Difference between revisions of "Women's World Cup 3"
m (→Group F) |
m (→Knockout Bracket) |
||
(33 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
− | The Third editon of the [[Women's World Cup]] | + | <br clear="all" /> |
+ | {| align="right" width="300" class="toccolours" cellpadding="2" | ||
+ | |- | ||
+ | ! colspan="2" | [[Women's World Cup|Women's World Cup III]] | ||
+ | |- | ||
+ | | '''Teams''' | ||
+ | | 16 <small>(from 38 entrants)</small> | ||
+ | |- | ||
+ | | '''Host''' | ||
+ | | [[Chicanada]] | ||
+ | |- | ||
+ | | '''Champions''' | ||
+ | | [[Jeruselem]] (2nd title, repeated as Champs) | ||
+ | |- | ||
+ | | '''Second''' | ||
+ | | [[Yafor 2]] | ||
+ | |- | ||
+ | | '''Third''' | ||
+ | | [[Chicanada]] | ||
+ | |- | ||
+ | | '''Matches played (including Qualifing rounds and Playoffs)''' | ||
+ | | matches|''143'' | ||
+ | |- | ||
+ | | '''Goals scored (including Qualifing rounds and Playoffs)''' | ||
+ | | goals|''476'' <small>(average of 3.33 goals per match)</small> | ||
+ | |- | ||
+ | | <small>''Affiliated tournaments''</small> | ||
+ | | <small>None</small> | ||
+ | |- | ||
+ | | <small>''Previous''</small> | ||
+ | | <small>[[Women's World Cup 2]]</small> | ||
+ | |- | ||
+ | | <small>''Next''</small> | ||
+ | | <small>[[Women's World Cup 4]]</small> | ||
+ | |} | ||
+ | [[Category:Women's World Cup]] | ||
+ | |||
+ | |||
+ | |||
+ | |||
+ | The Third editon of the [[Women's World Cup]] was hosted by [[Liverpool England]] | ||
Thrty-eight teams will compete in the Third Cup, and the teams were drawn into 5 groups of 6 and 1 group of 8. | Thrty-eight teams will compete in the Third Cup, and the teams were drawn into 5 groups of 6 and 1 group of 8. | ||
Line 5: | Line 45: | ||
Top two teams from each group will qualify directly for Group Play. All of the third placed teams, plus the 4th and 5th placed teams from Group A will advance to a playoff for the remaining 4 spots. | Top two teams from each group will qualify directly for Group Play. All of the third placed teams, plus the 4th and 5th placed teams from Group A will advance to a playoff for the remaining 4 spots. | ||
− | ==Qualifying | + | |
+ | ==Qualifying== | ||
The [[Qazoxian Ranking System]] Rankings are listed before each team. | The [[Qazoxian Ranking System]] Rankings are listed before each team. | ||
− | |||
− | Teams | + | Teams in Green advanced directly to the next round. |
− | Teams | + | Teams in Grey advanced to a playoff. |
− | ====Group | + | ====Group 1==== |
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
Line 24: | Line 64: | ||
!width=20|GA | !width=20|GA | ||
!width=20|GD | !width=20|GD | ||
− | |- | + | |- style="background:#00C000;" |
− | + | ||
− | + | ||
− | + | ||
|style="text-align:left;"|#20-[[The Lowland Clans]] | |style="text-align:left;"|#20-[[The Lowland Clans]] | ||
− | || | + | ||6||1||0||'''19'''||15||7||+8 |
− | |- style="background:# | + | |- style="background:#00C000;" |
|style="text-align:left;"|#12-[[Liverpool England]] | |style="text-align:left;"|#12-[[Liverpool England]] | ||
− | || | + | ||5||2||0||'''17'''||20||10||+10 |
− | |- | + | |-style="background:#C0C0C0;" |
+ | |style="text-align:left;"|#8-[[Qazox]] | ||
+ | ||4||1||2||'''13'''||19||10||+9 | ||
