Difference between revisions of "World Cup 36"
(~~~ Group Stage) |
(~~~ Elimination Round) |
||
Line 537: | Line 537: | ||
==Elimination Stage== | ==Elimination Stage== | ||
+ | {{16TeamBracket | ||
+ | <!-- Round of 16 --> | ||
+ | |round16-1-location=Sokojito Überdome, Sokojito Dosi | ||
+ | |round16-1-team1='''[[|Commerce Heights|Capitalizt SLANI]]''' | ||
+ | |round16-1-score1=3 | ||
+ | |round16-1-team2=[[Fmjphoenix]] | ||
+ | |round16-1-score2=0 | ||
+ | |||
+ | |round16-2-location=JPL Paladin Stadium, Port Lusambo | ||
+ | |round16-2-team1='''[[Schiavonia]]''' | ||
+ | |round16-2-score1=1 | ||
+ | |round16-2-team2=[[Sel Appa]] | ||
+ | |round16-2-score2=0 | ||
+ | |||
+ | |round16-3-location=Metropolitan Stadium, Commerce Heights | ||
+ | |round16-3-team1='''[[Errinundera]]''' | ||
+ | |round16-3-score1=5 (3) | ||
+ | |round16-3-team2=[[Squornshelous]] | ||
+ | |round16-3-score2=4 (3) | ||
+ | |||
+ | |round16-4-location=Drakcorp Querzakhi Olympic Stadium, Querzakhi | ||
+ | |round16-4-team1='''[[Elves Security Forces]]''' | ||
+ | |round16-4-score1=2 | ||
+ | |round16-4-team2=[[Vilita]] | ||
+ | |round16-4-score2=1 | ||
+ | |||
+ | |round16-5-location=Praça Maior, Cafundó do Juta | ||
+ | |round16-5-team1=[[Wentland]] | ||
+ | |round16-5-score1=1 (1) | ||
+ | |round16-5-team2='''[[Az-cz]]''' | ||
+ | |round16-5-score2=2 (1) | ||
+ | |||
+ | |round16-6-location=Presídio, Carandirú City | ||
+ | |round16-6-team1='''[[Ariddia]]''' | ||
+ | |round16-6-score1=4 | ||
+ | |round16-6-team2=[[Bostopia]] | ||
+ | |round16-6-score2=0 | ||
+ | |||
+ | |round16-7-location=Toca do Tatu, Central City | ||
+ | |round16-7-team1=[[Bettia]] | ||
+ | |round16-7-score1=0 | ||
+ | |round16-7-team2='''[[Zwangzug]]''' | ||
+ | |round16-7-score2=3 | ||
+ | |||
+ | |round16-8-location=Obelisco Monumental, Lasft | ||
+ | |round16-8-team1=[[Demot]] | ||
+ | |round16-8-score1=2 | ||
+ | |round16-8-team2='''[[Cafundéu]]''' | ||
+ | |round16-8-score2=3 | ||
+ | |||
+ | <!-- Quarterfinals --> | ||
+ | |qf-1-location=Capitalizm, ʼYupo | ||
+ | |qf-1-team1=[[Capitalizt SLANI]] | ||
+ | |qf-1-score1=--- | ||
+ | |qf-1-team2=[[Schiavonia]] | ||
+ | |qf-1-score2=--- | ||
+ | |||
+ | |qf-2-location=Esther Marchese Memorial Stadium, Sonoma City | ||
+ | |qf-2-team1=[[Errinundera]] | ||
+ | |qf-2-score1=--- | ||
+ | |qf-2-team2=[[Elves Security Forces]] | ||
+ | |qf-2-score2=--- | ||
+ | |||
+ | |qf-3-location=Maracatuzão, Dunboor | ||
+ | |qf-3-team1=[[Az-cz]] | ||
+ | |qf-3-score1=--- | ||
+ | |qf-3-team2=[[Ariddia]] | ||
+ | |qf-3-score2=--- | ||
+ | |||
+ | |qf-4-location=Arena América, Abadia | ||
+ | |qf-4-team1=[[Zwangzug]] | ||
+ | |qf-4-score1=--- | ||
+ | |qf-4-team2=[[Cafundéu]] | ||
+ | |qf-4-score2=--- | ||
+ | |||
+ | <!-- Semi-finals --> | ||
+ | |sf-1-location=N/A | ||
+ | |sf-1-team1=[[---]] | ||
+ | |sf-1-score1=--- | ||
+ | |sf-1-team2=[[---]] | ||
+ | |sf-1-score2=--- | ||
+ | |||
+ | |sf-2-location=N/A | ||
+ | |sf-2-team1=[[---]] | ||
+ | |sf-2-score1=--- | ||
+ | |sf-2-team2=[[---]] | ||
+ | |sf-2-score2=--- | ||
+ | |||
+ | <!-- Finals --> | ||
+ | |third-location=N/A | ||
+ | |third-team1=[[---]] | ||
+ | |third-score1=--- | ||
+ | |third-team2=[[---]] | ||
+ | |third-score2=--- | ||
+ | |||
+ | |final-location=N/A | ||
+ | |final-team1=[[---]] | ||
+ | |final-score1=--- | ||
+ | |final-team2=[[---]] | ||
+ | |final-score2=--- | ||
+ | }} | ||
==External Links== | ==External Links== |
Revision as of 22:39, 18 August 2007
NationStates World Cup 36 | |
---|---|
Teams | 32 (from 98 entrants) |
Host | Unified Capitalizt States and Cafundéu |
Champions | ( title) |
Second | |
Third | |
Matches played | |
Goals scored | (average per match) |
Affiliated tournaments | Baptism of Fire 23, Cup of Harmony 28 |
Previous | World Cup 35 |
Next | World Cup 37 |
World Cup 36 will be hosted by the Unified Capitalizt States and Cafundéu.
