Difference between revisions of "World Cup 11"
Oglethorpia (Talk | contribs) (periods = good. other edits.) |
|||
Line 1: | Line 1: | ||
'''[[World Cup]] 11''' was hosted by [[Total n Utter Insanity]] and [[Warnocks Wizards]], and it was the first time that a host was chosen who had not qualified for the World Cup Finals before. It was also the only senior World Cup where the [[Role play ranks|RPR]] system, that gave ranks as a mixture of last cup's RPing rate and performance in the last cup. It was, afterwards, destined to live a life in the [[Under-21 World Cup]]. | '''[[World Cup]] 11''' was hosted by [[Total n Utter Insanity]] and [[Warnocks Wizards]], and it was the first time that a host was chosen who had not qualified for the World Cup Finals before. It was also the only senior World Cup where the [[Role play ranks|RPR]] system, that gave ranks as a mixture of last cup's RPing rate and performance in the last cup. It was, afterwards, destined to live a life in the [[Under-21 World Cup]]. | ||
+ | |||
+ | [[Europa Brittania]] won the Cup, beating co-hosts [[Warnocks Wizards]] in the final, and in doing so became only the second double World Cup winners (and the first to lose and then regain the Cup). | ||
== Qualifying == | == Qualifying == |
Revision as of 16:47, 24 August 2005
World Cup 11 was hosted by Total n Utter Insanity and Warnocks Wizards, and it was the first time that a host was chosen who had not qualified for the World Cup Finals before. It was also the only senior World Cup where the RPR system, that gave ranks as a mixture of last cup's RPing rate and performance in the last cup. It was, afterwards, destined to live a life in the Under-21 World Cup.
Europa Brittania won the Cup, beating co-hosts Warnocks Wizards in the final, and in doing so became only the second double World Cup winners (and the first to lose and then regain the Cup).
Contents
Qualifying
Final Tables
Group 1 P W D L GF-GA Pts Lemmitania 14 7 6 1 21-8 27 Eauz 14 7 5 2 25-12 26 -------------------------------------------- Busby 14 5 7 2 20-12 22 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - The Weegies 14 5 7 2 17-10 22 Sliponia 14 6 4 4 18-16 22 Keyshona 14 5 5 4 14-11 20 Avenging Altos 14 2 2 10 8-34 8 Jeruselem 14 1 0 13 8-28 3
Group 2 P W D L GF-GA Pts Oglethorpia 14 11 2 1 24-4 35 NASTIC 2 14 8 1 5 20-13 25 -------------------------------------------- Dark Outcasts 14 6 6 2 24-10 24 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Timway 14 7 2 5 20-13 23 Zinkoland 14 6 3 5 15-12 21 Svecia 14 5 4 5 15-15 19 Alex The Tall 14 3 1 10 15-36 10 Gmlac 14 0 1 13 7-37 1
Group 3 P W D L GF-GA Pts Snub Nose 38 14 9 3 2 14-5 30 Belmorian Scandinavia 14 8 3 3 24-12 27 -------------------------------------------- Dennisov 14 7 4 3 19-11 25 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Kravoli 14 6 5 3 25-15 23 Tranquillitis 14 5 6 3 17-10 21 Ravea 14 2 3 9 16-30 9 East-Germany 14 2 3 9 10-33 9 KOR3A 14 1 5 8 12-21 8
Group 4 P W D L GF-GA Pts Rejistania 14 12 1 1 26-9 37 One Red Dot 14 9 5 0 27-5 32 -------------------------------------------- Giant Zucchini 14 8 2 4 22-11 26 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Lanky dude 14 6 4 4 20-10 22 Morawny 14 5 3 6 13-15 18 Shonar Bangla 14 2 2 10 12-23 8 Peter Panarchy 14 2 2 10 15-33 8 Lubistan 14 2 1 11 9-38 7
Group 5 P W D L GF-GA Pts Kaze Progressa 14 11 2 1 22-4 35 Ravenspire 14 10 2 2 26-4 32 -------------------------------------------- Spaam 14 8 3 3 24-10 27 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - One Blue Dot 14 5 3 6 14-22 18 Dead Man 14 5 2 7 17-19 17 Brazillico 14 4 4 6 16-17 16 Exetonia 14 3 3 8 12-24 12 Belarussian States 14 0 1 13 9-40 1
