World Cup 5
World Cup 5 was originally planned to be hosted by Tanah Burung and Al Quds, marking the first time that more than one nation was selected to host a World Cup. It was also the first recorded incidence of a host ceasing to exist, Al Quds doing so during qualifying, which also created a vacancy in the group stage that had to be fulfilled through a playoff. In addition, it was the last time that nations played the other nations in their group only once during qualifying; afterward every nation played every other nation twice.
Contents
Qualifying
Final Tables
Numbers in parentheses indicate the nation's world ranking at the time, as determined by finishing position in World Cup 4 and with non-participating nations excised from the rankings. New nations were assigned a rank of 45. Initially, only the top three finishers in each group were to qualify, but after Al Quds ceased to exist, all the fourth-place finishers were entered into a playoff to determine who would replace them in the group stage.
Group 1 P W D L F A GD Pts Oglethorpia (22) 7 5 2 0 14 7 +7 17 Europa Brittania (20) 7 5 0 2 9 8 +1 15 Total n Utter Insanity (10) 7 4 2 1 11 4 +7 14 ------------------------------------------------ Moyk (39) 7 4 1 2 14 10 +4 13 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Dyelli Beybi (33) 7 2 2 3 10 11 -1 8 Copiosa Scotia 7 2 1 4 14 11 +3 7 Pandemonius 7 0 2 5 5 14 -9 2 Chakra 7 0 2 5 8 20 -12 2
Group 2 P W D L F A GD Pts One Red Dot (27) 7 5 0 2 16 11 +5 15 Christofi 7 4 2 1 15 7 +8 14 Squornshelous 7 4 1 2 10 7 +3 13 ------------------------------------------------ Audioslavia (11) 7 3 1 3 10 12 -2 10 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Dark Outcasts 7 2 3 2 13 13 0 9 Halfassedstates 7 2 2 3 9 14 -5 8 Caras Sidh (26) 7 1 2 4 6 8 -2 5 Hendland 7 1 1 5 7 14 -7 4
Group 3 P W D L F A GD Pts Svecia (23) 7 6 0 1 23 8 +15 18 Gesamtkuntswerk (28) 7 5 1 1 13 10 +3 16 Ariddia (9) 7 4 2 1 17 10 +7 14 ------------------------------------------------ Bedistan 7 2 3 2 10 10 0 9 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - The Belmore Family 7 2 2 3 11 15 -4 8 Nova Empyrea 7 1 3 3 9 13 -4 6 Deskreich 7 0 3 4 8 17 -9 3 Raidion 7 0 2 5 11 19 -8 2
Group 4 P W D L F A GD Pts Haraki (14) 7 5 1 1 11 3 +8 16 Ravenspire (18) 7 4 3 0 11 5 +6 15 Runaway Moose (19) 7 4 2 1 6 4 +2 14 ------------------------------------------------ Mojave 7 3 1 3 13 9 +4 10 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Muslim Piglets 7 3 0 4 13 11 +2 9 Wild Goats 7 1 2 4 11 15 -4 5 The Dicepticons 7 1 2 4 8 17 -9 5 Illawarra 7 0 3 4 8 17 -9 3
Group 5 P W D L F A GD Pts Altamira (17) 7 6 1 0 20 10 +10 19 Errinundera 7 5 0 2 13 8 +5 15 Vegimite (36) 7 4 1 2 15 11 +4 13 ------------------------------------------------ Pilot 7 2 3 2 11 10 +1 9 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Kingsford (29) 7 2 1 4 13 14 -1 7 Vthnaar 7 2 1 4 6 12 -6 7 Amerigo (43) 7 2 1 4 13 19 -6 7 Quercustan 7 1 0 6 7 14 -7 3