+ | |-style="background:#C0C0C0;" | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Elves Security Forces]] | ||
+ | ||3||1||3||'''10'''||9||7||+2 | ||
+ | |-style="background:#C0C0C0;" | ||
|style="text-align:left;"|#30-[[Khenas]] | |style="text-align:left;"|#30-[[Khenas]] | ||
− | || | + | ||3||1||3||'''10'''||9||13||-4 |
|- | |- | ||
|style="text-align:left;"|#26-[[Andossa Se Mitrin Vega]] | |style="text-align:left;"|#26-[[Andossa Se Mitrin Vega]] | ||
− | ||1|| | + | ||1||2||4||'''5'''||9||16||-7 |
|- | |- | ||
|style="text-align:left;"|#30-[[Ariddia]] | |style="text-align:left;"|#30-[[Ariddia]] | ||
− | || | + | ||1||1||5||'''4'''||8||14||-6 |
|- | |- | ||
|style="text-align:left;"|[[Risa-Aramour]] | |style="text-align:left;"|[[Risa-Aramour]] | ||
− | ||0||1|| | + | ||0||1||6||'''1'''||8||20||-12 |
− | + | ||
− | + | ||
− | + | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
− | ====Group | + | ====Group 2==== |
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
Line 62: | Line 102: | ||
!width=20|GA | !width=20|GA | ||
!width=20|GD | !width=20|GD | ||
− | |- | + | |- style="background:#00C000;" |
|style="text-align:left;"|#2-[[Chicanada]] | |style="text-align:left;"|#2-[[Chicanada]] | ||
− | || | + | ||3||2||0||'''11'''||9||5||+4 |
− | |- | + | |- style="background:#00C000;" |
|style="text-align:left;"|#30-[[Rorysville]] | |style="text-align:left;"|#30-[[Rorysville]] | ||
− | || | + | ||2||3||0||'''8'''||12||7||+4 |
− | |- | + | |-style="background:#C0C0C0;" |
|style="text-align:left;"|#26-[[San Haven]] | |style="text-align:left;"|#26-[[San Haven]] | ||
− | || | + | ||2||3||0||'''8'''||7||4||+3 |
|- | |- | ||
− | |style="text-align:left;"|[[ | + | |style="text-align:left;"|#30-[[Dorian and Sonya]] |
− | ||1|| | + | ||1||1||3||'''4'''||2||5||-3 |
|- | |- | ||
|style="text-align:left;"|#11-[[Milchama]] | |style="text-align:left;"|#11-[[Milchama]] | ||
− | ||0|| | + | ||0||3||2||'''3'''||7||10||-3 |
|- | |- | ||
− | |style="text-align:left;"| | + | |style="text-align:left;"|[[GarfieldtheFat]] |
− | || | + | ||1||0||4||'''3'''||6||12||-6 |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
+ | #-Rorysville directly advanced to finals due to better GD. | ||
− | ====Group | + | ====Group 3==== |
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
Line 94: | Line 135: | ||
!width=20|GA | !width=20|GA | ||
!width=20|GD | !width=20|GD | ||
− | |- style="background:# | + | |- style="background:#00C000;" |
|style="text-align:left;"|#1-[[Jeruselem]] | |style="text-align:left;"|#1-[[Jeruselem]] | ||
− | || | + | ||4||1||0||'''13'''||13||3||+10 |
− | |- | + | |- style="background:#00C000;" |
− | + | ||
− | + | ||
− | + | ||
|style="text-align:left;"|#20-[[Spaam]] | |style="text-align:left;"|#20-[[Spaam]] | ||
− | || | + | ||3||1||1||'''10'''||9||4||+5 |
+ | |-style="background:#C0C0C0;" | ||
+ | |style="text-align:left;"|#7-[[Wentland]] | ||
+ | ||3||0||2||'''9'''||12||8||+4 | ||
|- | |- | ||
|style="text-align:left;"|[[Jagada]] | |style="text-align:left;"|[[Jagada]] | ||
− | || | + | ||2||1||2||'''7'''||4||9||-5 |
− | |- | + | |- |
|style="text-align:left;"|[[Hiiraan]] | |style="text-align:left;"|[[Hiiraan]] | ||
− | ||0|| | + | ||0||2||3||'''2'''||2||8||-6 |
− | |- | + | |- |