Group 6 P W D L GF-GA Pts Tanah Burung 14 10 2 2 24-5 32 Gesamtkuntswerk 14 8 4 2 19-7 28 -------------------------------------------- Squornshelous 14 8 4 2 17-6 28 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Bedistan 14 7 4 3 22-6 25 Dual supporters 14 3 5 6 14-27 14 Athamasha 14 3 2 9 15-24 11 Creedence Clearwater 14 2 3 9 13-31 9 NEWI Cefn Druids 14 0 6 8 9-27 6
Group 7 P W D L GF-GA Pts Runaway Moose 14 10 4 0 30-7 34 Europa Brittania 14 9 4 1 31-10 31 -------------------------------------------- Antaeus Rising 14 6 5 3 14-10 23 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Akbarland 14 7 2 5 20-17 23 SterlingIce 14 6 4 4 15-15 22 Newcuba 14 3 2 9 14-28 11 Stella and E 14 3 0 11 8-25 9 Eaglet 14 0 3 11 10-30 3
Group 8 P W D L GF-GA Pts Ariddia 14 9 5 0 21-5 32 East Spaam 14 9 3 2 19-8 30 -------------------------------------------- New Montreal States 14 7 4 3 23-14 25 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Nikea 14 7 3 4 16-7 24 Tony mag 14 4 3 7 22-25 15 Zeronia 14 4 3 7 18-22 15 Belmorian Foxworthia 14 3 0 11 16-31 9 The Tree Mountains 14 1 3 10 6-29 6
Group 9 P W D L GF-GA Pts Kingsford 14 9 3 2 19-6 30 Halfassedstates 14 7 5 2 21-8 26 -------------------------------------------- Commerce Heights 14 7 5 2 24-13 26 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Defari 14 7 3 4 25-11 24 Oilermania 14 6 3 5 15-17 21 Monkwearmouth 14 4 2 8 19-28 14 EL CID THE HERO 14 2 2 10 9-29 8 Western pie makers 14 2 1 11 7-27 7
Group 10 P W D L GF-GA Pts Liverpool England 14 10 4 0 24-4 34 The Lowland Clans 14 9 3 2 23-12 30 -------------------------------------------- Anti-Nazis 14 8 3 3 16-10 27 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Iansisle 14 6 4 4 19-10 22 Cockbill Street 14 5 4 5 20-16 19 Beestings 14 2 3 9 12-30 9 Praying2God 14 2 2 10 7-24 8 Pablicosta 14 2 1 11 10-25 7
Group 11 P W D L GF-GA Pts Aquilla 14 10 3 1 27-8 33 Audioslavia 14 9 4 1 24-6 31 -------------------------------------------- Oddslavo 14 8 5 1 20-7 29 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Artemisia Absentia 14 6 2 6 24-23 20 Big Butts 14 4 4 6 16-16 16 Lynnwoode 14 4 3 7 14-23 15 Ice Reavers 14 3 1 10 13-26 10 Mattigool 14 1 0 13 9-38 3
Group 12 P W D L GF-GA Pts The Belmore Family 14 10 1 3 21-6 31 Pavesia 14 9 2 3 27-12 29 -------------------------------------------- Kerla 14 9 1 4 24-13 28 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - God Squad 14 7 2 5 24-18 23 Vozvyshennost 14 5 3 6 14-21 18 Blood Devourers 14 4 1 9 22-26 13 Ptolomy 14 3 2 9 14-30 11 Cermania 14 1 4 9 10-30 7 * Pavesia and God Squad ceased during qualifying, allowing Kerla to take the direct spot and Vozvyshennost to get a play-off spot.
Play-offs
(home side in first leg listed first)
Vozvyshennost - Squornshelous 1-5, 0-4 (1-9 aggregate)
New Montreal States - Antaeus Rising 3-1, 3-0 (6-1 aggregate)
Busby - Spaam 2-0, 3-3 (5-3 aggregate)
Commerce Heights - Giant Zucchini 1-1, 0-1 (1-2 aggregate)
Oddslavo - Anti-Nazis 0-0, 1-1 (1-1 aggregate, Oddslavo qualify on the away goals rule)
Dennisov - Dark Outcasts 1-2, 1-1 (2-3 aggregate)
Finals
Group Stages
Group A
Lemmitania - Busby 2-2
Aquilla - Rejistania 2-1
Rejistania - Lemmitania 1-0
Busby - Aquilla 1-3
Lemmitania - Aquilla 1-1
Busby - Rejistania 1-1
Group A P W D L GF-GA Pts Aquilla 3 2 1 0 6-3 7 Rejistania 3 1 1 1 3-3 4 Lemmitania 3 0 2 1 3-4 2 Busby 3 0 2 1 4-6 2
Group B
Ravenspire - One Red Dot 1-0
Belmorian Scandinavia - Liverpool England 0-5
Liverpool England - Ravenspire 1-1
