Difference between revisions of "World Cup 36"
Ember Nickel (Talk | contribs) |
|||
(14 intermediate revisions by 7 users not shown) | |||
Line 4: | Line 4: | ||
| teams = 98 | | teams = 98 | ||
| finalists = 32 | | finalists = 32 | ||
− | | first = | + | | first = [[Ariddia]] |
− | | count = | + | | count = third |
− | | second = | + | | second = [[Errinundera]] |
− | | third = | + | | third = [[Capitalizt SLANI]] |
− | | matches = | + | | matches = 64 |
− | | goals = | + | | goals = 204 |
− | | average = | + | | average = 3.188 |
| affiliated = [[Baptism of Fire 23]],<br/>[[Cup of Harmony 28]] | | affiliated = [[Baptism of Fire 23]],<br/>[[Cup of Harmony 28]] | ||
| previous = [[World Cup 35]] | | previous = [[World Cup 35]] | ||
| next = [[World Cup 37]] | | next = [[World Cup 37]] | ||
}} | }} | ||
− | '''World Cup 36''' | + | '''World Cup 36''' was hosted by the [[Unified Capitalizt States]] and [[Cafundéu]]. [[Ariddia]] reached another final and, this time, won the title, the third of the country's history. Another interesting fact was the impressive campaign of [[Zwangzug]], who eliminated the former champions [[Bettia]] and the hosts [[Cafundéu]] to reach the semifinals. |
+ | |||
==Qualifying Stages== | ==Qualifying Stages== | ||
− | '''Group 1:''' [[Schiavonia]], [[Rejistania]], [[Swilatia]], [[Estresse Intenso]], [[The Non-RPing n00b]], [[Nitrodymium]], [[Salkehachie]], [[Bercktesgaden]] | + | '''Group 1:''' '''[[Schiavonia]]''', [[Rejistania]], [[Swilatia]], '''[[Estresse Intenso]]''', [[The Non-RPing n00b]], [[Nitrodymium]], [[Salkehachie]], [[Bercktesgaden]] |
− | '''Group 2:''' [[Milchama]], [[Sel Appa]], [[Yafor 2]], [[The Islands of Qutar]], [[Keyne Island]], [[Kura-Pelland]], [[Fargess]], [[The Comrade Emirates]] | + | '''Group 2:''' '''[[Milchama]]''', '''[[Sel Appa]]''', ''[[Yafor 2]]'', [[The Islands of Qutar]], [[Keyne Island]], [[Kura-Pelland]], [[Fargess]], [[The Comrade Emirates]] |
− | '''Group 3:''' [[Az-cz]], [[Zwangzug]], [[Qazox]], [[Cookesland]], [[Candelaria | + | '''Group 3:''' '''[[Az-cz]]''', ''[[Zwangzug]]'', '''[[Qazox]]''', [[Cookesland]], [[Candelaria And Marquez]], [[Sorthern Northland]], [[Collonie]], [[Kedalfax]] |
− | '''Group 4:''' [[Squornshelous]], [[Fmjphoenix]], [[Kiryu-Shi]], [[Atheistic Right]], [[Endmile]], [[Jeru FC]], [[Billopesha]], [[Homieville]] | + | '''Group 4:''' '''[[Squornshelous]]''', ''[[Fmjphoenix]]'', [[Kiryu-Shi]], '''[[Atheistic Right]]''', [[Endmile]], [[Jeru FC]], [[Billopesha]], [[Homieville]] |
− | '''Group 5:''' [[Bettia]], [[Bazalonia]], [[Green Wombat]], [[Spruitland]], [[Dance 2 Revolution]], [[Kansiov]], [[TT Lake Side]], [[Shackfold]] | + | '''Group 5:''' '''[[Bettia]]''', '''[[Bazalonia]]''', [[Green Wombat]], [[Spruitland]], [[Dance 2 Revolution]], [[Kansiov]], [[TT Lake Side]], [[Shackfold]] |
− | '''Group 6:''' [[Vilita]], [[Alasdair I Frosticus]], [[Sativaville]], [[Ulzaxid]], [[Grotewohl]], [[Herchimer]], [[British Londinium]], [[Limbrogidlia]] | + | '''Group 6:''' '''[[Vilita]]''', '''[[Alasdair I Frosticus]]''', [[Sativaville]], [[Ulzaxid]], [[Grotewohl]], [[Herchimer]], [[British Londinium]], [[Limbrogidlia]] |
− | '''Group 7:''' [[Ariddia]], [[Turori]], [[Acapais]], [[Lovisa]], [[Vephrall]], [[New Montreal States]], [[Niosis]], [[ARealAdvance]] | + | '''Group 7:''' '''[[Ariddia]]''', '''[[Turori]]''', [[Acapais]], [[Lovisa]], [[Vephrall]], [[New Montreal States]], [[Niosis]], [[ARealAdvance]] |
