World Cup 19
NationStates World Cup 19 | |
---|---|
Teams | 32 (from ? entrants) |
Host | Turori and The Belmore Family |
Champions | Crystilakere (1st title) |
Second | Audioslavia |
Third | Dance 2 Revolution |
Matches played | 64 |
Goals scored | 140 (average 2.19 per match) |
Affiliated tournaments | CoH11, BoF (WC19) |
Previous | World Cup 18 |
Next | World Cup 20 |
World Cup 19 was hosted by Turori and The Belmore Family. It was marred by a lot of OOC discussion about scorinators, the organisation of the World Cup itself, and draw controversies, but eventually got successfully underway. In the end it was perhaps best remembered for the shock victory of Crystilakere, who in defeating Audioslavia in the final began a run of four successive Atlantian Oceania teams winning the Cup.
Contents
First round
Groups in Turori
Group A
Iansisle 3-3 Shonar Bangla
Turori 2-2 Tadjikistan
Iansisle 1-2 Turori
Tadjikistan 3-1 Shonar Bangla
Iansisle 1-1 Tadjikistan
Turori 0-1 Shonar Bangla
Group A P W D L GF-GA Pts
Tadjikistan 3 1 2 0 6-4 5
Turori 3 1 1 1 4-4 4
Shonar Bangla 3 1 1 1 5-6 4
Iansisle 3 0 2 1 5-6 2
Group B
Vilita 0-1 Nova Britannicus
Eauz 4-2 Starblaydia
Vilita 3-2 Eauz
Starblaydia 2-2 Nova Britannicus
Vilita 1-1 Starblaydia
Eauz 1-1 Nova Britannicus
Group B P W D L GF-GA Pts
Nova Britannicus 3 1 2 0 4-3 5
Eauz 3 1 1 1 7-6 4
Vilita 3 1 1 1 4-4 4
Starblaydia 3 0 2 1 5-7 2
Group C
Audioslavia 3-0 Cockbill Street
Commerce Heights 0-0 Lovisa
Audioslavia 1-1 Commerce Heights
Cockbill Street 2-2 Lovisa
Audioslavia 0-1 Lovisa
Commerce Heights 1-1 Cockbill Street
Group C P W D L GF-GA Pts
Lovisa 3 1 2 0 3-2 7
Audioslavia 3 1 1 1 4-2 4
Commerce Heights 3 0 3 0 2-2 3
Cockbill Street 3 0 2 1 3-6 2
Group D
Kaze Progressa 0-0 Sarzonia
Melmond 1-2 Crystilakere
Kaze Progressa 0-1 Melmond
Crystilakere 4-1 Sarzonia
Kaze Progressa 2-0 Crystilakere
Melmond 1-0 Sarzonia
Group D P W D L GF-GA Pts
Crystilakere 3 2 0 0 6-2 6
Melmond 3 1 0 1 2-2 3
Kaze Progressa 3 0 1 1 0-1 1
Sarzonia 3 0 1 1 1-4 1
Groups in The Belmore Family
Group E
Svecia 1-2 The Belmore Family
Total n Utter Insanity 1-0 The Lowland Clans
Svecia 0-0 Total n Utter Insanity
The Lowland Clans 0-3 The Belmore Family
Svecia 0-2 The Lowland Clans
Total n Utter Insanity 1-0 The Belmore Family
Group E P W D L GF-GA Pts
Total n Utter Insanity 3 2 1 0 2-0 7
The Belmore Family 3 2 0 1 5-2 6
The Lowland Clans 3 1 0 2 2-4 3
Svecia 3 0 1 2 1-4 1
Group F
Rejistania 0-1 Wella
NEWI Cefn Druids 5-0 One Red Dot
Rejistania 2-2 NEWI Cefn Druids
One Red Dot 2-1 Wella
Rejistania 1-1 One Red Dot
NEWI Cefn Druids 1-1 Wella
Group F P W D L GF-GA Pts
NEWI Cefn Druids 3 1 2 0 8-3 5
Wella 3 1 1 1 3-3 4
One Red Dot 3 1 1 1 3-7 4
Rejistania 3 0 2 1 3-4 2
Group G
The Eagles Nest 1-1 Adam Island
Bedistan 1-2 EL CID THE HERO
The Eagles Nest 0-0 Bedistan
EL CID THE HERO 0-0 Adam Island
The Eagles Nest 1-0 EL CID THE HERO
Bedistan 2-0 Adam Island
Group G P W D L GF-GA Pts
The Eagle's Nest 3 1 2 0 2-1 5
Bedistan 3 1 1 1 3-2 4
EL CID THE HERO 3 1 1 1 2-2 4
Adam Island 3 0 2 1 1-3 2
Group H
Squornshelous 1-1 Druida
Dance 2 Revolution 2-1 Jeruselem
Squornshelous 2-2 Dance 2 Revolution
Jeruselem 0-1 Druida
Squornshelous 1-1 Jeruselem
Dance 2 Revolution 2-0 Druida
Group H P W D L GF-GA Pts
Dance 2 Revolution 3 2 1 0 7-3 7
Druida 3 1 1 1 2-3 4
Squornshelous 3 0 3 0 4-4 3
Jeruselem 3 0 1 2 2-4 1
Second round
Turori 1-0 Tadjikistan
Nova Britannicus 1-1 Audioslavia AET (Audioslavia won 7-6 on penalty kicks)
Lovisa 2-0 Bedistan AET
Dance 2 Revolution 1-0 Druida
NEWI Cefn Druids 1-0 Eauz
Crystilakere 1-0 Melmond
The Eagle's Nest 5-0 Wella
Total n Utter Insanity 3-2 The Belmore Family
Quarterfinals
Audioslavia 1-0 Turori
Dance 2 Revolution 2-1 Lovisa
NEWI Cefn Druids 0-2 Crystilakere
The Eagles Nest 0-1 Total n Utter Insanity
Semifinals
Dance 2 Revolution 0-0 Audioslavia AET (Audioslavia won 4-3 on penalty kicks)
Crystilakere 2-0 Total n Utter Insanity AET
Third-place playoff
Dance 2 Revolution 1-0 Total n Utter Insanity
Final
Final positions
1st Crystilakere
2nd Audioslavia
3rd Dance 2 Revolution
4th Total n Utter Insanity
NationStates World Cup |
---|
Editions: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 |
Affiliated tournaments: Baptism of Fire | Cup of Harmony | Under-21 World Cup |
Scorinating: KPB ranking system | Leagion | NSFootySim | Role play ranks (RPR) | Style modifiers |
Related articles: World Cup Committee | FAQs | Player Hall of Fame | Nation Hall of Fame | Football |