World Baseball Classic 3
From NSwiki, the NationStates encyclopedia.
World Baseball Classic 3 | ||
---|---|---|
Teams | 8 to 2nd round | 4 to semifinals (from 24 entrants) |
Host | Zwangzug | |
Champions | ||
Second | ||
Third/Fourth | ||
Games played (including Qualifying rounds) | ||
Runs scored (including Qualifying rounds) | (average of per game) | |
Affiliated tournaments | None | |
Previous | World Baseball Classic 2 | |
Next | World Baseball Classic 4 |
The 3rd World Baseball Classic was hosted by Zwangzug, who was not listed on the role of entrants but did not notice until the group draw. This led to some consternation amongst the teams, as Sativaville dropped out to allow Zwangzug to play, but then Liverpool England was going to withdraw in protest, so Zwangzug reiterated their non-playing role.
Teams in Blue have advanced to the 2nd round. Tie-breaker order: H2H wins, RA/9I, RS/9I (runs scored per nine innings).
Contents
Preliminary Groups
Group 1
Team | Wins | Losses | .Pct | Scored | Allowed | Run Diff. | RA/9I |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Qazox | 5 | 0 | 1.00 | 24 | 11 | +13 | 2.11 |
Sativaville | 3 | 2 | .600 | 11 | 12 | -1 | 2.35 |
Liverpool England | 3 | 2 | .600 | 15 | 10 | +5 | 1.96 |
Linus and Lucy | 2 | 3 | .400 | 12 | 18 | -6 | 3.52 |
Integrite | 1 | 4 | .200 | 8 | 12 | -4 | 2.40 |
Lovisa | 1 | 4 | .200 | 12 | 19 | -7 | 3.72 |
- -Sativaville advances to next round based on H2H win over Liverpool England
Group 2
Team | Wins | Losses | .Pct | Scored | Allowed | Run Diff. | RA/9I |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ambrose-Douglas | 5 | 0 | 1.00 | 19 | 6 | +13 | 1.17 |
Yafor 2 | 4 | 1 | .800 | 22 | 17 | +5 | 3.26 |
Elves Security Forces | 2 | 3 | .400 | 17 | 16 | +1 | 3.20 |
Uiri | 2 | 3 | .400 | 11 | 19 | -8 | 3.72 |
Miamoria | 2 | 3 | .400 | 11 | 16 | -5 | 2.88 |
Vanek Drury Brieres | 0 | 5 | .000 | 13 | 19 | -6 | 3.42 |
Group 3
Team | Wins | Losses | .Pct | Scored | Allowed | Run Diff. | RA/9I |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Taeshan | 3 | 2 | .600 | 13 | 15 | -2 | 2.93 |
Az-cz | 3 | 2 | .600 | 17 | 15 | +2 | 3.00 |
Kura-Pelland | 3 | 2 | .600 | 17 | 13 | +4 | 2.60 |
Quakmybush | 2 | 3 | .400 | 14 | 11 | +3 | 2.20 |
Trumanistan | 2 | 3 | .400 | 9 | 13 | -4 | 2.54 |
The Crescent Republic | 2 | 3 | .400 | 10 | 13 | -3 | 2.60 |
- - Taeshan wins Group 3 due to better RA/9I (2nd tie-breaker) is games involving the top 3 teams.
- - Az-cz wins 2nd place based on H2H win over Kura-Pelland.
- - Quakmybush finishes 4th due to better RA/9I (2nd tie-breaker) is games involving the bottom 3 teams.
- - Trumanistan finishes 5th based on H2H win over The Crecent Republic.
Group 4
Team | Wins | Losses | .Pct | Scored | Allowed | Run Diff. | RA/9I |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Corneliu | 4 | 1 | .800 | 17 | 10 | +7 | 1.96 |
Milchama | 4 | 1 | .800 | 28 | 10 | +18 | 1.96 |
Jeffersopa | 2 | 3 | .400 | 11 | 19 | -8 | 3.72 |
Cookesland | 2 | 3 | .400 | 15 | 15 | -- | 2.93 |
Rivenstone | 2 | 3 | .400 | 12 | 15 | -3 | 3.00 |
Grotewohl | 1 | 4 | .200 | 6 | 20 | -14 | 3.83 |
- - Corneliu wins group based on H2H win over Milchama
- - Jeffersopa finishes 3rd due to better RA/9I (2nd tie-breaker) is games involving the 3rd thru 5th placed teams.
- - Cookesland finishes 4th due to H2H win over Rivenstone.
Pool Play Awards
- GOLDEN SPOON- Best Record (tie): Qazox and Ambrose-Douglas (5-0)
- SILVER SLUGGER- Most RS/9I: Milchama (5.48)
- CY YOUNG AWARD- Best RA/9I: Ambrose-Douglas (1.17)
- WOODEN SPOON- Worst Record: Vanek Drury Brieres (0-5)
- TIN SLUGGER- Worst RS/9I: Grotewohl (1.15)
- DIE OLD AWARD- Worst RA/9I: Grotewohl (3.83)
Second Round Groups
Teams Advancing to the Semi-Finals are in Purple. Only the top 2 teams in each group will advance.
Group A
Team | Wins | Losses | .Pct | Scored | Allowed | Run Diff. | RA/9I |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Qazox (5-0) | 2 | 0 | 1.00 | 5 | 3 | +2 | 1.50 |
Ambrose-Douglas (5-0) | 2 | 0 | 1.00 | 9 | 3 | +6 | 1.50 |
Yafor 2 (4-1) | 0 | 2 | .000 | 1 | 5 | -4 | 2.50 |
Sativaville (3-2) | 0 | 2 | .000 | 5 | 9 | -4 | 4.50 |
Group B
Team | Wins | Losses | .Pct | Scored | Allowed | Run Diff. | RA/9I |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Az-cz (3-2) | 2 | 0 | 1.00 | 5 | 1 | +4 | 0.50 |
Milchama (4-1) | 1 | 1 | .500 | 8 | 8 | -- | 4.00 |
Taeshan (3-2) | 1 | 1 | .500 | 8 | 8 | -- | 4.00 |
Corneliu (4-1) | 0 | 2 | .000 | 1 | 5 | -4 | 2.50 |
- - Milchama in 2nd based on H2H win over Taeshan.
Group Play Awards
- GOLDEN SPOON- Best Record:
- SILVER SLUGGER- Most RS/9I:
- CY YOUNG AWARD- Best RA/9I:
- WOODEN SPOON- Worst Record:
- TIN SLUGGER- Worst RS/9I:
- DIE OLD AWARD- Worst RA/9I:
Championship Bracket
(Please note only the semifinal and finals brackets are used)
Second Round | Quarter finals | Semi finals | Final | |||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
Third place | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | NO 3rd | |||||||||||||
N/A | Place Match | |||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
- Note: all games in the championship bracket are one game only.