− | '''Group 8:''' [[Demot]], [[Oliverry]], [[The HURD]], [[Western Afghanistan]], [[Kristovenia]], [[Novapsolu]], [[Shmibabway]], [[The Canelandic Islands]] | + | '''Group 8:''' '''[[Demot]]''', '''[[Oliverry]]''', ''[[The HURD]]'', [[Western Afghanistan]], [[Kristovenia]], [[Novapsolu]], [[Shmibabway]], [[The Canelandic Islands]] |
− | '''Group 9:''' [[Jeruselem]], [[Northern Bettia]], [[Quakmybush]], [[St Samuel]], [[Patusan]], [[Trumanistan]], [[Planting]], [[Noirthemme]] | + | '''Group 9:''' '''[[Jeruselem]]''', [[Northern Bettia]], '''[[Quakmybush]]''', [[St Samuel]], [[Patusan]], [[Trumanistan]], [[Planting]], [[Noirthemme]] |
− | '''Group 10:''' [[Elves Security Forces]], [[Tynelia]], [[Assegai Developments]], [[Kampfers]], [[Aurendia]], [[Ad'ihan]], [[Tylero]], [[The Sons of a Monkey]] | + | '''Group 10:''' '''[[Elves Security Forces]]''', '''[[Tynelia]]''', [[Assegai Developments]], [[Kampfers]], [[Aurendia]], [[Ad'ihan]], [[Tylero]], [[The Sons of a Monkey]] |
− | '''Group 11:''' [[Errinundera]], [[The Lowland Clans]], [[Bostopia]], [[Bushes Been Quaked]], [[Abu Omar]], [[Rugiero]], [[Thelema Abbey]], [[Kilmarnockshire]] | + | '''Group 11:''' '''[[Errinundera]]''', '''[[The Lowland Clans]]''', ''[[Bostopia]]'', [[Bushes Been Quaked]], [[Abu Omar]], [[Rugiero]], [[Thelema Abbey]], [[Kilmarnockshire]] |
+ | |||
+ | '''Group 12:''' '''[[The Archregimancy]]''', '''[[Wentland]]''', ''[[Commerce Heights JSY]]'', [[Jariss]], [[Daehanjeiguk]], [[Bellzantium]], [[Cebumopolis]], [[Central Prestonia]] | ||
+ | |||
+ | |||
+ | Teams in '''bold''' qualified directly, whereas teams identified in ''italics'' qualified in the play-off round. | ||
+ | |||
+ | ==Group Stage== | ||
+ | |||
+ | ===[[Unified Capitalizt States]] region=== | ||
+ | |||
+ | ====Group A==== | ||
+ | {{NSWC_Group_Table | | ||
+ | team1=[[Capitalizt SLANI]] | | ||
+ | team1played=3 | | ||
+ | team1won=3 | | ||
+ | team1drawn=0 | | ||
+ | team1lost=0 | | ||
+ | team1gf=8 | | ||
+ | team1ga=2 | | ||
+ | team1points=9 | | ||
+ | team2=[[Vilita]] | | ||
+ | team2played=3 | | ||
+ | team2won=2 | | ||
+ | team2drawn=0 | | ||
+ | team2lost=1 | | ||
+ | team2gf=3 | | ||
+ | team2ga=2 | | ||
+ | team2points=7 | | ||
+ | team3=[[Tynelia]] | | ||
+ | team3played=3 | | ||
+ | team3won=1 | | ||
+ | team3drawn=0 | | ||
+ | team3lost=2 | | ||
+ | team3gf=5 | | ||
+ | team3ga=5 | | ||
+ | team3points=3 | | ||
+ | team4=[[Jasīʼyūn]] | | ||
+ | team4played=3 | | ||
+ | team4won=0 | | ||
+ | team4drawn=0 | | ||
+ | team4lost=3 | | ||
+ | team4gf=0 | | ||
+ | team4ga=7 | | ||
+ | team4points=0 | | ||
+ | match1hometeam = Capitalizt SLANI| | ||
+ | match1homescore = 3 | | ||
+ | match1awayscore = 0 | | ||
+ | match1awayteam = Jasīʼyūn | | ||
+ | match2hometeam = Vilita | | ||
+ | match2homescore = 2 | | ||
+ | match2awayscore = 0 | | ||
+ | match2awayteam = Tynelia | | ||
+ | match3hometeam = Jasīʼyūn | | ||
+ | match3homescore = 0 | | ||
+ | match3awayscore = 3 | | ||
+ | match3awayteam = Tynelia | | ||
+ | match4hometeam = Capitalizt SLANI | | ||
+ | match4homescore = 2 | | ||
+ | match4awayscore = 0 | | ||
+ | match4awayteam = Vilita | | ||
+ | match5hometeam = Vilita | | ||
+ | match5homescore = 1 | | ||
+ | match5awayscore = 0 | | ||
+ | match5awayteam = Jasīʼyūn | | ||
+ | match6hometeam = Capializt SLANI | | ||
+ | match6homescore = 3 | | ||
+ | match6awayscore = 2 | | ||
+ | match6awayteam = Tynelia | | ||
+ | |||
+ | }} | ||
