Difference between revisions of "Women's World Cup 2"
m (→Knockout Bracket) |
m (→Ranking Bracket Scores) |
||
Line 354: | Line 354: | ||
---- | ---- | ||
*5TH TO 8TH BRACKET (semis) | *5TH TO 8TH BRACKET (semis) | ||
− | **Anastasiana v Sarzonia | + | **Anastasiana 0 v 5 Sarzonia |
− | **New Montreal States v Qazox | + | **New Montreal States 2 v 1 Qazox (a.e.t) |
*5TH PLACE MATCH | *5TH PLACE MATCH | ||
− | ** | + | **Sarzonia v New Montreal States |
*7TH PLACE MATCH | *7TH PLACE MATCH | ||
− | ** | + | **Anastasiana v Qazox |
---- | ---- | ||
Line 376: | Line 376: | ||
|qf-1-location=|qf-1-team1='''Chicanada'''|qf-1-score1=|qf-1-team2='''Jeruselem'''|qf-1-score2= | |qf-1-location=|qf-1-team1='''Chicanada'''|qf-1-score1=|qf-1-team2='''Jeruselem'''|qf-1-score2= | ||
− | |qf-2-location=|qf-2-team1='''Yafor 2'''|qf-2-score1=|qf-2-team2='''Wentland'''|qf-2-score2= | + | |qf-2-location=|qf-2-team1='''Yafor 2'''|qf-2-score1=1|qf-2-team2='''Wentland'''|qf-2-score2=0 |
|qf-3-location=|qf-3-team1=''The Islands of Qutar''|qf-3-score1=0|qf-3-team2=''Starblaydia''|qf-3-score2=2 | |qf-3-location=|qf-3-team1=''The Islands of Qutar''|qf-3-score1=0|qf-3-team2=''Starblaydia''|qf-3-score2=2 | ||
|qf-4-location=|qf-4-team1=''McPsychoville''|qf-4-score1=0|qf-4-team2=''Milchama''|qf-4-score2=1 | |qf-4-location=|qf-4-team1=''McPsychoville''|qf-4-score1=0|qf-4-team2=''Milchama''|qf-4-score2=1 | ||
Line 383: | Line 383: | ||
|sf-2-location=|sf-2-team1=''Starblaydia''|sf-2-score1=|sf-2-team2=''Milchama''|sf-2-score2= | |sf-2-location=|sf-2-team1=''Starblaydia''|sf-2-score1=|sf-2-team2=''Milchama''|sf-2-score2= | ||
− | |final-location=|final-team1=|final-score1=|final-team2=|final-score2= | + | |final-location=|final-team1='''Yafor 2'''|final-score1=|final-team2=|final-score2= |
− | |third-location=|third-team1=|third-score1=|third-team2=|third-score2= | + | |third-location=|third-team1='''Wentland'''|third-score1=|third-team2=|third-score2= |
}} | }} | ||
[[Category: Women's World Cup]] | [[Category: Women's World Cup]] |
Revision as of 02:04, 28 June 2006
Contents
Qualifying
The second Women's World Cup was be hosted by the founder, Chicanada. Twenty teams will advance to Chicanada for the second cup, with the top three teams from each group qualifying, as well as the best fourth place team. It is expected the Final Groups will have 4 groups of 5 teams. The qualifying is on a home and away basis. The best record amongst the 4th place team will take the records of the 4th place teams in Groups A & B, and subtract the 2 matches against the 7th place team in their group. While seen as not fair to some, hopefully there will be a better solution should the need ariser in future cups.
Final Qualifying Standings
Teams Highlighted in Green Qualified for Women's World Cup.
