World Cup 14
World Cup 14 was hosted by Oglethorpia and Kingsford, and was won by Kingsford, the last time to date that a host nation has won a World Cup. They beat Rejistania in the final by 1-0.
Contents
Final Qualifying Tables
Group 1 P W D L GF-GA Pt The Eagle's Nest 18 16 2 0 47-13 50 Audioslavia 18 13 3 2 32-18 42 Total n Utter Insanity 18 10 5 3 30-13 35 -------------------------------------------- Grand Master Mark 18 7 6 5 29-21 27 New Montreal States 18 6 5 7 33-31 23 East Spaam 18 4 8 6 27-29 20 Presgreif 18 3 4 11 20-36 13 Kendelstand 18 2 6 10 16-32 12 New Luca 18 2 6 10 21-43 12 Larkinia 18 2 5 11 20-39 11
Group 2 P W D L GF-GA Pt Cockbill Street 18 12 5 1 39-13 41 Kaze Progressa 18 12 4 2 30-12 40 Lemmitania 18 12 3 3 34-11 39 -------------------------------------------- Gaddland 18 8 5 5 27-25 29 Dreyar 18 7 1 10 29-34 22 Creedence Clearwater 18 5 5 8 19-20 20 Steve's Island 18 5 2 11 15-28 17 Thoroughbreds 18 4 4 10 26-38 16 Cicera 18 3 6 9 21-35 15 G Bugles 18 4 1 13 20-44 13
Group 3 P W D L GF-GA Pt Snub Nose 38 18 14 3 1 39-11 45 Halfassedstates 18 13 3 2 33-11 42 Ravenspire 18 11 5 2 23-13 38 -------------------------------------------- NEWI Cefn Druids 18 9 5 4 29-19 32 Pablicosta 18 6 5 7 25-28 23 Tepalguana 18 5 6 7 25-30 21 Airenguo 18 6 2 10 23-29 20 The Redavic Union 18 4 3 11 26-34 15 The Evil Umpire 18 3 2 13 18-36 11 Holy lndia 18 1 2 15 14-44 5
Group 4 P W D L GF-GA Pt Rejistania 18 14 2 2 34-10 44 Tanah Burung 18 11 4 3 33-15 37 Iansisle 18 9 4 5 41-26 31 -------------------------------------------- Squornshelous 18 7 6 5 26-19 27 Praying2God 18 7 3 8 21-16 24 Crystilakere 18 6 4 8 29-35 22 Vilita 18 5 6 7 25-34 21 Hawcoat 18 4 6 8 29-38 18 Ineptia 18 4 3 11 20-35 15 Danilotown 18 3 2 13 21-51 11
Group 5 P W D L GF-GA Pt Svecia 18 14 1 3 35-15 43 Commerce Heights 18 11 5 2 35-18 38 Oddslavo 18 9 4 5 34-19 31 -------------------------------------------- Stalag 5 18 8 4 6 32-26 28 Lennon Marx 18 6 4 8 28-27 22 Lovisa 18 4 7 7 21-25 19 The Fivefold Star 18 5 3 10 20-35 18 Dead Man 18 4 5 9 18-30 17 Makongo-Wodimalongo 18 3 7 8 28-47 16 Magnus Valerius 18 3 6 9 21-30 15
Group 6 P W D L GF-GA Pt Bedistan 18 15 2 1 37-16 47 Kerla 18 14 2 2 37-12 44 Dennisov 18 10 2 6 35-23 32 -------------------------------------------- Belmorian Scandinavia 18 6 6 6 18-21 24 Tadjikistan 18 7 2 9 27-28 23 Intelligent Madness 18 7 2 9 27-29 23 Aerigia 18 5 4 9 32-38 19 Bobbystan 18 5 2 11 26-42 17 Vollmeria 18 2 8 8 23-36 14 Keyshona 18 3 2 13 23-40 11