Group 6 P W D L F A GD Pts Quohog (41) 7 5 1 1 15 6 +9 16 Aural Chaos 7 5 0 2 22 16 +6 15 Ironchefk 7 4 1 2 17 12 +5 13 ------------------------------------------------ La Darien 7 3 2 2 15 15 0 11 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Chaos Knights 7 3 1 3 16 13 +3 10 666 The Heritic State 7 2 1 4 7 12 -5 7 EuroSoviets 7 2 1 4 9 13 -4 7 Rivadavia (40) 7 0 1 6 6 20 -14 1
Group 7 P W D L F A GD Pts Snub Nose 38 (38) 7 4 1 2 14 9 +5 13 Pure Evil 7 3 3 1 13 11 +2 12 Optimal Frequency 7 3 2 2 15 13 +2 11 ------------------------------------------------ City Dog 7 3 1 3 16 16 0 10 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Rhaken Kull (15) 7 2 2 3 11 11 0 8 Pearman 7 2 2 3 12 14 -2 8 Alhana Catherine (34) 7 2 2 3 9 13 -4 8 Neo-Cosmos 7 2 1 4 12 15 -3 7
Group 8 P W D L F A GD Pts Agrigento 7 5 1 1 17 9 +8 16 Lunatic Goofballs (8) 7 5 0 2 15 11 +4 15 Aston Villa (42) 7 4 1 2 15 12 +3 13 ------------------------------------------------ The Imperial Navy (25) 7 4 1 2 10 8 +2 13 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Thurinia 7 2 3 2 17 18 -1 9 Rebel Elves 7 2 0 5 11 14 -3 6 Dead Man (37) 7 2 0 5 13 18 -5 6 Pablicosta (35) 7 1 0 6 12 20 -8 3
Play-offs
The eight fourth-place finishers were placed in a three-round, single-elimination knockout competition, with the winner advancing to the group stage of the World Cup.
Round 1
Moyk 2 - 1 Audioslavia
Bedistan 3 - 2 Mojave AET
Pilot 2 - 2 La Darien (Pilot advanced 3-2 on penalty kicks)
City Dog 1 - 2 The Imperial Navy
Round 2
Moyk 1 - 2 Bedistan
Pilot 1 - 4 The Imperial Navy
Round 3
Bedistan 3 - 2 The Imperial Navy
Finals
Group Stages
Group A
Dennisov 2 - 1 Vegimite
Svecia 1 - 0 Errinundera
Dennisov 1 - 1 Errinundera
Svecia 4 - 0 Vegimite
Dennisov 0 - 0 Svecia
Errinundera 2 - 0 Vegimite
Group A P W D L F A GD Pts Svecia (23) 3 2 1 0 5 0 +5 7 Dennisov (1) 3 1 2 0 3 2 +1 5 Errinundera 3 1 1 1 3 2 +1 4 Vegimite 3 0 0 3 1 8 -7 0
Group B
Lunatic Goofballs 2 - 4 Squornshelous
Snub Nose 38 3 - 4 Pure Evil
Lunatic Goofballs 3 - 0 Pure Evil
Snub Nose 38 2 - 1 Squornshelous
Lunatic Goofballs 3 - 2 Snub Nose 38
Pure Evil 0 - 3 Squornshelous
Group B P W D L F A GD Pts Squornshelous 3 2 0 1 8 4 +4 6 Lunatic Goofballs (8) 3 2 0 1 8 6 +2 6 Snub Nose 38 (38) 3 1 0 2 7 8 -1 3 Pure Evil 3 1 0 2 4 9 -5 3
Group C
Brazillico 2 - 0 Optimal Frequency
Altamira 3 - 3 Europa Britannia
Brazillico 2 - 2 Europa Britannia
Altamira 4 - 1 Optimal Frequency
Brazillico 1 - 0 Altamira
Europa Britannia 2 - 1 Optimal Frequency
Group C P W D L F A GD Pts Brazillico (3) 3 2 1 0 5 2 +3 7 Europa Brittania (20) 3 1 2 0 7 6 +1 5 Altamira (17) 3 1 1 1 7 5 +2 4 Optimal Frequency 3 0 0 3 2 8 -6 0
