Difference between revisions of "Women's World Cup 10"
From NSwiki, the NationStates encyclopedia.
(→Group C) |
|||
Line 108: | Line 108: | ||
|style="text-align:left;"|#3- [[Jeruselem]] | |style="text-align:left;"|#3- [[Jeruselem]] | ||
|3||0||0||'''9'''||8||4||+4 | |3||0||0||'''9'''||8||4||+4 | ||
− | |- | + | |-style="background:#00A1A0;" |
|style="text-align:left;"|#5- [[Cafundeu]] | |style="text-align:left;"|#5- [[Cafundeu]] | ||
|1||1||1||'''4'''||8||8||-- | |1||1||1||'''4'''||8||8||-- |
Revision as of 17:50, 27 March 2007
Women's World Cup 10 | |
---|---|
finalists | (from entrants) |
Hosts | McPsychoville |
Champions | |
2nd Place | |
3rd Place | |
Matches played (including Qualifing rounds and Playoffs) | matches |
Goals scored (including Qualifing rounds and Playoffs) | goals (average of goals per match) |
Affiliated Tournements | None |
Previous | Women's World Cup 9 |
Next | Women's World Cup 11 |
In a shocking return, McPsychoville, not only returns to the Women's World Cup, but is the Host, after Qazox won the host vote 4-1 over Green wombat. Qazox deffered to McPsychoville in exchange for hosting Women's World Cup 11, instead.
Contents
Group Stages
The top two teams from each group will advacne to the Quarterfinals. The Qualifing teams are listed in Blue, and the host is in Bold
Group A
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
#2- Wentland | 2 | 1 | 0 | 7 | 8 | 3 | +5 |
#8- Sativaville | 2 | 1 | 0 | 7 | 6 | 1 | +5 |
#16- Lovisa | 1 | 0 | 2 | 3 | 3 | 5 | -2 |
UNR Harlesburg | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 9 | -8 |
- -Wentland wins group based on Greater Goals scored
Group B
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
#1- Qazox | 3 | 0 | 0 | 9 | 7 | 2 | +5 |
#12- Estresse Intenso | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | 4 | -- |
#6- Yafor 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 |
UNR Swilatia | 0 | 1 | 2 | 1 | 2 | 5 | -3 |
Group C
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
#3- Jeruselem | 3 | 0 | 0 | 9 | 8 | 4 | +4 |
#5- Cafundeu | 1 | 1 | 1 | 4 | 8 | 8 | -- |
UNR McPsychoville | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | 6 | -1 |
#9- Starblaydia | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | 8 | -3 |
Group D
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
#7- Quakmybush | 2 | 1 | 0 | 7 | 5 | 2 | +3 |
UNR Corneliu | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | 2 | +2 |
#4- Green wombat | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | 2 | +1 |
UNR Anadu | 0 | 0 | 3 | 0 | 4 | 10 | -6 |
Qualifing Awards
- GOLDEN SPOON (best record): Tie (Jeruselem/Qazox) 3-0-0
- WOODEN SPOON(worst record): Tie (Anadu/Harlesburg) 0-0-3
- GOLDEN-BALL (most Goals per game): Tied Amongst 3 teams (Jeru/Went/Cafe) (2.67 GF per Game)
- GOLDEN-NET (fewest Goals allowed per game): Sativaville- 0.33 GA per Game
- WOODEN BALL (fewest Goals per game): Harlesburg 0.33 GF per Game
- WOODEN NET (most Goals Allowed per game): Anadu 3.33 Ga per Game
- Average Joe (+/- of zero)- Cafundeu and Estresse Intentso
Knock-out Brackets
(Please note there are only Quarterfinals in this bracket
Second Round | Quarter finals | Semi finals | Final | |||||||||||
Wentland | ||||||||||||||
Cafundeu | ||||||||||||||
Qazox | ||||||||||||||
Sativaville | ||||||||||||||
Jeruselem | ||||||||||||||
Corneliu | ||||||||||||||
Third place | ||||||||||||||
Quakmybush | ||||||||||||||
Estresse Intenso | ||||||||||||||