+ | ====Group B==== | ||
+ | {{NSWC_Group_Table | | ||
+ | team1=[[Schiavonia]] | | ||
+ | team1played=3 | | ||
+ | team1won=2 | | ||
+ | team1drawn=0 | | ||
+ | team1lost=1 | | ||
+ | team1gf=6 | | ||
+ | team1ga=3 | | ||
+ | team1points=6 | | ||
+ | team2=[[Squornshelous]] | | ||
+ | team2played=3 | | ||
+ | team2won=1 | | ||
+ | team2drawn=1 | | ||
+ | team2lost=1 | | ||
+ | team2gf=6 | | ||
+ | team2ga=6 | | ||
+ | team2points=4 | | ||
+ | team3=[[The Holy Empire]] | | ||
+ | team3played=3 | | ||
+ | team3won=1 | | ||
+ | team3drawn=1 | | ||
+ | team3lost=1 | | ||
+ | team3gf=6 | | ||
+ | team3ga=6 | | ||
+ | team3points=4 | | ||
+ | team4=[[Qazox]] | | ||
+ | team4played=3 | | ||
+ | team4won=1 | | ||
+ | team4drawn=0 | | ||
+ | team4lost=2 | | ||
+ | team4gf=3 | | ||
+ | team4ga=6 | | ||
+ | team4points=3 | | ||
+ | match1hometeam = Schiavonia | | ||
+ | match1homescore = 3 | | ||
+ | match1awayscore = 0 | | ||
+ | match1awayteam = Qazox | | ||
+ | match2hometeam = Squornshelous | | ||
+ | match2homescore = 3 | | ||
+ | match2awayscore = 3 | | ||
+ | match2awayteam = The Holy Empire | | ||
+ | match3hometeam = Qazox | | ||
+ | match3homescore = 2 | | ||
+ | match3awayscore = 1 | | ||
+ | match3awayteam = The Holy Empire | | ||
+ | match4hometeam = Schizvonia | | ||
+ | match4homescore = 2 | | ||
+ | match4awayscore = 1 | | ||
+ | match4awayteam = Squornshelous | | ||
+ | match5hometeam = Squornshelous | | ||
+ | match5homescore = 2 | | ||
+ | match5awayscore = 1 | | ||
+ | match5awayteam = Qazox | | ||
+ | match6hometeam = Schiavonia | | ||
+ | match6homescore = 1 | | ||
+ | match6awayscore = 2 | | ||
+ | match6awayteam = The Holy Empire | | ||
+ | |||
+ | }} | ||
+ | |||
+ | '''Important note:''' Squornshelous qualified for the second stage after defeating The Holy Empire in a playoff match. The result was 3-0. | ||
+ | |||
+ | ====Group C==== | ||
+ | {{NSWC_Group_Table | | ||
+ | team1=[[Errinundera]] | | ||
+ | team1played=3 | | ||
+ | team1won=2 | | ||
+ | team1drawn=1 | | ||
+ | team1lost=0 | | ||
+ | team1gf=9 | | ||
+ | team1ga=4 | | ||
+ | team1points=7 | | ||
+ | team2=[[Sel Appa]] | | ||
+ | team2played=3 | | ||
+ | team2won=1 | | ||
+ | team2drawn=1 | | ||
+ | team2lost=1 | | ||
+ | team2gf=6 | | ||
+ | team2ga=7 | | ||
+ | team2points=4 | | ||
+ | team3=[[Milchama]] | | ||
+ | team3played=3 | | ||
+ | team3won=0 | | ||
+ | team3drawn=3 | | ||
+ | team3lost=0 | | ||
+ | team3gf=4 | | ||
+ | team3ga=4 | | ||
+ | team3points=3 | | ||
+ | team4=[[Quakmybush]] | | ||
+ | team4played=3 | | ||
+ | team4won=0 | | ||
+ | team4drawn=1 | | ||
+ | team4lost=2 | | ||
+ | team4gf=3 | | ||
+ | team4ga=7 | | ||
+ | team4points=1 | | ||
+ | match1hometeam = Milchama | | ||
+ | match1homescore = 2 | | ||
+ | match1awayscore = 2 | | ||
+ | match1awayteam = Quakmybush | | ||
+ | match2hometeam = Errinundera | | ||
+ | match2homescore = 5 | | ||
+ | match2awayscore = 3 | | ||
+ | match2awayteam = Sel Appa | | ||
+ | match3hometeam = Quakmybush | | ||
+ | match3homescore = 1 | | ||
+ | match3awayscore = 2 | | ||
+ | match3awayteam = Sel Appa | | ||
+ | match4hometeam = Milchama | | ||
+ | match4homescore = 1 | | ||
+ | match4awayscore = 1 | | ||
+ | match4awayteam = Errinundera | | ||
+ | match5hometeam = Errinundera | | ||
+ | match5homescore = 3 | | ||
+ | match5awayscore = 0 | | ||
+ | match5awayteam = Quakmybush | | ||
+ | match6hometeam = Milchama | | ||
+ | match6homescore = 1 | | ||