|style="text-align:left;"|[[Magnus Valerius]] | |style="text-align:left;"|[[Magnus Valerius]] | ||
− | ||0|| | + | ||0||1||4||'''1'''||5||13||-8 |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
− | ====Group | + | ====Group 4==== |
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
Line 126: | Line 167: | ||
!width=20|GA | !width=20|GA | ||
!width=20|GD | !width=20|GD | ||
− | |- | + | |- style="background:#00C000;" |
− | + | ||
− | + | ||
− | + | ||
|style="text-align:left;"|[[Toranat]] | |style="text-align:left;"|[[Toranat]] | ||
− | || | + | ||4||0||1||'''12'''||8||6||+2 |
− | |- | + | |-style="background:#00C000;" |
|style="text-align:left;"|#16-[[Haraki]] | |style="text-align:left;"|#16-[[Haraki]] | ||
− | ||1||1||1||''' | + | ||3||1||1||'''10'''||9||6||+3 |
+ | |-style="background:#C0C0C0;" | ||
+ | |style="text-align:left;"|#30-[[Lexington SC]] | ||
+ | ||2||1||2||'''7'''||7||9||-2 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|#6-[[New Montreal States]] | ||
+ | ||2||0||3||'''6'''||9||7||+2 | ||
|- | |- | ||
|style="text-align:left;"|#10-[[Starblaydia]] | |style="text-align:left;"|#10-[[Starblaydia]] | ||
− | || | + | ||2||0||3||'''6'''||6||5||+1 |
|- | |- | ||
− | |||
− | |||
− | |||
|style="text-align:left;"|[[Marceau State]] | |style="text-align:left;"|[[Marceau State]] | ||
− | ||1||0|| | + | ||1||0||4||'''3'''||5||11||-6 |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
− | ====Group | + | ====Group 5==== |
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
Line 158: | Line 199: | ||
!width=20|GA | !width=20|GA | ||
!width=20|GD | !width=20|GD | ||
− | |- | + | |- style="background:#00C000;" |
|style="text-align:left;"|#3[[-Yafor 2]] | |style="text-align:left;"|#3[[-Yafor 2]] | ||
− | || | + | ||5||0||0||'''15'''||18||7||+11 |
+ | |- style="background:#00C000;" | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Carvalo]] | ||
+ | ||2||1||2||'''7'''||8||13||-5 | ||
+ | |- style="background:#C0C0C0;" | ||
+ | |style="text-align:left;"|#30-[[Sliponia]] | ||
+ | ||1||3||1||'''6'''||6||6||0 | ||
|- | |- | ||
|style="text-align:left;"|#15[[-Virgina Nova]] | |style="text-align:left;"|#15[[-Virgina Nova]] | ||
− | ||2||0|| | + | ||2||0||3||'''6'''||10||11||-1 |
− | |- | + | |
− | + | ||
− | + | ||
− | + | ||
− | + | ||
− | + | ||
|- | |- | ||
|style="text-align:left;"|#19-[[Becquerelia]] | |style="text-align:left;"|#19-[[Becquerelia]] | ||
− | || | + | ||1||1||3||'''4'''||8||9||-1 |
|- | |- | ||
− | |style="text-align:left;"|[[ | + | |style="text-align:left;"|[[The Island of Ishtar]] |
− | || | + | ||1||1||3||'''4'''||11||15||-4 |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
+ | #-Sliponia advanced to Playoff due to better GD. | ||
− | ====Group | + | ====Group 6==== |
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
Line 190: | Line 232: | ||
!width=20|GA | !width=20|GA | ||
!width=20|GD | !width=20|GD | ||
− | |- | + | |- style="background:#00C000;" |
|style="text-align:left;"|#18-[[Swilatia]] | |style="text-align:left;"|#18-[[Swilatia]] | ||
− | ||3|| | + | ||3||1||1||'''10'''||14||8||+6 |
− | |- | + | |- style="background:#00C000;" |
|style="text-align:left;"|[[Los Mexico]] | |style="text-align:left;"|[[Los Mexico]] | ||
− | || | + | ||3||1||1||'''10'''||5||2||+3 |