Group A
Team | Pts | W | D | L | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Yafor 2 | 25 | 8 | 1 | 3 | 28 | 13 | +15 |
The Lowland Clans | 19 | 5 | 4 | 3 | 23 | 19 | +4 |
Wentland | 17 | 4 | 5 | 3 | 13 | 15 | -2 |
Harlesburg | 16 | 4 | 4 | 4 | 14 | 16 | -2 |
Iksonic | 14 | 4 | 2 | 6 | 16 | 17 | -1 |
Llama Verde | 14 | 4 | 2 | 6 | 12 | 22 | -10 |
Kirstiriera | 12 | 3 | 3 | 6 | 15 | 19 | -4 |
Group B
Team | Pts | W | D | L | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
New Montreal States | 28 | 9 | 1 | 2 | 22 | 8 | +14 |
Fmjphoenix | 22 | 7 | 1 | 4 | 19 | 11 | +8 |
Algal States | 22 | 7 | 1 | 4 | 16 | 11 | +5 |
Kelse | 17 | 5 | 2 | 5 | 17 | 17 | 0 |
Dorian and Sonya | 14 | 4 | 2 | 6 | 8 | 14 | -6 |
New-Lexington | 11 | 3 | 2 | 7 | 10 | 20 | -10 |
Gwazzaria | 7 | 1 | 4 | 7 | 9 | 19 | -10 |
Group C
Team | Pts | W | D | L | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Anastasiania | 25 | 8 | 1 | 1 | 24 | 8 | +16 |
Starblaydia | 17 | 5 | 2 | 3 | 14 | 9 | +5 |
Spaam | 12 | 3 | 3 | 4 | 11 | 12 | -1 |
Khenas | 12 | 3 | 3 | 4 | 10 | 13 | -3 |
Tecpatl | 10 | 2 | 4 | 4 | 12 | 15 | -3 |
Sliponia | 7 | 2 | 1 | 7 | 5 | 19 | -14 |
- -Spaam Qualified due to better GD (-1 to -3).
Group D
Team | Pts | W | D | L | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Virginia Nova | 22 | 7 | 1 | 2 | 15 | 9 | +6 |
McPsychoville | 19 | 6 | 1 | 3 | 17 | 10 | +7 |
Apologetic Kittens | 19 | 6 | 1 | 3 | 15 | 9 | +6 |
Athamasha | 15 | 5 | 0 | 5 | 10 | 14 | -4 |
Benlandngdo | 7 | 2 | 1 | 7 | 13 | 18 | -5 |
Rordia | 5 | 1 | 2 | 7 | 4 | 14 | -10 |
Group E
Team | Pts | W | D | L | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Sarzonia | 25 | 8 | 1 | 1 | 26 | 5 | +21 |
Qazox | 18 | 5 | 3 | 2 | 15 | 11 | +4 |
Milchama | 12 | 3 | 3 | 4 | 10 | 12 | -2 |
Ariddia | 11 | 3 | 2 | 5 | 12 | 18 | -6 |
Rorysville | 10 | 2 | 4 | 4 | 9 | 17 | -8 |
Sativaville | 6 | 1 | 3 | 6 | 7 | 16 | -9 |
Group F
Team | Pts | W | D | L | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Andossa Se Mitrin Vega | 23 | 7 | 2 | 1 | 17 | 5 | +12 |
Jeruselem | 18 | 5 | 3 | 2 | 15 | 5 | +10 |
Haraki | 16 | 5 | 1 | 4 | 15 | 14 | +1 |
The Islands of Qutar | 15 | 5 | 0 | 5 | 13 | 15 | -5 |
Sinnovialala lands | 8 | 2 | 2 | 6 | 8 | 15 | -7 |
Mahaliastan | 6 | 2 | 0 | 8 | 4 | 18 | -14 |
- - The Islands of Qutar qualified due having best record amongst the 4th place teams, after Groups A&B's 4th place teams had their results against their group's 7th place team deducted.
Qualifing Awards
- GOLDEN SPOON (best record): New Montreal States (9-1-2).
- WOODEN SPOON(worst record): Rordia (1-2-7).
- GOLDEN-BALL (most GF): Yafor 2 scored 28 goals.
- GOLDEN-NET (fewest GA): Three-Way tie between, ASMV, Sarzonia and Jeruselem with 5 GA each.
- WOODEN BALL (fewest GF): Rordia and Mahaliastan who each scored 4 goals.
- WOODEN NET (most GA): Llama Verde allowed 22 goals.
- GOLDEN PLUS (best GD)- Sarzonia at +21.
- WOODEN MINUS (worst GD)- Mahaliastan and Sliponia had a -14.
- AVERAGE JOE (had GD of zero)- Kelse
World Cup Final Groups
Only the top 2 in each group will advance to the Quarterfinals. The 3rd and 4th place teams will play in a ranking bracket while the 5th place teams go home. Teams in blue advanced to the Quarterfinals, teams in green advance to placement bracket.