Group D
Tanah Burung 1 - 1 Bedistan
Oglethorpia 0 - 0 Ravenspire
Tanah Burung 1 - 0 Ravenspire
Bedistan 0 - 3 Oglethorpia
Tanah Burung 1 - 1 Oglethorpia
Bedistan 0 - 0 Ravenspire
Group D P W D L F A GD Pts Oglethorpia (22) 3 1 2 0 4 1 +3 5 Tanah Burung (12) 3 1 2 0 3 2 +1 5 Ravenspire (18) 3 0 2 1 0 1 -1 2 Bedistan 3 0 2 1 1 4 -3 2
Group E
Lemmitania 4 - 0 Runaway Moose
Haraki 1 - 1 Aural Chaos
Lemmitania 1 - 2 Aural Chaos
Haraki 1 - 2 Runaway Moose
Lemmitania 2 - 1 Haraki
Aural Chaos 1 - 2 Runaway Moose
Group E P W D L F A GD Pts Lemmitania (6) 3 2 0 1 7 3 +4 6 Runaway Moose (19) 3 2 0 1 4 6 -2 6 Aural Chaos 3 1 1 1 4 4 0 4 Haraki (14) 3 0 1 2 3 5 -2 1
Group F
Spaam 2 - 0 Ariddia
Agrigento 1 - 1 Christofi
Spaam 1 - 1 Christofi
Agrigento 1 - 2 Ariddia
Spaam 1 - 1 Agrigento
Christofi 0 - 4 Ariddia
Group F P W D L F A GD Pts Ariddia (9) 3 2 0 1 6 3 +3 6 Spaam (7) 3 1 2 0 4 2 +2 5 Agrigento 3 0 2 1 3 4 -1 2 Christofi 3 0 2 1 2 6 -4 2
Group G
Steel Shadows 0 - 2 Ironchefk
Quohog 0 - 0 Gesamtkuntswerk
Steel Shadows 1 - 1 Gesamtkuntswerk
Quohog 1 - 3 Ironchefk
Steel Shadows 2 - 2 Quohog
Gesamtkuntswerk 2 - 2 Ironchefk
Group G P W D L F A GD Pts Ironchefk 3 2 1 0 7 3 +4 7 Gesamtkuntswerk (28) 3 0 3 0 3 3 0 3 Quohog (41) 3 0 2 1 3 5 -2 2 Steel Shadows (4) 3 0 2 1 3 5 -2 2
Group H
Giant Zucchini 3 - 1 Total n Utter Insanity
One Red Dot 1 - 2 Aston Villa
Giant Zucchini 2 - 2 Aston Villa
One Red Dot 0 - 2 Total n Utter Insanity
Giant Zucchini 1 - 0 One Red Dot
Aston Villa 0 - 1 Total n Utter Insanity
Group H P W D L F A GD Pts Giant Zucchini (5) 3 2 1 0 6 3 +3 7 Total n Utter Insanity (10) 3 2 0 1 4 3 +1 6 Aston Villa (42) 3 1 1 1 4 4 0 4 One Red Dot (27) 3 0 0 3 1 5 -4 0
Second Round
Svecia 1 - 0 Runaway Moose
Squornshelous 2 - 0 Spaam
Brazillico 2 - 1 Gesamtkuntswerk
Oglethorpia 0 - 1 Total n Utter Insanity
Lemmitania 2 - 1 Dennisov
Ariddia 2 - 1 Lunatic Goofballs
Ironchefk 2 - 3 Europa Britannia
Giant Zucchini 0 - 1 Tanah Burung
Quarter-Finals
Svecia 1 - 0 Squornshelous
Brazillico 1 - 0 Total n Utter Insanity
Lemmitania 2 - 0 Ariddia
Europa Britannia 2 - 1 Tanah Burung
Semi-Finals
Svecia 0 - 3 Brazillico
Lemmitania 2 - 1 Europa Britannia
Third Place Play-off
Svecia 2 - 1 Europa Britannia
Final
Brazillico 2 - 0 Lemmitania
Final Standings
- Brazillico
- Lemmitania
- Svecia
- Europa Britannia
NationStates World Cup |
---|
Editions: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 |
Affiliated tournaments: Baptism of Fire | Cup of Harmony | Under-21 World Cup |
Scorinating: KPB ranking system | Leagion | NSFootySim | Role play ranks (RPR) | Style modifiers |
Related articles: World Cup Committee | FAQs | Player Hall of Fame | Nation Hall of Fame | Football |