− | |- | + | |- style="background:#C0C0C0;" |
|style="text-align:left;"|#13-[[McPsychoville]] | |style="text-align:left;"|#13-[[McPsychoville]] | ||
− | ||2|| | + | ||2||3||0||'''9'''||4||2||+2 |
|- | |- | ||
|style="text-align:left;"|#4-[[Sarzonia]] | |style="text-align:left;"|#4-[[Sarzonia]] | ||
− | || | + | ||2||1||2||'''7'''||11||8||+3 |
− | + | |- | |
− | + | ||
− | + | ||
− | |- | + | |
|style="text-align:left;"|[[Montegrande]] | |style="text-align:left;"|[[Montegrande]] | ||
− | ||0||0||3||'''0'''||3|| | + | ||2||0||3||'''6'''||7||13||-6 |
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Quakmybush]] | ||
+ | ||0||0||5||'''0'''||4||12||-8 | ||
+ | |- | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | ===Playoffs=== | ||
+ | *'''Qazox''' 4-1 Sliponia | ||
+ | *McPsychoville 0-1 '''Khenas''' | ||
+ | *'''Wentland''' 3-2 Elves Security Forces | ||
+ | *'''San Haven''' 2-0 Lexington SC | ||
+ | |||
+ | The four winners qualified for the finals, while the losers played in a round-robin format to decide 17th–20th places. Elves Security Forces finished in 17th, ahead of McPsychoville, Sliponia and Lexington SC respectively. | ||
+ | |||
+ | ==Qualifing Awards== | ||
+ | *GOLDEN SPOON (best record): Yafor 2 with a record of 5-0-0. | ||
+ | *WOODEN SPOON(worst record): Quakmybush with a record of 0-0-5. | ||
+ | *GOLDEN-BALL (most Goals per game): Yafor 2 with 3.60 per game. (Liverpool England had most Goals overall with 20) | ||
+ | *GOLDEN-NET (fewest Goals allowed per game): TIE: Los Mexico and McPsychoville 0.40 goals allowed per game. | ||
+ | *WOODEN BALL (fewest Goals per game): TIE: Hiiraan and Dorian and Sonya with 0.40 scored per game. | ||
+ | *WOODEN NET (most Goals Allowed per game): The Island of Ishtar allowd 3.00 goals per game. (Risa-Aramour allowed the most total goals with 20) | ||
+ | *AVERAGE JOE (Goal Differential of zero) Sliponia | ||
+ | |||
+ | ==World Cup finals groups== | ||
+ | The top 2 in each group qualified for the quarterfinals. | ||
+ | |||
+ | ===Group A=== | ||
+ | {| class="wikitable" | ||
+ | |- | ||
+ | !width=165|Team | ||
+ | !width=20|W | ||
+ | !width=20|D | ||
+ | !width=20|L | ||
+ | !width=25|PTS | ||
+ | !width=20|GF | ||
+ | !width=20|GA | ||
+ | !width=20|GD | ||
+ | |-style="background:#00C000;" | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Yafor 2]] | ||
+ | ||2||1||0||'''7'''||6||1||+5 | ||
+ | |-style="background:#00C000;" | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Wentland]] | ||
+ | ||2||1||0||'''4'''||4||1||+3 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Spaam]] | ||
+ | ||1||0||2||'''3'''||2||2||0 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[San Haven]] | ||
+ | ||0||0||3||'''0'''||0||8||-8 | ||
+ | |- | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | ===Group B=== | ||
+ | {| class="wikitable" | ||
+ | |- | ||
+ | !width=165|Team | ||
+ | !width=20|W | ||
+ | !width=20|D | ||
+ | !width=20|L | ||
+ | !width=25|PTS | ||
+ | !width=20|GF | ||
+ | !width=20|GA | ||
+ | !width=20|GD | ||
+ | |-style="background:#00C000;" | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Jeruselem]] | ||
+ | ||3||0||0||'''9'''||9||0||+9 | ||
+ | |-style="background:#00C000;" | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Swilatia]] | ||
