World Cup 6
NationStates World Cup 6 | |
---|---|
Teams | 32 (from 80 entrants) |
Host | Lemmitania Originally Kingsford and Spaam. |
Champions | Brazillico (2nd title) |
Second | Quohog |
Third | Spaam |
Matches played | unknown |
Goals scored | unknown (average n/a per match) |
Affiliated tournaments | none |
Previous | World Cup 5 |
Next | World Cup 7 |
World Cup 6 was scheduled to be hosted by Kingsford and Spaam, but RL issues prevented these two from hosting and duties fell to Lemmitania instead. Brazillico became the first double World Cup champions in this Cup, defending their title successfully by beating Quohog in the final. Only two other teams - Rejistania in World Cups 17 and 18 and Bedistan in World Cups 26 and 27 - have won back-to-back World Cups.
Contents
Qualifying
Final Tables
Group 1 P W D L GF-GA Pts Quohog 14 12 0 2 41-14 36 Total n Utter Insanity 14 8 3 3 28-13 27 -------------------------------------------- Errinundera 14 5 5 4 22-17 20 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Liverpool England 14 5 4 5 22-22 19 Timway 14 5 4 5 26-31 19 LordSquall 14 4 3 7 27-38 15 Mezitzia 14 3 3 8 19-26 12 Hegemonia Polska 14 1 4 9 16-40 7
Group 2 P W D L GF-GA Pts Audioslavia 14 8 4 2 34-19 28 _AMP 14 6 5 3 31-27 23 -------------------------------------------- Cobra Cult 14 7 2 5 31-30 23 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Great White Sharks 14 5 4 5 34-28 19 Starving Children 14 5 4 5 28-31 19 Jay Cutter 14 5 4 5 29-33 19 Porvoo 14 4 3 7 28-29 15 Iuthia 14 2 2 10 19-37 8
Group 3 P W D L GF-GA Pts Oglethorpia 14 10 4 0 35-14 34 Dark Outcasts 14 8 2 4 31-22 26 -------------------------------------------- Giant Zucchini 14 6 2 6 23-21 20 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Northern Kings 14 4 6 4 27-26 18 La Darien 14 4 4 6 18-23 16 BK_Samurai 14 4 3 7 22-28 15 Albion Soviets 14 4 2 8 24-31 14 Eauz 14 4 1 9 18-33 13
Group 4 P W D L GF-GA Pts The Belmore Family 14 11 1 2 37-16 34 Lunatic Goofballs 14 9 1 4 29-16 28 -------------------------------------------- Nevershadow 14 6 3 5 24-25 21 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Pure Evil 14 6 2 6 25-23 20 Futililia 14 5 2 7 23-30 17 VA Industrialized 14 4 3 7 21-30 15 Communation 14 4 2 8 27-34 14 Tha Machine 14 2 4 8 21-33 10
Group 5 P W D L GF-GA Pts Copiosa Scotia 14 10 1 3 34-21 31 Tanah Burung 14 8 3 3 27-17 27 -------------------------------------------- Snub Nose 38 14 8 2 4 34-20 26 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Nova Polonia 14 4 6 4 30-34 18 Shaw Heath 14 4 3 7 17-27 15 Whorecore 14 3 5 6 25-31 14 Benjibouti 14 3 3 8 29-31 12 Bubbasa the Great 14 3 3 8 19-34 12
