Difference between revisions of "Ropa-Topia at the Tyrellian Ylompics"
(→Delegation) |
(→Medals) |
||
Line 8: | Line 8: | ||
! !! [[Image:Medal-1.png]] !! [[Image:Medal-2.png]] !! [[Image:Medal-3.png]] !! '''Total ''' | ! !! [[Image:Medal-1.png]] !! [[Image:Medal-2.png]] !! [[Image:Medal-3.png]] !! '''Total ''' | ||
|- align="right" | |- align="right" | ||
− | | align="left" | [[Image:Flag ropa-topia tiny.png]] '''The RTSA''' (RTS) || 0 || 1 || | + | | align="left" | [[Image:Flag ropa-topia tiny.png]] '''The RTSA''' (RTS) || 0 || 1 || 1 || 2 |
|} | |} | ||
===Medalists=== | ===Medalists=== | ||
'''Silver''' | '''Silver''' | ||
* [[Ropa-Topian Sports Alliance/Athletes#Sepers, Lars|Lars Sepers]], [[#Swimming|Men's 200m Freestyle]] | * [[Ropa-Topian Sports Alliance/Athletes#Sepers, Lars|Lars Sepers]], [[#Swimming|Men's 200m Freestyle]] | ||
+ | '''Bronze''' | ||
+ | * [[Ropa-Topian Sports Alliance/Athletes#Veerman, Pieter|Pieter Veerman]], [[#Swimming|Men's 100m Freestyle]] | ||
==Delegation & Results== | ==Delegation & Results== |
Revision as of 19:16, 22 March 2006
Uhuh-Ropa and Uhuh-Topia will be participating in the Tyrellian Ylompic Games together, as the Ropa-Topian Sports Alliance (RTSA). The delegation's official sports' code is UUT.
The team's flag-bearer at the Opening Ceremony will be the captain of the women's football team, Karolien Jaspers.
Contents
Medals
Total | ||||
---|---|---|---|---|
The RTSA (RTS) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Medalists
Silver
Bronze
Delegation & Results
Swimming
Men 50m Freestyle
- Pieter Veerman
- Jack Cuypers
- Lars Sepers
Women 50m Freestyle
- Ireen Arcadia
- Jessica Rubik
- Phoebe Buitendam
Men 100m Freestyle
- Pieter Veerman - H: 48.03 (#9); S: 47.94 (#2); F: 47.95 (#3)
- Jack Cuypers - H: 48.05 (#10); S: 48.30 (#12)
- Lars Sepers - H: 48.29 (#18)
Women 100m Freestyle
- Ireen Arcadia - Heats: 54.20 (#17)
- Jessica Rubik - Heats: 53.86 (#10); Semi-Finals: 53.96 (#8); Finals: 54.29 (#8)
- Phoebe Buitendam - Heats: 53.93 (#13); Semi-Finals: 53.74 (#6); Finals: 53.85 (#5)
Men 200m Freestyle
- Pieter Veerman - Heats: 1:50.03 (#20)
- Jack Cuypers - Heats: 1:50.33 (#22)
- Lars Sepers - Heats: 1:44.15 (#1; NR); Semi-Finals: 1:47.25 (#5); Finals: 1:44.16 (#2)
Women 200m Freestyle
- Ireen Arcadia - Heats: 1:56.92 (#3); Semi-Finals: 1:57.31 (#6); Finals: 1.57.93 (#5)
- Jessica Rubik - Heats: 1:57.92 (#15); Semi-Finals: 1:56.66 (#2); Finals: 1.57.99 (#7)
- Phoebe Buitendam - Heats: 1:58.33 (#20)
Men 400m Freestyle
- Pieter Veerman - H: 3:41.64 (#3); S: 3:42.95 (#10)
- Jack Cuypers - H: 3:44.81 (#25)
- Lars Sepers - H: 3:43.22 (#13); S: 3:44.45 (#16)
Women 400m Freestyle
- Ireen Arcadia - H: 4:04.17 (#4); S: 4:05.37 (#5); F: ...
- Jessica Rubik - H: 4:07.42 (#22)
- Phoebe Buitendam - H: 4:06.87 (#19)
Men 4x100m Freestyle
- Pieter Veerman / Jack Cuypers / Lars Sepers / Jacob van Deyk
Women 4x100m Freestyle
- Ireen Arcadia / Jessica Rubik / Laura Janzen / Femke Timmer
Athletics
Women's Marathon
- Lizzy Verduyn-Maasen
Archery
Men's Team
- Peter Locke / Thomas de Bruijn / John Anderson
Men's
- Thomas de Bruijn
Women's
- Ilse Addams
- Joanna Johnston
Canoeing/Kayaking
Men's Double Slalom Canoe
- Freddy Maryson / Dirk-Jan Rollins
Women's Single Slalom Kayak
- Marcia Kurvers
Taekwondo
Women's Lightweight
- Tamar Bernlef
Men's Middleweight
- Guido Jones
Judo
Women's Middleweight
- Saskia Verhaegen
Men's Lightweight
- Maarten Matthews
Tennis
Men's Singles
- Hugo Coonincx
Women's Doubles
- Maria Wong / Zoé Zilversmidt
Table Tennis
Men's Singles
- Corneel Marsman
- def. Manousákes Anatolákes (BDS) in 5 sets
- def. Lee Green (KRY) in 6 sets
- Koos Walker
- def. Benjamin Kennedy (CEO) in 5 sets
- def. Julian Waechter (CAS) in 7 sets
Women's Singles
- Mieke Dawson
- def. by Greet Kierbusch (SPR) in 5 sets
Team Sports
Men's Football
- 1 team (26 players)
- Lost 2-0 from Becquerelia
Women's Football
- 1 team (26 players; team captain: Karolien Jaspers)
- Lost 3-1 from Chicanada
Tyrellian Ylompic Games |
---|
Host city: Tyrellia (Casari) |
Nations at the Tyrellian Ylompic Games: Anastasiania | Algal States | Allanea | Andossa Se Mitrin Vega | Ariddia | Becquerelia | Bedistan | Casari | Ceorana | Chicanada | Collonie | Crna Gora Liv Eng | Dorian and Sonya | The Kazoo Peoples | Kelse | Krytenia | Liverpool England | The Macabees | Milchama | Rejistania | San Adriano | Schiavonia | Spruitland | Starblaydia | Uhuh-Ropa & Uhuh-Topia |
Other Ylompics: none at present |
See also: Ylompic Games | Olympic Games |