+ | ||2||0||1||'''6'''||5||3||+2 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Carvalo]] | ||
+ | ||0||1||2||'''1'''||2||7||-5 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Los Mexico]] | ||
+ | ||0||1||2||'''1'''||1||7||-6 | ||
+ | |- | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | ===Group C=== | ||
+ | {| class="wikitable" | ||
+ | |- | ||
+ | !width=165|Team | ||
+ | !width=20|W | ||
+ | !width=20|D | ||
+ | !width=20|L | ||
+ | !width=25|PTS | ||
+ | !width=20|GF | ||
+ | !width=20|GA | ||
+ | !width=20|GD | ||
+ | |-style="background:#00C000;" | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Chicanada]] | ||
+ | ||2||1||0||'''7'''||5||2||+3 | ||
+ | |-style="background:#00C000;" | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Qazox]] | ||
+ | ||1||1||1||'''4'''||3||3||0 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[The Lowland Clans]] | ||
+ | ||1||0||2||'''3'''||4||2||+2 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Khenas]] | ||
+ | ||1||0||2||'''3'''||1||6||-5 | ||
+ | |- | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | ===Group D=== | ||
+ | {| class="wikitable" | ||
+ | |- | ||
+ | !width=165|Team | ||
+ | !width=20|W | ||
+ | !width=20|D | ||
+ | !width=20|L | ||
+ | !width=25|PTS | ||
+ | !width=20|GF | ||
+ | !width=20|GA | ||
+ | !width=20|GD | ||
+ | |-style="background:#00C000;" | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Haraki]] | ||
+ | ||2||1||0||'''7'''||13||7||+6 | ||
+ | |-style="background:#00C000;" | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Liverpool England]] | ||
+ | ||2||1||0||'''7'''||12||9||+3 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Rorysville]] | ||
+ | ||1||0||2||'''3'''||8||9||-1 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Toranat]] | ||
+ | ||0||0||3||'''0'''||6||14||-8 | ||
+ | |- | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | ===Knockout Bracket=== | ||
+ | The Round of 16 was a round-robin group phase, therefore the round of 16 results below arre intentionally left blank. | ||
+ | |||
+ | In a rematch of the [[Women's World Cup 2]] final, Yafor 2 and Jeruselem faced each other again, and Jeruselem prevailed 6-2 to win back-to-back Cups. | ||
+ | |||
+ | Chicanada once again finished third place, Its third consecutive 3rd place finish. | ||
+ | |||
+ | {{16TeamBracket| | ||
+ | |||
+ | round16-1-location=|round16-1-team1=|round16-1-score1=|round16-1-team2=|round16-1-score2= | ||
+ | |round16-2-location=|round16-2-team1=|round16-2-score1=|round16-2-team2=|round16-2-score2= | ||
+ | |round16-3-location=|round16-3-team1=|round16-3-score1=|round16-3-team2=|round16-3-score2= | ||
+ | |round16-4-location=|round16-4-team1=|round16-4-score1=|round16-4-team2=|round16-4-score2= | ||
+ | |round16-5-location=|round16-5-team1=|round16-5-score1=|round16-5-team2=|round16-5-score2= | ||
+ | |round16-6-location=|round16-6-team1=|round16-6-score1=|round16-6-team2=|round16-6-score2= | ||
+ | |round16-7-location=|round16-7-team1=|round16-7-score1=|round16-7-team2=|round16-7-score2= | ||
+ | |round16-8-location=|round16-8-team1=|round16-8-score1=|round16-8-team2=|round16-8-score2= | ||
+ | |||
+ | |qf-1-location=|qf-1-team1=Chicanada|qf-1-score1=2|qf-1-team2=Swilatia|qf-1-score2=1 | ||