Contents
Qualifying Stages
Group 1: Schiavonia, Rejistania, Swilatia, Estresse Intenso, The Non-RPing n00b, Nitrodymium, Salkehachie, Bercktesgaden
Group 2: Milchama, Sel Appa, Yafor 2, The Islands of Qutar, Keyne Island, Kura-Pelland, Fargess, The Comrade Emirates
Group 3: Az-cz, Zwangzug, Qazox, Cookesland, Candelaria and Marquez, Sorthern Northland, Collonie, Kedalfax
Group 4: Squornshelous, Fmjphoenix, Kiryu-Shi, Atheistic Right, Endmile, Jeru FC, Billopesha, Homieville
Group 5: Bettia, Bazalonia, Green Wombat, Spruitland, Dance 2 Revolution, Kansiov, TT Lake Side, Shackfold
Group 6: Vilita, Alasdair I Frosticus, Sativaville, Ulzaxid, Grotewohl, Herchimer, British Londinium, Limbrogidlia
Group 7: Ariddia, Turori, Acapais, Lovisa, Vephrall, New Montreal States, Niosis, ARealAdvance
Group 8: Demot, Oliverry, The HURD, Western Afghanistan, Kristovenia, Novapsolu, Shmibabway, The Canelandic Islands
Group 9: Jeruselem, Northern Bettia, Quakmybush, St Samuel, Patusan, Trumanistan, Planting, Noirthemme
Group 10: Elves Security Forces, Tynelia, Assegai Developments, Kampfers, Aurendia, Ad'ihan, Tylero, The Sons of a Monkey
Group 11: Errinundera, The Lowland Clans, Bostopia, Bushes Been Quaked, Abu Omar, Rugiero, Thelema Abbey, Kilmarnockshire
Group 12: The Archregimancy, Wentland, Commerce Heights JSY, Jariss, Daehanjeiguk, Bellzantium, Cebumopolis, Central Prestonia
Teams in bold qualified directly, whereas teams identified in italics qualified in the play-off round.
Group Stage
Capitalizt SLANI Region
Group A
|
|
Group B
|
|
Group C
|
|
Group D
|
|
Cafundeu Region
Group E
|
|
Group F
|
|
Group G
|
|
Group H
|
|
Elimination Stage
Second Round | Quarter finals | Semi finals | Final | |||||||||||
Sokojito Überdome, Sokojito Dosi | ||||||||||||||
[[|Commerce Heights|Capitalizt SLANI]] | 3 | |||||||||||||
Capitalizm, ʼYupo | ||||||||||||||
Fmjphoenix | 0 | |||||||||||||
Capitalizt SLANI | --- | |||||||||||||
JPL Paladin Stadium, Port Lusambo | ||||||||||||||
Schiavonia | --- | |||||||||||||
Schiavonia | 1 | |||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
Sel Appa | 0 | |||||||||||||
--- | --- | |||||||||||||
Metropolitan Stadium, Commerce Heights | ||||||||||||||
--- | --- | |||||||||||||
Errinundera | 5 (3) | |||||||||||||
Esther Marchese Memorial Stadium, Sonoma City | ||||||||||||||
Squornshelous | 4 (3) | |||||||||||||
Errinundera | --- | |||||||||||||
Drakcorp Querzakhi Olympic Stadium, Querzakhi | ||||||||||||||
Elves Security Forces | --- | |||||||||||||
Elves Security Forces | 2 | |||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
Vilita | 1 | |||||||||||||
--- | --- | |||||||||||||
Praça Maior, Cafundó do Juta | ||||||||||||||
--- | --- | |||||||||||||
Wentland | 1 (1) | |||||||||||||
Maracatuzão, Dunboor | ||||||||||||||
Az-cz | 2 (1) | |||||||||||||
Az-cz | --- | |||||||||||||
Presídio, Carandirú City | ||||||||||||||
Ariddia | --- | |||||||||||||
Ariddia | 4 | |||||||||||||
N/A | ||||||||||||||
Bostopia | 0 | |||||||||||||
--- | --- | |||||||||||||
Toca do Tatu, Central City | ||||||||||||||
--- | --- | Third place | ||||||||||||
Bettia | 0 | |||||||||||||
Arena América, Abadia | N/A | |||||||||||||
Zwangzug | 3 | |||||||||||||
Zwangzug | --- | --- | --- | |||||||||||
Obelisco Monumental, Lasft | ||||||||||||||
Cafundéu | --- | --- | --- | |||||||||||
Demot | 2 | |||||||||||||
Cafundéu | 3 | |||||||||||||
External Links
- World Cup Discussion Thread
- World Cup 36 Signups
- World Cup 36 Roster Thread
- World Cup 36 RP Thread
- World Cup 36 Scores Thread
NationStates World Cup |
---|
Editions: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 |
Affiliated tournaments: Baptism of Fire | Cup of Harmony | Under-21 World Cup |
Scorinating: KPB ranking system | Leagion | NSFootySim | Role play ranks (RPR) | Style modifiers |
Related articles: World Cup Committee | FAQs | Player Hall of Fame | Nation Hall of Fame | Football |