+ | match6awayscore = 1 | | ||
+ | match6awayteam = Sel Appa | | ||
+ | |||
+ | }} | ||
+ | |||
+ | ====Group D==== | ||
+ | {{NSWC_Group_Table | | ||
+ | team1=[[Elves Security Forces]] | | ||
+ | team1played=3 | | ||
+ | team1won=3 | | ||
+ | team1drawn=0 | | ||
+ | team1lost=0 | | ||
+ | team1gf=9 | | ||
+ | team1ga=1 | | ||
+ | team1points=9 | | ||
+ | team2=[[Fmjphoenix]] | | ||
+ | team2played=3 | | ||
+ | team2won=1 | | ||
+ | team2drawn=1 | | ||
+ | team2lost=1 | | ||
+ | team2gf=3 | | ||
+ | team2ga=6 | | ||
+ | team2points=4 | | ||
+ | team3=[[Oliverry]] | | ||
+ | team3played=3 | | ||
+ | team3won=1 | | ||
+ | team3drawn=0 | | ||
+ | team3lost=2 | | ||
+ | team3gf=2 | | ||
+ | team3ga=5 | | ||
+ | team3points=3 | | ||
+ | team4=[[Yafor 2]] | | ||
+ | team4played=3 | | ||
+ | team4won=0 | | ||
+ | team4drawn=1 | | ||
+ | team4lost=2 | | ||
+ | team4gf=1 | | ||
+ | team4ga=3 | | ||
+ | team4points=1 | | ||
+ | match1hometeam = Elves Security Forces | | ||
+ | match1homescore = 1 | | ||
+ | match1awayscore = 0 | | ||
+ | match1awayteam = Yafor 2 | | ||
+ | match2hometeam = Oliverry | | ||
+ | match2homescore = 0 | | ||
+ | match2awayscore = 2 | | ||
+ | match2awayteam = Fmjphoenix | | ||
+ | match3hometeam = Yafor 2 | | ||
+ | match3homescore = 1 | | ||
+ | match3awayscore = 1 | | ||
+ | match3awayteam = Fmjphoenix | | ||
+ | match4hometeam = Elves Security Forces | | ||
+ | match4homescore = 3 | | ||
+ | match4awayscore = 1 | | ||
+ | match4awayteam = Oliverry | | ||
+ | match5hometeam = Oliverry | | ||
+ | match5homescore = 1 | | ||
+ | match5awayscore = 0 | | ||
+ | match5awayteam = Yafor 2| | ||
+ | match6hometeam = Elves Security Forces| | ||
+ | match6homescore = 5 | | ||
+ | match6awayscore = 0 | | ||
+ | match6awayteam = Fmjphoenix | | ||
+ | |||
+ | }} | ||
+ | ----- | ||
+ | ===[[Cafundéu]] region=== | ||
+ | |||
+ | ====Group E==== | ||
+ | {{NSWC_Group_Table | | ||
+ | team1=[[Wentland]] | | ||
+ | team1played=3 | | ||
+ | team1won=2 | | ||
+ | team1drawn=1 | | ||
+ | team1lost=0 | | ||
+ | team1gf=3 | | ||
+ | team1ga=1 | | ||
+ | team1points=7 | | ||
+ | team2=[[Cafundéu]] | | ||
+ | team2played=3 | | ||
+ | team2won=2 | | ||
+ | team2drawn=0 | | ||
+ | team2lost=1 | | ||
+ | team2gf=5 | | ||
+ | team2ga=3 | | ||
+ | team2points=6 | | ||
+ | team3=[[The HURD]] | | ||
+ | team3played=3 | | ||
+ | team3won=1 | | ||
+ | team3drawn=0 | | ||
+ | team3lost=2 | | ||
+ | team3gf=2 | | ||
+ | team3ga=4 | | ||
+ | team3points=3 | | ||
+ | team4=[[The Archregimancy]] | | ||
+ | team4played=3 | | ||
+ | team4won=0 | | ||
+ | team4drawn=1 | | ||
+ | team4lost=2 | | ||
+ | team4gf=2 | | ||
+ | team4ga=4 | | ||
+ | team4points=1 | | ||
+ | match1hometeam = Cafundéu | | ||
+ | match1homescore = 2 | | ||
+ | match1awayscore = 0 | | ||
+ | match1awayteam = The HURD | | ||
+ | match2hometeam = The Archregimancy | | ||
+ | match2homescore = 0 | | ||
+ | match2awayscore = 0 | | ||
+ | match2awayteam = Wentland | | ||
+ | match3hometeam = The HURD | | ||
+ | match3homescore = 1 | | ||
+ | match3awayscore = 2 | | ||
+ | match3awayteam = Wentland | | ||
+ | match4hometeam = Cafundéu | | ||
+ | match4homescore = 3 | | ||
+ | match4awayscore = 2 | | ||
+ | match4awayteam = The Archregimancy | | ||
+ | match5hometeam = The Archregimancy | | ||
+ | match5homescore = 0 | | ||
+ | match5awayscore = 1 | | ||
+ | match5awayteam = The HURD | | ||
+ | match6hometeam = Cafundéu | | ||
+ | match6homescore = 0 | | ||