+ | |qf-2-location=|qf-2-team1=Yafor 2|qf-2-score1=2|qf-2-team2=Liverpool England|qf-2-score2=1 | ||
+ | |qf-3-location=|qf-3-team1=Jeruselem|qf-3-score1=2|qf-3-team2=Qazox|qf-3-score2=1 | ||
+ | |qf-4-location=|qf-4-team1=Haraki|qf-4-score1=1|qf-4-team2=Wentland|qf-4-score2=0 | ||
+ | |||
+ | |sf-1-location=|sf-1-team1=Chicanada|sf-1-score1=0|sf-1-team2=Yafor 2|sf-1-score2=1 | ||
+ | |sf-2-location=|sf-2-team1=Jeruselem|sf-2-score1=5|sf-2-team2=Haraki|sf-2-score2=2 | ||
+ | |||
+ | |final-location=|final-team1=Yafor 2|final-score1=2|final-team2='''Jeruselem'''|final-score2=6 | ||
+ | |||
+ | |third-location=|third-team1=Chicanada|third-score1=2|third-team2=Haraki|third-score2=0 | ||
+ | }} | ||
+ | |||
+ | ===5th thru 8th playoffs=== | ||
+ | *Game 1-'''Wentland''' 3 vs. Qazox 1 | ||
+ | *Game 2-Liverpool England 1 vs. '''Swilatia''' 2 | ||
+ | ---- | ||
+ | *5th Place- Swilatia 2 vs. '''Wentland''' 3 | ||
+ | *7th Place- Liverpool England 1 vs. '''Qazox''' 6 | ||
+ | |||
+ | ===9th thru 15th Standings=== | ||
+ | {| class="wikitable" | ||
+ | |- | ||
+ | !width=190|Team | ||
+ | !width=20|W | ||
+ | !width=20|D | ||
+ | !width=20|L | ||
+ | !width=20|PTS | ||
+ | !width=20|GF | ||
+ | !width=20|GA | ||
+ | !width=20|GD | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[The Lowland Clans]] 9th | ||
+ | ||1||0||2||'''3'''||4||2||+2 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Spaam]] 10th | ||
+ | ||1||0||2||'''3'''||2||2||0 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Rorysville]] 11th | ||
+ | ||1||0||2||'''3'''||8||9||-1 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Khenas]] 12th | ||
+ | ||1||0||2||'''3'''||1||6||-5 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Carvalo]] 13th | ||
+ | ||0||1||2||'''1'''||2||7||-5 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Los Mexico]] 14th | ||
+ | ||0||1||2||'''1'''||1||7||-6 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[Toranat]] 15th | ||
+ | ||0||0||3||'''0'''||6||14||-8 | ||
+ | |- | ||
+ | |style="text-align:left;"|[[San Haven]] 16th | ||
+ | ||0||0||3||'''0'''||0||8||-8 | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
+ | [[Category: Women's World Cup]] |
Latest revision as of 01:28, 22 September 2006
Women's World Cup III | |
---|---|
Teams | 16 (from 38 entrants) |
Host | Chicanada |
Champions | Jeruselem (2nd title, repeated as Champs) |
Second | Yafor 2 |
Third | Chicanada |
Matches played (including Qualifing rounds and Playoffs) | 143 |
Goals scored (including Qualifing rounds and Playoffs) | 476 (average of 3.33 goals per match) |
Affiliated tournaments | None |
Previous | Women's World Cup 2 |
Next | Women's World Cup 4 |
The Third editon of the Women's World Cup was hosted by Liverpool England
Thrty-eight teams will compete in the Third Cup, and the teams were drawn into 5 groups of 6 and 1 group of 8.
Top two teams from each group will qualify directly for Group Play. All of the third placed teams, plus the 4th and 5th placed teams from Group A will advance to a playoff for the remaining 4 spots.
Contents
Qualifying
The Qazoxian Ranking System Rankings are listed before each team.
Teams in Green advanced directly to the next round. Teams in Grey advanced to a playoff.
