Difference between revisions of "Baptism of Frost"
From NSwiki, the NationStates encyclopedia.
m (→Host) |
m (→Matchday 6) |
||
Line 128: | Line 128: | ||
====Matchday 6==== | ====Matchday 6==== | ||
− | *Jaredcohenia v Veitau (Podocarp Park) | + | *Jaredcohenia 4 v Veitau 5 (Podocarp Park) |
− | *Clesmire v Cravan (Quartpot Camp) | + | *Clesmire 0 v Cravan 0 (Quartpot Camp) |
− | *Rossglass v Daughrty (Frosty Hollow) | + | *Rossglass 2 v Daughrty 3 (Frosty Hollow) |
− | *Patusan v Jariss (Buldah Recreation Reserve) | + | *Patusan 0 v Jariss 1 (Buldah Recreation Reserve) |
====Matchday 7==== | ====Matchday 7==== |
Revision as of 03:59, 19 May 2007
The Baptism of Frost was the name given to the 22nd Baptism of Fire tournament. It preceded World Cup 35.
Contents
Host
All matches were played in the Plateau province at the end of autumn. The tournament was notable for its wet and cold weather. What else would you expect from a cool temperate rainforest?
Competing Nations
Group Southwest
- Kanooka Creek Reserve, Kanooka Creek
- National Downfall Stadium, First Creek Falls
- Ootopia Forest, Fanny Moo
- Terminal Park, Cobb Hill
Group Northeast
- The Basin, Sassafras Basin
- Buldah Recreation Reserve, Buldah
- Podocarp Park, Goonmirk Rocks
- Quartpot Camp, Quartpot
Format
Each group plays a round robin of seven games. The best four teams from each group proceed to a knockout series.
Frosty Hollow
The final and one quarterfinal was to be played at Frosty Hollow, notorious for its inclement weather. To acclimatise the visiting teams, each played one game during the round robin series at this stadium near Rooty Break.
The Draw
Group Southwest
Matchday 1
- Western Afghanistan 3 v Willink 1 (National Downfall Stadium)
- Unknown Suburbia 0 v Abu Omar 1 (Ootopia Forest)
- Kuosio 3 v Kristovenia 1 (Frosty Hollow)
- Jeru FC 0 v The Non-RPing n00b 1 (Kanooka Creek Reserve)
Matchday 2
- Kuosio 4 v Western Afghanistan 6 (Kanooka Creek Reserve)
- Abu Omar 2 v Willink 1 (National Downfall Stadium)
- Unknown Suburbia 0 v The Non-RPing n00b 0 (Ootopia Forest)
- Kristovenia 1 v Jeru FC 0 (Terminal Park)
Matchday 3
- Western Afghanistan 6 v Jeru FC 2 (National Downfall Stadium)
- Kuosio 3 v Abu Omar 0 (Kanooka Creek Reserve)
- Willink 3 v Unknown Suburbia 0 (Frosty Hollow)
- The Non-RPing n00b 1 v Kristovenia 1 (Terminal Park)
Matchday 4
- Abu Omar 1 v Western Afghanistan 2 (National Downfall Stadium)
- Kristovenia 1 v Unknown Suburbia 4 (Terminal Park)
- Willink 3 v Jeru FC 2 (Ootopia Forest)
- Kuosio 3 v The Non-RPing n00b 0 (Kanooka Creek)
Matchday 5
- Western Afghanistan 5 v Kristovenia 1 (National Downfall Stadium)
- Jeru FC 2 v Abu Omar 0 (Frosty Hollow)
- Unknown Suburbia 3 v Kuosio 1 (Ootopia Forest)
- The Non-RPing n00b 1 v Willink 1 (Terminal Park)
Matchday 6
Rest
Matchday 7
- Unknown Suburbia v Western Afghanistan (Ootopia Forest)
- Abu Omar v The Non-RPing n00b (National Downfall Stadium)
- Kristovenia v Willink (Terminal Park)
- Jeru FC v Kuosio (Kanooka Creek Reserve)
Matchday 8
- Western Afghanistan v The Non-RPing n00b (Frosty Hollow)
- Kristovenia v Abu Omar (Terminal Park)
- eru FC v Unknown Suburbia (Kanooka Creek Reserve)
- Willink v Kuosio (Ootopia Forest)
Group Northeast
Matchday 1
- Rossglass 3 v Jaredcohenia 2 (Buldah Recreation Reserve)
- Cravan 0 v Veitau 3 (Podocarp Park)
- Clesmire 1 v Jariss 3 (Quartpot Camp)
- Daughrty 0 v Patusan 3 (The Basin)
Matchday 2
- Jaredcohenia 0 v Patusan 0 (Podocarp Park)
- Rossglass 5 v Cravan 7 (Buldah Recreation Reserve)
- Veitau 0 v Clesmire 2 (Frosty Hollow)
- Jariss 3 v Daughrty 1 (The Basin)
Matchday 3
- Cravan 0 v Jaredcohenia 2 (Podocarp Park)
- Daughrty 0 v Clesmire 0 (The Basin)
- Veitau 4 v Patusan 3 (Quartpot Camp)
- Rossglass 2 v Jariss 1 (Buldah Recreation Reserve)
Matchday 4
- Jaredcohenia 4 v Daughrty 0 (Podocarp Park)
- Patusan 0 v Cravan 4 (Frosty Hollow)
- Clesmire 0 v Rossglass 3 (Quartpot Camp)
- Jariss 3 v Veitau 1 (The Basin)
Matchday 5
Rest
Matchday 6
- Jaredcohenia 4 v Veitau 5 (Podocarp Park)
- Clesmire 0 v Cravan 0 (Quartpot Camp)
- Rossglass 2 v Daughrty 3 (Frosty Hollow)
- Patusan 0 v Jariss 1 (Buldah Recreation Reserve)
Matchday 7
- Jaredcohenia v Jariss (Frosty Hollow)
- Daughrty v Cravan (The Basin)
- Patusan v Clesmire (Buldah Recreation Reserve)
- eitau v Rossglass (Quartpot Camp)
Matchday 8
- Clesmire v Jaredcohenia (Quartpot Camp)
- Cravan v Jariss (Podocarp Park)
- Daughrty v Veitau (The Basin)
- Patusan v Rossglass (Buldah Recreation Reserve)
Knockout Series
Matchday 9
Quarterfinals
- A: 1st Group SW v 4th Group NE (National Downfall Stadium)
- B: 1st Group NE v 4th Group SW (Frosty Hollow)
- C: 2nd Group SW v 3rd Group NE (Ootopia Forest)
- D: 2nd Group NE v 3rd Group SW (Buldah Recreation Reserve)
Matchday 10
Semi-finals
- 1st: Winner Quarterfinal A v Winner Quarterfinal D (Ootopia Forest)
- 2nd: Winner Quarterfinal B v Winner Quarterfinal C (National Downfall Stadium)
Matchday 11
3rd Place Play-off
- Semi-final losers (Quartpot Camp)
Matchday 12
Final
- Semi-final winners (Frosty Hollow)