+ | match6awayscore = 1 | | ||
+ | match6awayteam = Wentland | | ||
+ | |||
+ | }} | ||
+ | |||
+ | ====Group F==== | ||
+ | {{NSWC_Group_Table | | ||
+ | team1=[[Ariddia]] | | ||
+ | team1played=3 | | ||
+ | team1won=3 | | ||
+ | team1drawn=0 | | ||
+ | team1lost=0 | | ||
+ | team1gf=6 | | ||
+ | team1ga=2 | | ||
+ | team1points=9 | | ||
+ | team2=[[Zwangzug]] | | ||
+ | team2played=3 | | ||
+ | team2won=1 | | ||
+ | team2drawn=1 | | ||
+ | team2lost=1 | | ||
+ | team2gf=4 | | ||
+ | team2ga=2 | | ||
+ | team2points=4 | | ||
+ | team3=[[Jeruselem]] | | ||
+ | team3played=3 | | ||
+ | team3won=1 | | ||
+ | team3drawn=1 | | ||
+ | team3lost=1 | | ||
+ | team3gf=4 | | ||
+ | team3ga=4 | | ||
+ | team3points=4 | | ||
+ | team4=[[Atheistic Right]] | | ||
+ | team4played=3 | | ||
+ | team4won=0 | | ||
+ | team4drawn=0 | | ||
+ | team4lost=3 | | ||
+ | team4gf=2 | | ||
+ | team4ga=8 | | ||
+ | team4points=0 | | ||
+ | match1hometeam = Ariddia | | ||
+ | match1homescore = 2 | | ||
+ | match1awayscore = 0 | | ||
+ | match1awayteam = Atheistic Right | | ||
+ | match2hometeam = Jeruselem | | ||
+ | match2homescore = 0 | | ||
+ | match2awayscore = 0 | | ||
+ | match2awayteam = Zwangzug | | ||
+ | match3hometeam = Atheistic Right | | ||
+ | match3homescore = 1 | | ||
+ | match3awayscore = 4 | | ||
+ | match3awayteam = Zwangzug | | ||
+ | match4hometeam = Ariddia | | ||
+ | match4homescore = 3 | | ||
+ | match4awayscore = 2 | | ||
+ | match4awayteam = Jeruselem | | ||
+ | match5hometeam = Jeruselem | | ||
+ | match5homescore = 2 | | ||
+ | match5awayscore = 1 | | ||
+ | match5awayteam = Atheistic Right | | ||
+ | match6hometeam = Ariddia | | ||
+ | match6homescore = 1 | | ||
+ | match6awayscore = 0 | | ||
+ | match6awayteam = Zwangzug | | ||
+ | |||
+ | }} | ||
+ | |||
+ | ====Group G==== | ||
+ | {{NSWC_Group_Table | | ||
+ | team1=[[Bettia]] | | ||
+ | team1played=3 | | ||
+ | team1won=2 | | ||
+ | team1drawn=1 | | ||
+ | team1lost=0 | | ||
+ | team1gf=10 | | ||
+ | team1ga=2 | | ||
+ | team1points=7 | | ||
+ | team2=[[Bostopia]] | | ||
+ | team2played=3 | | ||
+ | team2won=1 | | ||
+ | team2drawn=1 | | ||
+ | team2lost=1 | | ||
+ | team2gf=5 | | ||
+ | team2ga=8 | | ||
+ | team2points=4 | | ||
+ | team3=[[The Lowland Clans]] | | ||
+ | team3played=3 | | ||
+ | team3won=1 | | ||
+ | team3drawn=0 | | ||
+ | team3lost=2 | | ||
+ | team3gf=5 | | ||
+ | team3ga=8 | | ||
+ | team3points=3 | | ||
+ | team4=[[Turori]] | | ||
+ | team4played=3 | | ||
+ | team4won=0 | | ||
+ | team4drawn=2 | | ||
+ | team4lost=1 | | ||
+ | team4gf=5 | | ||
+ | team4ga=7 | | ||
+ | team4points=2 | | ||
+ | match1hometeam = Bettia | | ||
+ | match1homescore = 5 | | ||
+ | match1awayscore = 1 | | ||
+ | match1awayteam = Bostopia | | ||
+ | match2hometeam = The Lowland Clans | | ||
+ | match2homescore = 4 | | ||
+ | match2awayscore = 2 | | ||
+ | match2awayteam = Turori | | ||
+ | match3hometeam = Bostopia| | ||
+ | match3homescore = 2 | | ||
+ | match3awayscore = 2 | | ||
+ | match3awayteam = Turori | | ||
+ | match4hometeam = Bettia | | ||
+ | match4homescore = 4 | | ||
+ | match4awayscore = 0 | | ||
+ | match4awayteam = The Lowland Clans | | ||
+ | match5hometeam = The Lowland Clans | | ||
+ | match5homescore = 1 | | ||
+ | match5awayscore = 2 | | ||
+ | match5awayteam = Bostopia| | ||
+ | match6hometeam = Bettia | | ||
+ | match6homescore = 1 | | ||
+ | match6awayscore = 1 | | ||
+ | match6awayteam = Turori | | ||