Group 1
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
#20-The Lowland Clans | 6 | 1 | 0 | 19 | 15 | 7 | +8 |
#12-Liverpool England | 5 | 2 | 0 | 17 | 20 | 10 | +10 |
#8-Qazox | 4 | 1 | 2 | 13 | 19 | 10 | +9 |
Elves Security Forces | 3 | 1 | 3 | 10 | 9 | 7 | +2 |
#30-Khenas | 3 | 1 | 3 | 10 | 9 | 13 | -4 |
#26-Andossa Se Mitrin Vega | 1 | 2 | 4 | 5 | 9 | 16 | -7 |
#30-Ariddia | 1 | 1 | 5 | 4 | 8 | 14 | -6 |
Risa-Aramour | 0 | 1 | 6 | 1 | 8 | 20 | -12 |
Group 2
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
#2-Chicanada | 3 | 2 | 0 | 11 | 9 | 5 | +4 |
#30-Rorysville | 2 | 3 | 0 | 8 | 12 | 7 | +4 |
#26-San Haven | 2 | 3 | 0 | 8 | 7 | 4 | +3 |
#30-Dorian and Sonya | 1 | 1 | 3 | 4 | 2 | 5 | -3 |
#11-Milchama | 0 | 3 | 2 | 3 | 7 | 10 | -3 |
GarfieldtheFat | 1 | 0 | 4 | 3 | 6 | 12 | -6 |
- -Rorysville directly advanced to finals due to better GD.
Group 3
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
#1-Jeruselem | 4 | 1 | 0 | 13 | 13 | 3 | +10 |
#20-Spaam | 3 | 1 | 1 | 10 | 9 | 4 | +5 |
#7-Wentland | 3 | 0 | 2 | 9 | 12 | 8 | +4 |
Jagada | 2 | 1 | 2 | 7 | 4 | 9 | -5 |
Hiiraan | 0 | 2 | 3 | 2 | 2 | 8 | -6 |
Magnus Valerius | 0 | 1 | 4 | 1 | 5 | 13 | -8 |
Group 4
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Toranat | 4 | 0 | 1 | 12 | 8 | 6 | +2 |
#16-Haraki | 3 | 1 | 1 | 10 | 9 | 6 | +3 |
#30-Lexington SC | 2 | 1 | 2 | 7 | 7 | 9 | -2 |
#6-New Montreal States | 2 | 0 | 3 | 6 | 9 | 7 | +2 |
#10-Starblaydia | 2 | 0 | 3 | 6 | 6 | 5 | +1 |
Marceau State | 1 | 0 | 4 | 3 | 5 | 11 | -6 |
Group 5
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
#3-Yafor 2 | 5 | 0 | 0 | 15 | 18 | 7 | +11 |
Carvalo | 2 | 1 | 2 | 7 | 8 | 13 | -5 |
#30-Sliponia | 1 | 3 | 1 | 6 | 6 | 6 | 0 |
#15-Virgina Nova | 2 | 0 | 3 | 6 | 10 | 11 | -1 |
#19-Becquerelia | 1 | 1 | 3 | 4 | 8 | 9 | -1 |
The Island of Ishtar | 1 | 1 | 3 | 4 | 11 | 15 | -4 |
- -Sliponia advanced to Playoff due to better GD.
Group 6
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
#18-Swilatia | 3 | 1 | 1 | 10 | 14 | 8 | +6 |
Los Mexico | 3 | 1 | 1 | 10 | 5 | 2 | +3 |
#13-McPsychoville | 2 | 3 | 0 | 9 | 4 | 2 | +2 |
#4-Sarzonia | 2 | 1 | 2 | 7 | 11 | 8 | +3 |
Montegrande | 2 | 0 | 3 | 6 | 7 | 13 | -6 |
Quakmybush | 0 | 0 | 5 | 0 | 4 | 12 | -8 |
Playoffs
- Qazox 4-1 Sliponia
- McPsychoville 0-1 Khenas
- Wentland 3-2 Elves Security Forces
- San Haven 2-0 Lexington SC
The four winners qualified for the finals, while the losers played in a round-robin format to decide 17th–20th places. Elves Security Forces finished in 17th, ahead of McPsychoville, Sliponia and Lexington SC respectively.
Qualifing Awards
- GOLDEN SPOON (best record): Yafor 2 with a record of 5-0-0.
