World Cup 20
NationStates World Cup 20 | |
---|---|
Teams | 32 (from 82 entrants) |
Host | Starblaydia and Druida |
Champions | Vilita (1st title) |
Second | Audioslavia |
Third | Squornshelous |
Matches played | 64 |
Goals scored | 158 (average 2.47 per match) |
Affiliated tournaments | CoH12, BoF (WC20) |
Previous | World Cup 19 |
Next | World Cup 21 |
World Cup 20 was hosted by Starblaydia and Druida, remarkable in that neither nation had already hosted a cup before. The two hosts had similar, yet wildly differing fortunes in future cups. Druida were defeated by Rejistania in the World Cup 23 Final and disappeared from the international scene shortly after, ceasing to exist during World Cup 28. Starblaydia, however, defeated Rejistania in the World Cup 25 Final and also won the Presidency of the World Cup Committee for two terms.
Contents
First round
Groups in Starblaydia
Group A
One Red Dot 2-1 The Belmore Family
Starblaydia 0-0 Svecia
Svecia 0-2 One Red Dot
Starblaydia 5-1 The Belmore Family
Starblaydia 3-1 One Red Dot
The Belmore Family 0-2 Svecia
Group A P W D L GF-GA Pts
Starblaydia 3 2 1 0 8-2 7
One Red Dot 3 2 0 1 5-4 6
Svecia 3 1 1 1 2-2 4
The Belmore Family 3 0 0 3 2-9 0
Group B
Audioslavia 1-2 The Lowland Clans
Bedistan 2-1 Liverpool England
Liverpool England 1-3 Audioslavia
Bedistan 3-1 The Lowland Clans
Bedistan 1-2 Audioslavia
The Lowland Clans 2-2 Liverpool England
Group B P W D L GF-GA Pts
Audioslavia 3 2 0 1 6-4 6
Bedistan 3 2 0 1 6-4 6
The Lowland Clans 3 1 1 1 5-4 4
Liverpool England 3 0 1 2 4-7 1
Audioslavia win group on record between themselves and Bedistan
Group C
Adam Island 0-1 Total n Utter Insanity
Nova Britannicus 2-1 Squornshelous
Squornshelous 1-0 Adam Island
Nova Britannicus 1-4 Total n Utter Insanity
Nova Britannicus 0-1 Adam Island
Total n Utter Insanity 0-2 Squornshelous
Group C P W D L GF-GA Pts
Total n Utter Insanity 3 2 0 1 5-3 6
Squornshelous 3 2 0 1 4-2 6
Adam Island 3 1 0 2 1-2 3
Nova Britannicus 3 1 0 2 3-6 3
Group D
Dance 2 Revolution 0-0 Sarzonia
Kaze Progressa 0-2 Melmond
Melmond 1-3 Dance 2 Revolution
Kaze Progressa 2-0 Sarzonia
Kaze Progressa 0-2 Dance 2 Revolution
Sarzonia 0-0 Melmond
Group D P W D L GF-GA Pts
Dance 2 Revolution 3 2 1 0 5-1 7
Melmond 3 1 1 1 3-3 4
Kaze Progressa 3 1 0 2 2-4 3
Sarzonia 3 0 2 1 0-2 2
Groups in Druida
Group E
Druida 0-2 EL CID THE HERO
Commerce Heights 1-0 Iansisle
Druida 1-1 Iansisle
Commerce Heights 0-1 EL CID THE HERO
Druida 2-1 Commerce Heights
Iansisle 2-1 EL CID THE HERO
Group E P W D L GF-GA Pts
EL CID THE HERO 3 2 0 1 4-2 6
Iansisle 3 1 1 1 3-3 4
Druida 3 1 1 1 3-4 4
Commerce Heights 3 1 0 2 2-3 3
Group F
Jeruselem 1-1 The Eagles Nest
Eauz 1-1 Vilita
Jeruselem 0-1 Vilita
Eauz 1-1 The Eagles Nest
Jeruselem 1-1 Eauz
Vilita 2-0 The Eagles Nest
Group F P W D L GF-GA Pts
Vilita 3 2 1 0 4-1 7
Eauz 3 0 3 0 3-3 3
The Eagles Nest 3 0 2 1 2-4 2
Jeruselem 3 0 2 1 2-3 1
Group G
Krytenia 1-1 Lethislavania
Crystilakere 0-3 Spaam
Krytenia 1-1 Spaam
Crystilakere 2-1 Lethislavania
Krytenia 0-2 Crystilakere
Spaam 1-2 Lethislavania
Group G P W D L GF-GA Pts
Crystilakere 3 2 0 1 4-4 6
Spaam 3 1 1 1 5-3 4
Lethislavania 3 1 1 1 4-4 4
Krytenia 3 0 2 1 2-4 2
Group H
Lovisa 1-2 Rejistania
Cockbill Street 1-4 Turori
Lovisa 1-3 Turori
Cockbill Street 1-0 Rejistania
Lovisa 1-0 Cockbill Street
Turori 0-1 Rejistania
Group H P W D L GF-GA Pts
Turori 3 2 0 1 7-3 6
Rejistania 3 2 0 1 3-2 6
Lovisa 3 1 0 2 3-5 3
Cockbill Street 3 1 0 2 2-5 3
Second Round
Starblaydia 1-2 Bedistan AET (1-1 at Full Time)
Audioslavia 2-0 One Red Dot
Total n Utter Insanity 2-1 Melmond
Dance 2 Revolution 0-1 Squornshelous
EL CID THE HERO 0-2 Eauz
Vilita 3-1 Iansisle
Crystilakere 1-2 Rejistania
Turori 1-0 Spaam AET (0-0 at Full Time)
Quarter Finals
Bedistan 0-1 Audioslavia
Total n Utter Insanity 1-1 Squornshelous AET (FT 1-1, Squornshelous win 4-2 on penalties)
Vilita 4-1 Eauz
Rejistania 1-0 Turori
Semi Finals
Audioslavia 5-3 Squornshelous AET (FT 2-2.)
Vilita 2-2 Rejistania AET (FT 2-2, Vilita wins 4-2 on penalties)
Third-Place Play-off
Final
Audioslavia 0-1 Vilita
Final positions
1st Vilita
2nd Audioslavia
3rd Squornshelous
4th Rejistania
External Links
- Starblaydia/Druida WC20 Bid Thread
- World Cup 20 Roleplay Thread
- World Cup 20 Rosters Thread
- World Cup 20 Scores Thread
NationStates World Cup |
---|
Editions: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 |
Affiliated tournaments: Baptism of Fire | Cup of Harmony | Under-21 World Cup |
Scorinating: KPB ranking system | Leagion | NSFootySim | Role play ranks (RPR) | Style modifiers |
Related articles: World Cup Committee | FAQs | Player Hall of Fame | Nation Hall of Fame | Football |