+ | |||
+ | }} | ||
+ | |||
+ | ====Group H==== | ||
+ | {{NSWC_Group_Table | | ||
+ | team1=[[Demot]] | | ||
+ | team1played=3 | | ||
+ | team1won=2 | | ||
+ | team1drawn=0 | | ||
+ | team1lost=1 | | ||
+ | team1gf=6 | | ||
+ | team1ga=2 | | ||
+ | team1points=6 | | ||
+ | team2=[[Az-cz]] | | ||
+ | team2played=3 | | ||
+ | team2won=2 | | ||
+ | team2drawn=0 | | ||
+ | team2lost=1 | | ||
+ | team2gf=5 | | ||
+ | team2ga=4 | | ||
+ | team2points=6 | | ||
+ | team3=[[Bazalonia]] | | ||
+ | team3played=3 | | ||
+ | team3won=2 | | ||
+ | team3drawn=0 | | ||
+ | team3lost=1 | | ||
+ | team3gf=5 | | ||
+ | team3ga=4 | | ||
+ | team3points=6 | | ||
+ | team4=[[Estresse Intenso]] | | ||
+ | team4played=3 | | ||
+ | team4won=0 | | ||
+ | team4drawn=0 | | ||
+ | team4lost=3 | | ||
+ | team4gf=0 | | ||
+ | team4ga=6 | | ||
+ | team4points=0 | | ||
+ | match1hometeam = Az-cz | | ||
+ | match1homescore = 2 | | ||
+ | match1awayscore = 0 | | ||
+ | match1awayteam = Estresse Intenso | | ||
+ | match2hometeam = Demot | | ||
+ | match2homescore = 1 | | ||
+ | match2awayscore = 2 | | ||
+ | match2awayteam = Bazalonia | | ||
+ | match3hometeam = Estresse Intenso | | ||
+ | match3homescore = 0 | | ||
+ | match3awayscore = 2 | | ||
+ | match3awayteam = Bazalonia | | ||
+ | match4hometeam = Az-cz | | ||
+ | match4homescore = 0 | | ||
+ | match4awayscore = 3 | | ||
+ | match4awayteam = Demot | | ||
+ | match5hometeam = Demot | | ||
+ | match5homescore = 2 | | ||
+ | match5awayscore = 0 | | ||
+ | match5awayteam = Estresse Intenso | | ||
+ | match6hometeam = Az-cz | | ||
+ | match6homescore = 3 | | ||
+ | match6awayscore = 1 | | ||
+ | match6awayteam = Bazalonia | | ||
+ | |||
+ | }} | ||
+ | |||
+ | ==Elimination stage== | ||
+ | {{16TeamBracket | ||
+ | <!-- Round of 16 --> | ||
+ | |round16-1-location=Sokojito Überdome, Sokojito Dosi | ||
+ | |round16-1-team1='''[[Capitalizt SLANI]]''' | ||
+ | |round16-1-score1=3 | ||
+ | |round16-1-team2=[[Fmjphoenix]] | ||
+ | |round16-1-score2=0 | ||
+ | |||
+ | |round16-2-location=JPL Paladin Stadium, Port Lusambo | ||
+ | |round16-2-team1='''[[Schiavonia]]''' | ||
+ | |round16-2-score1=1 | ||
+ | |round16-2-team2=[[Sel Appa]] | ||
+ | |round16-2-score2=0 | ||
+ | |||
+ | |round16-3-location=Metropolitan Stadium, Commerce Heights | ||
+ | |round16-3-team1='''[[Errinundera]]''' (AET) | ||
+ | |round16-3-score1=5 | ||
+ | |round16-3-team2=[[Squornshelous]] | ||
+ | |round16-3-score2=4 | ||
+ | |||
+ | |round16-4-location=Drakcorp Querzakhi Olympic Stadium, Querzakhi | ||
+ | |round16-4-team1='''[[Elves Security Forces]]''' | ||
+ | |round16-4-score1=2 | ||
+ | |round16-4-team2=[[Vilita]] | ||
+ | |round16-4-score2=1 | ||
+ | |||
+ | |round16-5-location=Praça Maior, Cafundó do Juta | ||
+ | |round16-5-team1=[[Wentland]] | ||
+ | |round16-5-score1=1 | ||
+ | |round16-5-team2='''[[Az-cz]]''' (AET) | ||
+ | |round16-5-score2=2 | ||
+ | |||
+ | |round16-6-location=Presídio, Carandirú City | ||
+ | |round16-6-team1='''[[Ariddia]]''' | ||
+ | |round16-6-score1=4 | ||
+ | |round16-6-team2=[[Bostopia]] | ||
+ | |round16-6-score2=0 | ||
+ | |||
+ | |round16-7-location=Toca do Tatu, Central City | ||
+ | |round16-7-team1=[[Bettia]] | ||
+ | |round16-7-score1=0 | ||
+ | |round16-7-team2='''[[Zwangzug]]''' | ||
+ | |round16-7-score2=3 | ||
+ | |||
+ | |round16-8-location=Obelisco Monumental, Lasft | ||
+ | |round16-8-team1=[[Demot]] | ||
+ | |round16-8-score1=2 | ||