Group 7 P W D L GF-GA Pt The Lowland Clans 18 13 3 2 39-21 42 Liverpool England 18 10 5 3 31-16 35 Runaway Moose 18 9 4 5 36-26 31 -------------------------------------------- Mattigool 18 8 3 7 22-18 27 The Republican Army 18 7 4 7 30-28 25 NASTIC 2 18 5 6 7 22-24 21 Winged Animals 18 6 3 9 30-35 21 Turnia 18 5 2 11 24-35 17 New Kingman 18 4 5 9 28-41 17 Anitram 18 5 1 12 21-39 16
Group 8 P W D L GF-GA Pt Spaam 18 11 6 1 31-11 39 Dance 2 Revolution 18 12 3 3 31-17 39 Lovebug 18 10 3 5 31-17 33 -------------------------------------------- The Belmore Family 18 10 3 5 33-25 33 Tingitana 18 9 5 4 27-24 32 Alex The Tall 18 5 4 9 25-27 19 Raptor Claw 18 3 9 6 21-26 18 Carpet 18 5 3 10 27-35 18 ElephantandCastle 18 3 3 12 20-34 12 Dadostan 18 1 3 14 16-46 6
Group 9 P W D L GF-GA Pt One Red Dot 18 15 3 0 38-11 48 Gesamtkuntswerk 18 11 6 1 29-13 39 Giant Zucchini 18 11 2 5 27-13 35 ------------------------------------------- Aquilla 18 7 4 7 20-20 25 Wella 18 6 5 7 24-24 23 Shang-Ti 18 5 6 7 30-31 21 Jeruselem 18 4 5 9 20-27 17 Nanakaland 18 5 2 11 21-40 17 Clearwater 18 3 4 11 19-38 13 The mighty spurs 18 3 3 12 25-36 12
Group 10 P W D L GF-GA Pt Eauz 18 13 3 2 31-10 42 Brazillico 18 12 4 2 39-17 40 Europa Brittania 18 11 6 1 35-13 39 -------------------------------------------- EL CID THE HERO 18 8 2 8 22-24 26 Melmond 18 6 7 5 26-25 25 The Weegies 18 7 2 9 20-21 23 The Confederate 18 6 5 7 29-31 23 Oceaice 18 5 2 11 25-38 17 Largent 18 3 2 13 20-35 11 Lallania 18 2 1 15 13-46 7
Finals
Group Stages
Group A
Eauz - Svecia 3-1
Total n Utter Insanity - Oddslavo 0-1
Eauz - Total n Utter Insanity 1-0
Svecia - Oddslavo 2-1
Eauz - Oddslavo 2-0
Svecia - Total n Utter Insanity 1-2
Group A P W D L GF-GAPts Eauz 3 3 0 0 6-1 9 Total n Utter Insanity 3 1 0 2 2-3 3 Svecia 3 1 0 2 4-6 3 Oddslavo 3 1 0 2 2-4 3
Group B
Commerce Heights - Ravenspire 1-1
Snub Nose 38 - Runaway Moose 1-2
Commerce Heights - Snub Nose 38 0-2
Ravenspire - Runaway Moose 2-0
Commerce Heights - Runaway Moose 0-1
Ravenspire - Snub Nose 38 0-1
Group B P W D L GF-GAPts Snub Nose 38 3 2 0 1 4-2 6 Runaway Moose 3 2 0 1 3-3 6 Ravenspire 3 1 1 1 3-2 4 Commerce Heights 3 0 1 2 1-4 1
Group C
Spaam - Europa Brittania 0-0
Cockbill Street - One Red Dot 2-1
Spaam - Cockbill Street 1-2
Europa Brittania - One Red Dot 1-1
Spaam - One Red Dot 2-3
Europa Brittania - Cockbill Street 2-2
Group C P W D L GF-GAPts Cockbill Street 3 2 1 0 6-4 7 One Red Dot 3 1 1 1 5-5 4 Europa Brittania 3 0 3 0 3-3 3 Spaam 3 0 1 2 3-5 1
Group D
The Lowland Clans - Tanah Burung 1-3
Iansisle - Lovebug 1-1
The Lowland Clans - Iansisle 1-3
Tanah Burung - Lovebug 2-1
The Lowland Clans - Lovebug 0-1
Tanah Burung - Iansisle 1-0