One Red Dot - Belmorian Scandinavia 1-0
Ravenspire - Belmorian Scandinavia 2-0
One Red Dot - Liverpool England 1-1
Group B P W D L GF-GA Pts Ravenspire 3 2 1 0 4-1 7 Liverpool England 3 1 2 0 7-2 5 One Red Dot 3 1 1 1 2-2 4 Belmorian Scandinavia 3 0 0 3 0-8 0
Group C
Snub Nose 38 - The Belmore Family 2-0
Kaze Progressa - East Spaam 1-0
East Spaam - Snub Nose 38 2-0
The Belmore Family - Kaze Progressa 4-1
Snub Nose 38 - Kaze Progressa 1-0
The Belmore Family - East Spaam 1-1
Group C P W D L GF-GA Pts Snub Nose 38 3 2 0 1 3-2 6 The Belmore Family 3 1 1 1 5-4 4 East Spaam 3 1 1 1 3-2 4 Kaze Progressa 3 1 0 2 2-5 3
Group D
Warnocks Wizards - Tanah Burung 1-0
Ariddia - New Montreal States 1-2
New Montreal States - Warnocks Wizards 0-0
Tanah Burung - Ariddia 0-0
Warnocks Wizards - Ariddia 1-1
Tanah Burung - New Montreal States 0-2
Group D P W D L GF-GA Pts New Montreal States 3 2 1 0 4-1 7 Warnocks Wizards 3 1 2 0 2-1 5 Ariddia 3 0 2 1 2-3 2 Tanah Burung 3 0 1 2 0-3 1
Group E
Oglethorpia - The Lowland Clans 0-1
Dark Outcasts - Eauz 2-0
Eauz - Oglethorpia 0-0
The Lowland Clans - Dark Outcasts 2-2
Oglethorpia - Dark Outcasts 0-0
The Lowland Clans - Eauz 1-2
Group E P W D L GF-GA Pts Dark Outcasts 3 1 2 0 4-2 5 The Lowland Clans 3 1 1 1 4-4 4 Eauz 3 1 1 1 2-3 4 Oglethorpia 3 0 2 1 0-1 2
Group F
Europa Brittania - NASTIC 2 1-0
Halfassedstates - Oddslavo 3-1
Oddslavo - Europa Brittania 1-2
NASTIC 2 - Halfassedstates 1-3
Europa Brittania - Halfassedstates 0-0
NASTIC 2 - Oddslavo 0-1
Group F P W D L GF-GA Pts Halfassedstates 3 2 1 0 6-2 7 Europa Brittania 3 2 1 0 3-1 7 Oddslavo 3 1 0 2 3-5 3 NASTIC 2 3 0 0 3 1-5 0
Group G
Giant Zucchini - Squornshelous 0-0
Gesamtkuntswerk - Kingsford 1-1
Kingsford - Giant Zucchini 1-1
Squornshelous - Gesamtkuntswerk 0-0
Giant Zucchini - Gesamtkuntswerk 0-0
Squornshelous - Kingsford 4-0
Group G P W D L GF-GA Pts Squornshelous 3 1 2 0 4-0 5 Giant Zucchini 3 0 3 0 1-1 3 Gesamtkuntswerk 3 0 3 0 1-1 3 Kingsford 3 0 2 1 2-6 2 * Giant Zucchini won 4-3 in a penalty shoot-out
Group H
Total n Utter Insanity - Audioslavia 0-1
Runaway Moose - Kerla 2-3
Kerla - Total n Utter Insanity 2-2
Audioslavia - Runaway Moose 3-2
Total n Utter Insanity - Runaway Moose 3-1
Audioslavia - Kerla 1-0
Group H P W D L GF-GA Pts Audioslavia 3 3 0 0 5-2 9 Total and Utter Insanity 3 1 1 1 5-4 4 Kerla 3 1 1 1 5-5 4 Runaway Moose 3 0 0 3 5-9 0
Second Round
Aquilla - The Belmore Family 0-3
Ravenspire - Warnocks Wizards 0-2
Snub Nose 38 - Rejistania 0-2
New Montreal States - Liverpool England 3-2 aet, 2-2 after 90 minutes
Dark Outcasts - Giant Zucchini 0-1 aet, 0-0 after 90 minutes
Halfassedstates - Total n Utter Insanity 3-0
Squornshelous - The Lowland Clans 2-0
Audioslavia - Europa Brittania 0-1
Quarter-Finals
The Belmore Family - Warnocks Wizards 0-1
Rejistania - New Montreal States 1-2
Giant Zucchini - Halfassedstates 3-1
Squornshelous - Europa Brittania 6-4 after penalties, 1-1 aet
Semi-Finals
Warnocks Wizards - New Montreal States 4-1
Giant Zucchini - Europa Brittania 0-1
Third Place Play-off
Giant Zucchini - New Montreal States 1-0
Final
Europa Brittania - Warnocks Wizards 1-0
Final Standings
- Europa Brittania
- Warnocks Wizards
- Giant Zucchini
- New Montreal States
NationStates World Cup |
---|
Editions: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 |
Affiliated tournaments: Baptism of Fire | Cup of Harmony | Under-21 World Cup |
Scorinating: KPB ranking system | Leagion | NSFootySim | Role play ranks (RPR) | Style modifiers |
Related articles: World Cup Committee | FAQs | Player Hall of Fame | Nation Hall of Fame | Football |