+ | |round16-8-team2='''[[Cafundéu]]''' | ||
+ | |round16-8-score2=3 | ||
+ | |||
+ | <!-- Quarterfinals --> | ||
+ | |qf-1-location=Capitalizm, ʼYupo | ||
+ | |qf-1-team1='''[[Capitalizt SLANI]]''' (PKs) | ||
+ | |qf-1-score1=0 (4) | ||
+ | |qf-1-team2=[[Schiavonia]] | ||
+ | |qf-1-score2=0 (3) | ||
+ | |||
+ | |qf-2-location=Esther Marchese Memorial Stadium, Sonoma City | ||
+ | |qf-2-team1='''[[Errinundera]]''' | ||
+ | |qf-2-score1=3 | ||
+ | |qf-2-team2=[[Elves Security Forces]] | ||
+ | |qf-2-score2=2 | ||
+ | |||
+ | |qf-3-location=Maracatuzão, Dunboor | ||
+ | |qf-3-team1=[[Az-cz]] | ||
+ | |qf-3-score1=2 (2) | ||
+ | |qf-3-team2='''[[Ariddia]]''' (PKs) | ||
+ | |qf-3-score2=2 (4) | ||
+ | |||
+ | |qf-4-location=Arena América, Abadia | ||
+ | |qf-4-team1='''[[Zwangzug]]''' | ||
+ | |qf-4-score1=3 | ||
+ | |qf-4-team2=[[Cafundéu]] | ||
+ | |qf-4-score2=1 | ||
+ | |||
+ | <!-- Semi-finals --> | ||
+ | |sf-1-location=Sokojito Überdome, Sokojito Dosi | ||
+ | |sf-1-team1=[[Capitalizt SLANI]] | ||
+ | |sf-1-score1=1 | ||
+ | |sf-1-team2='''[[Errinundera]]''' (AET) | ||
+ | |sf-1-score2=2 | ||
+ | |||
+ | |sf-2-location=Obelisco Monumental, Lasft | ||
+ | |sf-2-team1='''[[Ariddia]]''' | ||
+ | |sf-2-score1=2 | ||
+ | |sf-2-team2=[[Zwangzug]] | ||
+ | |sf-2-score2=0 | ||
+ | |||
+ | <!-- Finals --> | ||
+ | |third-location=Praça Maior, Cafundó do Juta | ||
+ | |third-team1='''[[Capitalizt SLANI]]''' | ||
+ | |third-score1=4 | ||
+ | |third-team2=[[Zwangzug]] | ||
+ | |third-score2=2 | ||
+ | |||
+ | |final-location=Akēlaïkà Ethnikò Stadió, Khrusáestos | ||
+ | |final-team1=[[Errinundera]] | ||
+ | |final-score1=2 | ||
+ | |final-team2='''[[Ariddia]]''' (AET) | ||
+ | |final-score2=4 | ||
+ | }} | ||
− | |||
==External Links== | ==External Links== | ||
− | *[http://forums.jolt.co.uk/showthread.php?t= | + | *[http://forums.jolt.co.uk/showthread.php?t=536285 World Cup Discussion Thread] |
*[http://forums.jolt.co.uk/showthread.php?t=529364 World Cup 36 Signups] | *[http://forums.jolt.co.uk/showthread.php?t=529364 World Cup 36 Signups] | ||
*[http://forums.jolt.co.uk/showthread.php?t=532487 World Cup 36 Roster Thread] | *[http://forums.jolt.co.uk/showthread.php?t=532487 World Cup 36 Roster Thread] | ||
*[http://forums.jolt.co.uk/showthread.php?t=532486 World Cup 36 RP Thread] | *[http://forums.jolt.co.uk/showthread.php?t=532486 World Cup 36 RP Thread] | ||
*[http://forums.jolt.co.uk/showthread.php?t=533405 World Cup 36 Scores Thread] | *[http://forums.jolt.co.uk/showthread.php?t=533405 World Cup 36 Scores Thread] | ||
+ | *[http://www.savefile.com/files/1035867 World Cup 36 Computer Game download site (based on WC 2002 Manager)] | ||
{{World Cup}} | {{World Cup}} |
Latest revision as of 21:35, 6 September 2007
NationStates World Cup 36 | |
---|---|
Teams | 32 (from 98 entrants) |
Host | Unified Capitalizt States and Cafundéu |
Champions | Ariddia (third title) |
Second | Errinundera |
Third | Capitalizt SLANI |
Matches played | 64 |
Goals scored | 204 (average 3.188 per match) |
Affiliated tournaments | Baptism of Fire 23, Cup of Harmony 28 |
Previous | World Cup 35 |
Next | World Cup 37 |
World Cup 36 was hosted by the Unified Capitalizt States and Cafundéu. Ariddia reached another final and, this time, won the title, the third of the country's history. Another interesting fact was the impressive campaign of Zwangzug, who eliminated the former champions Bettia and the hosts Cafundéu to reach the semifinals.