Group G
Team | Pts | W | D | L | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Chicanada | 10 | 3 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 |
New Montreal States | 5 | 1 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 |
The Islands of Qutar | 5 | 1 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 |
McPsychoville | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | -1 |
Andossa Se Mitrin Vega | 2 | 0 | 2 | 2 | 1 | 4 | -3 |
- -New Montreal States advance due to better Goal Differential (+1/-1)
Group H
Team | Pts | W | D | L | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wentland | 9 | 3 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 |
Anastasiania | 7 | 2 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 |
Apologetic Kittens | 5 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | +1 |
Algal States | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 5 | 0 |
Fmjphoenix | 3 | 1 | 0 | 3 | 2 | 9 | -7 |
Group I
Team | Pts | W | D | L | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Jeruselem | 9 | 3 | 0 | 1 | 8 | 2 | +6 |
Qazox | 9 | 3 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 |
Starblaydia | 7 | 2 | 1 | 1 | 7 | 6 | +1 |
Milchama | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 | -1 |
The Lowland Clans | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 7 | -7 |
- -Jeruselem wins group based on head-to-head win over Qazox
Group J
Team | Pts | W | D | L | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Yafor 2 | 8 | 2 | 2 | 0 | 10 | 1 | +9 |
Sarzonia | 7 | 2 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 |
Haraki | 7 | 2 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 |
Virginia Nova | 6 | 2 | 0 | 2 | 3 | 8 | -5 |
Spaam | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 8 | -7 |
- -Sarzonia advances due to better Goal Differential (+2/+1)
Ranking Bracket Scores
- 9TH TO 16TH BRACKET 1st round
- The Islands of Qutar 2-1 Algal States
- Apologetic Kittens 1-3 McPsychoville
- Hakari 0-2 Milchama
- Starblaydia 1-0 Virgina Nova
- 9TH TO 16TH BRACKET 2nd round
- The Islands of Qutar 0-2 Starblaydia
- McPsychoville 0-1 Milchama
- Algal States 0-2 Virgina Nova
- Apologetic Kittens 1-1 Hakari a.e.t. (Kittens Win 3-1 PK)
- 9th Place Match
- Milchama v. Starblaydia
- 11th Place Match
- McPsychoville v The Islands of Qutar
- 13th Place Match
- Virginia Nova v Apologetic Kittens
- 15th Place Match
- Hakari v Algal States
- 5TH TO 8TH BRACKET (semis)
- Anastasiana 0 v 5 Sarzonia
- New Montreal States 2 v 1 Qazox (a.e.t)
- 5TH PLACE MATCH
- Sarzonia v New Montreal States
- 7TH PLACE MATCH
- Anastasiana v Qazox
Knockout Bracket
Please note that team in Bold are in the top Half; while teams in Italics are in Placement bracket
Second Round | Quarter finals | Semi finals | Final | |||||||||||
Chicanada(a.e.t./PK) | 2(4) | |||||||||||||
Anastasiania | 2(2) | |||||||||||||
Chicanada | ||||||||||||||
Jeruselem | ||||||||||||||
Jeruselem(a.e.t) | 1 | |||||||||||||
Sarzonia | 0 | |||||||||||||
Yafor 2(a.e.t.) | 1 | |||||||||||||
Qazox | 0 | |||||||||||||
Yafor 2 | 1 | |||||||||||||
Wentland | 0 | |||||||||||||
Wentland | 2 | |||||||||||||
New Montreal States | 1 | |||||||||||||
Yafor 2 | ||||||||||||||
The Islands of Qutar | 2 | |||||||||||||
Algal States | 1 | |||||||||||||
The Islands of Qutar | 0 | |||||||||||||
Starblaydia | 2 | |||||||||||||
Apologetic Kittens | 1 | |||||||||||||
McPsychoville | 3 | |||||||||||||
Starblaydia | ||||||||||||||
Milchama | Third place | |||||||||||||
Haraki | 0 | |||||||||||||
Milchama | 2 | |||||||||||||
McPsychoville | 0 | Wentland | ||||||||||||
Milchama | 1 | |||||||||||||
Starblaydia | 1 | |||||||||||||
Virginia Nova | 0 | |||||||||||||