Group D P W D L GF-GAPts Tanah Burung 3 3 0 0 6-2 9 Iansisle 3 1 1 1 4-3 4 Lovebug 3 1 1 1 3-3 4 The Lowland Clans 3 0 0 3 2-7 0
Group E
Audioslavia - Kerla 2-0
Brazillico - Kaze Progressa 1-0
Audioslavia - Brazillico 0-3
Kerla - Kaze Progressa 0-1
Audioslavia - Kaze Progressa 1-0
Kerla - Brazillico 0-1
Group E P W D L GF-GAPts Brazillico 3 3 0 0 5-0 9 Audioslavia 3 2 0 1 3-3 6 Kaze Progressa 3 1 0 2 1-2 3 Kerla 3 0 0 3 0-4 0
Group F
Rejistania - Lemmitania 1-1
The Eagle's Nest - Dennisov 0-1
Rejistania - The Eagle's Nest 1-0
Lemmitania - Dennisov 0-0
Rejistania - Dennisov 1-1
Lemmitania - The Eagle's Nest 0-0
Group F P W D L GF-GAPts Rejistania 3 1 2 0 3-2 5 Dennisov 3 1 2 0 2-1 5 Lemmitania 3 0 3 0 1-1 3 The Eagle's Nest 3 0 1 2 0-2 1
Group G
Halfassedstates - Gesamtkuntswerk 0-0
Liverpool England - Kingsford 1-2
Halfassedstates - Liverpool England 1-1
Gesamtkuntswerk - Kingsford 0-2
Halfassedstates - Kingsford 1-3
Gesamtkuntswerk - Liverpool England 1-1
Group G P W D L GF-GAPts Kingsford 3 3 0 0 7-2 9 Liverpool England 3 0 2 1 3-4 2 Halfassedstates 3 0 2 1 2-4 2 Gesamtkuntswerk 3 0 2 1 1-3 2
Group H
Bedistan - Oglethorpia 1-1
Giant Zucchini - Dance2Revolution 1-1
Bedistan - Giant Zucchini 0-0
Oglethorpia - Dance2Revolution 2-0
Bedistan - Dance2Revolution 0-1
Oglethorpia - Giant Zucchini 2-1
Group H P W D L GF-GAPts Oglethorpia 3 2 1 0 5-2 7 Dance2Revolution 3 1 1 1 2-3 4 Giant Zucchini 3 0 2 1 2-3 2 Bedistan 3 0 2 1 1-2 2
Second Round
Eauz - Audioslavia 1-0
Oglethorpia - Iansisle 5-4 after penalties, 1-1 after extra time, 1-1 after 90 minutes
Snub Nose 38 - Dennisov 3-1
Rejistania - Runaway Moose 4-0
Brazillico - Total n Utter Insanity 0-3
Tanah Burung - Dance2Revolution 4-2
Kingsford - One Red Dot 2-1 aet, 1-1 after 90 minutes
Liverpool England - Cockbill Street 2-0
Quarter-Finals
Eauz - Oglethorpia 2-1 aet, 0-0 after 90 minutes
Snub Nose 38 - Rejistania 3-4
Total n Utter Insanity - Tanah Burung 1-0
Kingsford - Liverpool England 2-0 aet, 0-0 after 90 minutes
Semi-Finals
Rejistania - Eauz 2-1
Total n UTter Insanity - Kingsford 0-1
Third Place Play-off
Eauz - Total n Utter Insanity 2-3 aet, 2-2 after 90 minutes
Final
Kingsford - Rejistania 1-0
Final Standings
NationStates World Cup |
---|
Editions: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 |
Affiliated tournaments: Baptism of Fire | Cup of Harmony | Under-21 World Cup |
Scorinating: KPB ranking system | Leagion | NSFootySim | Role play ranks (RPR) | Style modifiers |
Related articles: World Cup Committee | FAQs | Player Hall of Fame | Nation Hall of Fame | Football |