Group 6 P W D L GF-GA Pts Runaway Moose 14 9 2 3 22-12 29 Ironchefk 14 8 1 5 30-20 25 -------------------------------------------- Bedistan 14 7 4 3 25-16 25 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Haraki 14 6 4 4 27-18 22 Aquilla 14 5 3 6 17-26 18 Christofi 14 4 4 6 17-24 16 Alhana Catherine 14 2 5 7 21-26 11 The Midnight Armies 14 2 3 9 20-37 9
Group 7 P W D L GF-GA Pts Halfassedstates 14 9 3 2 33-14 30 Malundar 14 9 3 2 32-19 30 -------------------------------------------- Tiburon 14 6 1 7 21-23 19 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Dead Man 14 5 3 6 27-27 18 Vegemite 14 5 3 6 23-25 18 Tintinnabulation 14 5 2 7 24-35 17 Pavesia 14 4 4 6 31-33 16 Aves 14 3 1 10 16-31 10
Group 8 P W D L GF-GA Pts One Red Dot 14 9 4 1 27-12 31 Dennisov 14 6 5 3 25-16 23 -------------------------------------------- Gesamtkuntswerk 14 6 4 4 21-19 22 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Ravenspire 14 6 3 5 22-20 21 Busby 14 6 2 6 20-22 20 Crimson Sparta 14 4 3 7 18-24 15 Jurimaxistan 14 3 3 8 20-33 12 Australian Marsupials 14 3 2 9 16-23 11
Group 9 P W D L GF-GA Pts Akbarland 14 7 5 2 38-28 26 Dannland 14 7 3 4 31-28 24 -------------------------------------------- Chakra 14 5 5 4 27-25 20 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Avina 14 6 2 6 27-29 20 Rave Shentavo 14 5 4 5 26-26 19 The Lowland Clans 14 5 3 6 35-36 18 Lomina 14 4 3 7 24-29 15 Darkseed 14 3 3 8 25-32 12
Play-off Tables
Group 1 P W D L GF-GA Pts Cobra Cult 2 0 2 0 3-3 2 Chakra 2 0 2 0 3-3 2 -------------------------------------- Giant Zucchini 2 0 2 0 0-0 2
Group 2 P W D L GF-GA Pts Errinundera 2 1 1 0 2-1 4 Bedistan 2 1 0 1 4-1 3 -------------------------------------- Nevershadow 2 0 1 1 1-5 1
Group 3 P W D L GF-GA Pts Gesamtkuntswerk 2 2 0 0 3-1 6 Snub Nose 38 2 1 0 1 3-3 3 -------------------------------------- Tiburon 2 0 0 2 3-5 0
Squornshelous, Svecia, Kingsford (as voted hosts), Brazillico, Ariddia, Europa Brittania, Lemmitania (as de facto hosts) and Spaam (as voted hosts) qualified directly.
Finals
Group Stages
Group A
Squornshelous - _AMP 4-0
Oglethorpia - Quohog 0-1
Squornshelous - Quohog 1-2
Oglethorpia - _AMP 4-1
Squornshelous - Oglethorpia 1-1
Quohog - _AMP 2-1
Group A P W D L GF-GA Pts Quohog 3 3 0 0 5-2 9 Squornshelous 3 1 1 1 6-3 4 Oglethorpia 3 1 1 1 5-3 4 _AMP 3 0 0 3 2-10 0
Group B
Total N Utter Insanity - Malundar 2-1
Snub Nose 38 - The Belmore Family 2-1
Total N Utter Insanity - The Belmore Family 2-1
Snub Nose 38 - Malundar 3-2
Total N Utter Insanity - Snub Nose 38 3-1
The Belmore Family - Malundar 2-2
Group B P W D L GF-GA Pts Total N Utter Insanity 3 3 0 0 7-3 9 Snub Nose 38 3 2 0 1 6-6 6 Malundar 3 0 1 2 5-7 1 The Belmore Family 3 0 1 2 4-6 1
Group C
Svecia - Kingsford 1-0
Ironchefk - Gesamtkuntswerk 3-2
Svecia - Gesamtkuntswerk 2-0
Ironchefk - Kingsford 0-3
Svecia - Ironchefk 1-1