- WOODEN SPOON(worst record): Quakmybush with a record of 0-0-5.
- GOLDEN-BALL (most Goals per game): Yafor 2 with 3.60 per game. (Liverpool England had most Goals overall with 20)
- GOLDEN-NET (fewest Goals allowed per game): TIE: Los Mexico and McPsychoville 0.40 goals allowed per game.
- WOODEN BALL (fewest Goals per game): TIE: Hiiraan and Dorian and Sonya with 0.40 scored per game.
- WOODEN NET (most Goals Allowed per game): The Island of Ishtar allowd 3.00 goals per game. (Risa-Aramour allowed the most total goals with 20)
- AVERAGE JOE (Goal Differential of zero) Sliponia
World Cup finals groups
The top 2 in each group qualified for the quarterfinals.
Group A
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Yafor 2 | 2 | 1 | 0 | 7 | 6 | 1 | +5 |
Wentland | 2 | 1 | 0 | 4 | 4 | 1 | +3 |
Spaam | 1 | 0 | 2 | 3 | 2 | 2 | 0 |
San Haven | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 8 | -8 |
Group B
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Jeruselem | 3 | 0 | 0 | 9 | 9 | 0 | +9 |
Swilatia | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | 3 | +2 |
Carvalo | 0 | 1 | 2 | 1 | 2 | 7 | -5 |
Los Mexico | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 7 | -6 |
Group C
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Chicanada | 2 | 1 | 0 | 7 | 5 | 2 | +3 |
Qazox | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | 3 | 0 |
The Lowland Clans | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | 2 | +2 |
Khenas | 1 | 0 | 2 | 3 | 1 | 6 | -5 |
Group D
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Haraki | 2 | 1 | 0 | 7 | 13 | 7 | +6 |
Liverpool England | 2 | 1 | 0 | 7 | 12 | 9 | +3 |
Rorysville | 1 | 0 | 2 | 3 | 8 | 9 | -1 |
Toranat | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | 14 | -8 |
Knockout Bracket
The Round of 16 was a round-robin group phase, therefore the round of 16 results below arre intentionally left blank.
In a rematch of the Women's World Cup 2 final, Yafor 2 and Jeruselem faced each other again, and Jeruselem prevailed 6-2 to win back-to-back Cups.
Chicanada once again finished third place, Its third consecutive 3rd place finish.
Second Round | Quarter finals | Semi finals | Final | |||||||||||
Chicanada | 2 | |||||||||||||
Swilatia | 1 | |||||||||||||
Chicanada | 0 | |||||||||||||
Yafor 2 | 1 | |||||||||||||
Yafor 2 | 2 | |||||||||||||
Liverpool England | 1 | |||||||||||||
Yafor 2 | 2 | |||||||||||||
Jeruselem | 6 | |||||||||||||
Jeruselem | 2 | |||||||||||||
Qazox | 1 | |||||||||||||
Jeruselem | 5 | |||||||||||||
Haraki | 2 | Third place | ||||||||||||
Haraki | 1 | Chicanada | 2 | |||||||||||
Wentland | 0 | Haraki | 0 | |||||||||||
5th thru 8th playoffs
- Game 1-Wentland 3 vs. Qazox 1
- Game 2-Liverpool England 1 vs. Swilatia 2
- 5th Place- Swilatia 2 vs. Wentland 3
- 7th Place- Liverpool England 1 vs. Qazox 6
9th thru 15th Standings
Team | W | D | L | PTS | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
The Lowland Clans 9th | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | 2 | +2 |
Spaam 10th | 1 | 0 | 2 | 3 | 2 | 2 | 0 |
Rorysville 11th | 1 | 0 | 2 | 3 | 8 | 9 | -1 |
Khenas 12th | 1 | 0 | 2 | 3 | 1 | 6 | -5 |
Carvalo 13th | 0 | 1 | 2 | 1 | 2 | 7 | -5 |
Los Mexico 14th | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 7 | -6 |
Toranat 15th | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | 14 | -8 |
San Haven 16th | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 8 | -8 |