Contents
Qualifying Stages
Group 1: Schiavonia, Rejistania, Swilatia, Estresse Intenso, The Non-RPing n00b, Nitrodymium, Salkehachie, Bercktesgaden
Group 2: Milchama, Sel Appa, Yafor 2, The Islands of Qutar, Keyne Island, Kura-Pelland, Fargess, The Comrade Emirates
Group 3: Az-cz, Zwangzug, Qazox, Cookesland, Candelaria And Marquez, Sorthern Northland, Collonie, Kedalfax
Group 4: Squornshelous, Fmjphoenix, Kiryu-Shi, Atheistic Right, Endmile, Jeru FC, Billopesha, Homieville
Group 5: Bettia, Bazalonia, Green Wombat, Spruitland, Dance 2 Revolution, Kansiov, TT Lake Side, Shackfold
Group 6: Vilita, Alasdair I Frosticus, Sativaville, Ulzaxid, Grotewohl, Herchimer, British Londinium, Limbrogidlia
Group 7: Ariddia, Turori, Acapais, Lovisa, Vephrall, New Montreal States, Niosis, ARealAdvance
Group 8: Demot, Oliverry, The HURD, Western Afghanistan, Kristovenia, Novapsolu, Shmibabway, The Canelandic Islands
Group 9: Jeruselem, Northern Bettia, Quakmybush, St Samuel, Patusan, Trumanistan, Planting, Noirthemme
Group 10: Elves Security Forces, Tynelia, Assegai Developments, Kampfers, Aurendia, Ad'ihan, Tylero, The Sons of a Monkey
Group 11: Errinundera, The Lowland Clans, Bostopia, Bushes Been Quaked, Abu Omar, Rugiero, Thelema Abbey, Kilmarnockshire
Group 12: The Archregimancy, Wentland, Commerce Heights JSY, Jariss, Daehanjeiguk, Bellzantium, Cebumopolis, Central Prestonia
Teams in bold qualified directly, whereas teams identified in italics qualified in the play-off round.
Group Stage
Unified Capitalizt States region
Group A
|
|
Group B
|
|
Important note: Squornshelous qualified for the second stage after defeating The Holy Empire in a playoff match. The result was 3-0.
Group C
|
|
Group D
|
|
Cafundéu region
Group E
|
|
Group F
|
|
Group G
|
|
Group H
|
|
Elimination stage
Second Round | Quarter finals | Semi finals | Final | |||||||||||
Sokojito Überdome, Sokojito Dosi | ||||||||||||||
Capitalizt SLANI | 3 | |||||||||||||
Capitalizm, ʼYupo | ||||||||||||||
Fmjphoenix | 0 | |||||||||||||
Capitalizt SLANI (PKs) | 0 (4) | |||||||||||||
JPL Paladin Stadium, Port Lusambo | ||||||||||||||
Schiavonia | 0 (3) | |||||||||||||
Schiavonia | 1 | |||||||||||||
Sokojito Überdome, Sokojito Dosi | ||||||||||||||
Sel Appa | 0 | |||||||||||||
Capitalizt SLANI | 1 | |||||||||||||
Metropolitan Stadium, Commerce Heights | ||||||||||||||
Errinundera (AET) | 2 | |||||||||||||
Errinundera (AET) | 5 | |||||||||||||
Esther Marchese Memorial Stadium, Sonoma City | ||||||||||||||
Squornshelous | 4 | |||||||||||||
Errinundera | 3 | |||||||||||||
Drakcorp Querzakhi Olympic Stadium, Querzakhi | ||||||||||||||
Elves Security Forces | 2 | |||||||||||||
Elves Security Forces | 2 | |||||||||||||
Akēlaïkà Ethnikò Stadió, Khrusáestos | ||||||||||||||
Vilita | 1 | |||||||||||||
Errinundera | 2 | |||||||||||||
Praça Maior, Cafundó do Juta | ||||||||||||||
Ariddia (AET) | 4 | |||||||||||||
Wentland | 1 | |||||||||||||
Maracatuzão, Dunboor | ||||||||||||||
Az-cz (AET) | 2 | |||||||||||||
Az-cz | 2 (2) | |||||||||||||
Presídio, Carandirú City | ||||||||||||||
Ariddia (PKs) | 2 (4) | |||||||||||||
Ariddia | 4 | |||||||||||||
Obelisco Monumental, Lasft | ||||||||||||||
Bostopia | 0 | |||||||||||||
Ariddia | 2 | |||||||||||||
Toca do Tatu, Central City | ||||||||||||||
Zwangzug | 0 | Third place | ||||||||||||
Bettia | 0 | |||||||||||||
Arena América, Abadia | Praça Maior, Cafundó do Juta | |||||||||||||
Zwangzug | 3 | |||||||||||||
Zwangzug | 3 | Capitalizt SLANI | 4 | |||||||||||
Obelisco Monumental, Lasft | ||||||||||||||
Cafundéu | 1 | Zwangzug | 2 | |||||||||||
Demot | 2 | |||||||||||||
Cafundéu | 3 | |||||||||||||
External Links
- World Cup Discussion Thread
- World Cup 36 Signups
- World Cup 36 Roster Thread
- World Cup 36 RP Thread
- World Cup 36 Scores Thread
- World Cup 36 Computer Game download site (based on WC 2002 Manager)
NationStates World Cup |
---|
Editions: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 |
Affiliated tournaments: Baptism of Fire | Cup of Harmony | Under-21 World Cup |
Scorinating: KPB ranking system | Leagion | NSFootySim | Role play ranks (RPR) | Style modifiers |
Related articles: World Cup Committee | FAQs | Player Hall of Fame | Nation Hall of Fame | Football |