Gesamtkuntswerk - Kingsford 1-3
Group C P W D L GF-GA Pts Svecia 3 2 1 0 4-1 7 Kingsford 3 2 0 1 6-2 6 Ironchefk 3 1 1 1 4-6 4 Gesamtkuntswerk 3 0 0 3 3-8 0
Group D
Tanah Burung - Copiosa Scotia 2-1
Lunatic Goofballs - One Red Dot 1-1
Tanah Burung - One Red Dot 0-0
Lunatic Goofballs - Copiosa Scotia 1-2
Tanah Burung - Lunatic Goofballs 0-6
One Red Dot - Copiosa Scotia 3-3
Group D P W D L GF-GA Pts Lunatic Goofballs 3 1 1 1 8-3 4 Copiosa Scotia 3 1 1 1 6-6 4 Tanah Burung 3 1 1 1 2-7 4 One Red Dot 3 0 3 0 4-4 3
Group E
Brazillico - Dannland 3-1
Runaway Moose - Dark Outcasts 1-2
Brazillico - Dark Outcasts 2-0
Runaway Moose - Dannland 1-1
Brazillico - Runaway Moose 0-1
Dark Outcasts - Dannland 3-3
Group E P W D L GF-GA Pts Brazillico 3 2 0 1 5-2 6 Runaway Moose 3 1 1 1 3-3 4 Dark Outcasts 3 1 1 1 5-6 4 Dannland 3 0 2 1 5-7 2
Group F
Ariddia - Chakra 0-2
Dennisov - Bedistan 1-0
Ariddia - Bedistan 2-2
Dennisov - Chakra 0-3
Ariddia - Dennisov 2-1
Bedistan - Chakra 1-1
Group F P W D L GF-GA Pts Chakra 3 2 1 0 6-1 7 Ariddia 3 1 1 1 4-5 4 Dennisov 3 1 0 2 2-5 3 Bedistan 3 0 2 1 3-4 2
Group G
Europa Brittania - Akbarland 3-3
Errinundera - Halfassedstates 1-3
Europa Brittania - Halfassedstates 1-2
Errinundera - Akbarland 4-0
Europa Brittania - Errinundera 1-1
Halfassedstates - Akbarland 0-0
Group G P W D L GF-GA Pts Halfassedstates 3 2 1 0 5-2 7 Errinundera 3 1 1 1 6-4 4 Europa Brittania 3 0 2 1 5-6 2 Akbarland 3 0 2 1 3-7 2
Group H
Lemmitania - Cobra Cult 2-1
Spaam - Audioslavia 3-0
Lemmitania - Audioslavia 1-1
Spaam - Cobra Cult 2-0
Lemmitania - Spaam 0-1
Audioslavia - Cobra Cult 2-1
Group H P W D L GF-GA Pts Spaam 3 3 0 0 6-0 9 Lemmitania 3 1 1 1 3-3 4 Audioslavia 3 1 1 1 3-5 4 Cobra Cult 3 0 0 3 2-6 0
Second Round
Quohog - Runaway Moose 3-1
TnUI - Ariddia 1-4
Svecia - Errinundera 1-3
Lunatic Goofballs - Lemmitania 0-3
Brazillico - Squornshelous 1-0
Chakra - Snub Nose 38 0-4
Halfassedstates - Kingsford 1-0
Spaam - Copiosa Scotia 1-0
Quarter-Finals
Quohog - Ariddia 2-1
Brazillico - Snub Nose 38 2-1
Halfassedstates - Spaam 0-0 aet, Spaam won 3-1 on penalties
Lemmitania - Errinundera 0-1
Semi-Finals
Quohog - Errinundera 9-8 after penalties, 1-1 aet, 1-1 after 90 minutes
Brazillico - Spaam 3-0
Third Place Play-off
Spaam - Errinundera 2-1 aet, 1-1 after 90 minutes
Final
Brazillico - Quohog 2-1
Final Standings
- Brazillico
- Quohog
- Spaam
- Errinundera
NationStates World Cup |
---|
Editions: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 |
Affiliated tournaments: Baptism of Fire | Cup of Harmony | Under-21 World Cup |
Scorinating: KPB ranking system | Leagion | NSFootySim | Role play ranks (RPR) | Style modifiers |
Related articles: World Cup Committee | FAQs | Player Hall of Fame | Nation Hall of Fame | Football |