Difference between revisions of "Ropa-Topia at the Tyrellian Ylompics"
(→Delegation & Results: Day 10 & 11) |
|||
Line 139: | Line 139: | ||
'''Men's Singles''' | '''Men's Singles''' | ||
* Hugo Coonincx | * Hugo Coonincx | ||
+ | ** def. by Chae Jong-u (BDS) - 6-3; 6-1 | ||
'''Women's Doubles''' | '''Women's Doubles''' | ||
* Maria Wong / Zoé Zilversmidt | * Maria Wong / Zoé Zilversmidt | ||
Line 161: | Line 162: | ||
'''Men's Football''' | '''Men's Football''' | ||
* 1 team (26 players) | * 1 team (26 players) | ||
− | ** Lost | + | ** Lost 0-2 Becquerelia |
** Tie 1-1 Liverpool England | ** Tie 1-1 Liverpool England | ||
+ | ** Lost 0-2 The Kazoo Peoples | ||
'''Women's Football''' | '''Women's Football''' | ||
* 1 team (26 players; team captain: Karolien Jaspers) | * 1 team (26 players; team captain: Karolien Jaspers) | ||
− | ** Lost | + | ** Lost 1-3 Chicanada |
** Tie 3-3 Rejistania | ** Tie 3-3 Rejistania | ||
{{Tyrellian Ylompic Games}} | {{Tyrellian Ylompic Games}} | ||
[[Category:Ropa-Topia]] | [[Category:Ropa-Topia]] |
Revision as of 13:21, 29 March 2006
Uhuh-Ropa and Uhuh-Topia will be participating in the Tyrellian Ylompic Games together, as the Ropa-Topian Sports Alliance (RTSA). The delegation's official sports' code is UUT.
The team's flag-bearer at the Opening Ceremony will be the captain of the women's football team, Karolien Jaspers.
Contents
Medals
Total | ||||
---|---|---|---|---|
Ropa-Topia | 0 | 2 | 5 | 7 |
Lars Sepers | 0 | 2 | 1 | 3 |
Pieter Veerman | 0 | 1 | 1 | 2 |
Jack Cuypers | 0 | 1 | 0 | 1 |
Jacob van Deyk | 0 | 1 | 0 | 1 |
Jessica Rubik | 0 | 0 | 1 | 1 |
Saskia Verhaegen | 0 | 0 | 1 | 1 |
Corneel Marsman | 0 | 0 | 1 | 1 |
- Lars Sepers - Swimming, Men's 200m Freestyle
- Jack Cuypers, Jacob van Deyk, Lars Sepers, Pieter Veerman - Swimming Men's 4x100m Freestyle
- Pieter Veerman - Swimming, Men's 100m Freestyle
- Lars Sepers - Swimming, Men's 50m Freestyle
- Jessica Rubik - Swimming, Women's 50m Freestyle
- Saskia Verhaegen - Judo, Women's Middleweight
- Corneel Marsman - Table Tennis, Men's Singles
Delegation & Results
Swimming
Men 50m Freestyle
- Pieter Veerman
- H: 21.95 (#22)
- Jack Cuypers
- H: 21.69 (#5); S: 21.81 (#10)
- Lars Sepers
Women 50m Freestyle
- Ireen Arcadia
- H: 24.46 (#22)
- Jessica Rubik
- Phoebe Buitendam
- H: 24.12 (#4); S: 24.39 (#10)
Men 100m Freestyle
- Pieter Veerman
- Jack Cuypers
- H: 48.05 (#10); S: 48.30 (#12)
- Lars Sepers
- H: 48.29 (#18)
Women 100m Freestyle
- Ireen Arcadia
- Heats: 54.20 (#17)
- Jessica Rubik
- Heats: 53.86 (#10); Semi-Finals: 53.96 (#8); Finals: 54.29 (#8)
- Phoebe Buitendam
- Heats: 53.93 (#13); Semi-Finals: 53.74 (#6); Finals: 53.85 (#5)
Men 200m Freestyle
- Pieter Veerman
- Heats: 1:50.03 (#20)
- Jack Cuypers
- Heats: 1:50.33 (#22)
- Lars Sepers
Women 200m Freestyle
- Ireen Arcadia
- Heats: 1:56.92 (#3); Semi-Finals: 1:57.31 (#6); Finals: 1.57.93 (#5)
- Jessica Rubik
- Heats: 1:57.92 (#15); Semi-Finals: 1:56.66 (#2); Finals: 1.57.99 (#7)
- Phoebe Buitendam
- Heats: 1:58.33 (#20)
Men 400m Freestyle
- Pieter Veerman
- H: 3:41.64 (#3); S: 3:42.95 (#10)
- Jack Cuypers
- H: 3:44.81 (#25)
- Lars Sepers
- H: 3:43.22 (#13); S: 3:44.45 (#16)
Women 400m Freestyle
- Ireen Arcadia
- H: 4:04.17 (#4); S: 4:05.37 (#5); F: 4:06.02 (#8)
- Jessica Rubik
- H: 4:07.42 (#22)
- Phoebe Buitendam
- H: 4:06.87 (#19)
Men 4x100m Freestyle
Women 4x100m Freestyle
- Ireen Arcadia / Jessica Rubik / Laura Janzen / Femke Timmer
- F: 3:36.32 (#5)
Athletics
Women's Marathon
- Lizzy Verduyn-Maasen
Archery
Men's Team
- Peter Locke / Thomas de Bruijn / John Anderson
Men's
- Thomas de Bruijn
Women's
- Ilse Addams
- Joanna Johnston
Canoeing/Kayaking
Men's Double Slalom Canoe
- Freddy Maryson / Dirk-Jan Rollins
Women's Single Slalom Kayak
- Marcia Kurvers
Taekwondo
Women's Lightweight
- Tamar Bernlef
Men's Middleweight
- Guido Jones
Judo
Women's Middleweight
Men's Lightweight
- Maarten Matthews
- def. by Staf 't Verschot (SPR)
Tennis
Men's Singles
- Hugo Coonincx
- def. by Chae Jong-u (BDS) - 6-3; 6-1
Women's Doubles
- Maria Wong / Zoé Zilversmidt
Table Tennis
Men's Singles
- Corneel Marsman
- Koos Walker
- def. Benjamin Kennedy (CEO) in 5 sets
- def. Julian Waechter (CAS) in 7 sets
- def. by Corneel Marsman (UUT) in 6 sets
Women's Singles
- Mieke Dawson
- def. by Greet Kierbusch (SPR) in 5 sets
Team Sports
Men's Football
- 1 team (26 players)
- Lost 0-2 Becquerelia
- Tie 1-1 Liverpool England
- Lost 0-2 The Kazoo Peoples
Women's Football
- 1 team (26 players; team captain: Karolien Jaspers)
- Lost 1-3 Chicanada
- Tie 3-3 Rejistania
Tyrellian Ylompic Games |
---|
Host city: Tyrellia (Casari) |
Nations at the Tyrellian Ylompic Games: Anastasiania | Algal States | Allanea | Andossa Se Mitrin Vega | Ariddia | Becquerelia | Bedistan | Casari | Ceorana | Chicanada | Collonie | Crna Gora Liv Eng | Dorian and Sonya | The Kazoo Peoples | Kelse | Krytenia | Liverpool England | The Macabees | Milchama | Rejistania | San Adriano | Schiavonia | Spruitland | Starblaydia | Uhuh-Ropa & Uhuh-Topia |
Other Ylompics: none at present |
See also: Ylompic Games | Olympic Games |