Seventeen
Day Eighteen
Day Nineteen
Day Twenty
Day Twenty-One
Day Twenty-Two
Day Twenty-Three
- Second Summer Olympics
- Host city: Querzakhi (Unified Capitalizt States)
- Other candidate: Fauxhan (Bazalonia)
- Participating nations: to be determined