From NSwiki, the NationStates encyclopedia.
World Cup 33 (motto: "Get Points!") is hosted by Quakmybush and Az-cz after "perhaps the least publicized bid ever" (they were left out of the original vote option list).
Qualifying Stage
The qualifying stage for the cup featured Schorteskatascansolani's controversial decision to subject Atheistic Right's team to sermons and prayers, which provoked international outcry.
Teams are listed by order of finish.
Bold=qualified directly for cup proper
Italics=qualified for cup proper through playoff system
Group 1: Bettia, Jeruselem, Elves Security Forces, Kelssek, Bostopia, Northern Caesarea, Marceau State, New Propagandia, Lovisa, Collonie
Group 2: Ariddia, The Archregimancy, Cafundeu, Northern Bettia, Zwangzug, Fmjphoenix, Dance 2 Revolution, Algal states, Tanah Burung, Houersteinzer
Group 3: Schiavonia, Alasdair I Frosticus, Demot, The Lowland Clans, Fort Europe, Cookesland, Druida, Harlesburg, Hockey Canada, Bartonstein
Group 4: Qazox, Assegai Developments, Krytenia, Quintessence of Dust, Commerce Heights JSY, Vilita, Cuation, Lethislavania, Random Toast, Cluichstan
Group 5: Rejistania, Errinundera, Sel Appa, Nebuleux, Green wombat, The Islands of Qutar, The HURD, Swilatia, Kingsford, Philodox Weltscmerz
Group 6: Casari, Wentland, Oliverry, Spruitland, Bushes Been Quaked, Haraki, Acapais, Delesa, Turruth Gordur, Cesibia
Group 7: Tynelia, Milchama, Bazalonia, Magnus Valerius, New Montreal States, Rorysville, East Lithuania, The Aqua Moose, The Great Monty Python, Croisland
Group 8: Geisenfried, Yafor 2, Starblaydia, Tessan, Liverpool England, Sativaville, Estresse Intenso, Etres Vais, Kulikovia, San Monticaz
Group 9: Commerce Heights, Squornshelous, Turori, Ropa-Topia, Schorteskatascansolani, Nedalia, Altanar, Coocoostan, Atheistic Right, Kericia
Group Stages
- Groups A through D played in Quakmybush; Groups E through H played in Az-Cz
Group A
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
Pts |
Bazalonia |
3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 4 | 7 |
Quakmybush |
3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | 5 |
Ariddia |
3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 4 | 3 |
Oliverry |
3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 11 | 1 |
|
Bazalonia | 1 - 0 | Ariddia |
Quakmybush | 1 - 1 | Oliverry |
Bazalonia | 4 - 3 | Oliverry |
Quakmybush | 2 - 1 | Ariddia |
Bazalonia | 1 - 1 | Quakmybush |
Oliverry | 1 - 6 | Ariddia |
|
Group B
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
Pts |
Geisenfried |
3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 4 | 5 |
Wentland |
3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 4 |
Qazox |
3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 8 | 4 |
The Lowland Clans |
3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | 2 |
|
Wentland | 2 - 3 | Qazox |
The Lowland Clans | 1 - 1 | Geisenfried |
Wentland | 1 - 1 | Geisenfried |
The Lowland Clans | 1 - 1 | Qazox |
Wentland | 3 - 2 | The Lowland Clans |
Geisenfried | 5 - 2 | Qazox |
|
Group C
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
Pts |
Elves Security Forces |
3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 5 | 6 |
Alasdair I Frosticus |
3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | 4 |
Commerce Heights |
3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 4 |
Casari |
3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 6 | 2 |
|
Commerce Heights | 1 - 1 | Casari |
Alasdair I Frosticus | 3 - 1 | Elves Security Forces |
Commerce Heights | 1 - 2 | Elves Security Forces |
Alasdair I Frosticus | 1 - 1 | Casari |
Commerce Heights | 2 - 1 | Alasdair I Frosticus |
Elves Security Forces | 4 - 1 | Casari |
|
Group D
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
Pts |
Bettia |
3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 6 | 7 |
Turori |
3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | 6 |
Yafor 2 |
3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 8 | 3 |
Rejistania |
3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | 1 |
|
Turori | 4 - 0 | Yafor 2 |
Rejistania | 2 - 2 | Bettia |
Turori | 1 - 2 | Bettia |
Rejistania | 0 - 1 | Yafor 2 |
Turori | 2 - 0 | Rejistania |
Bettia | 4 - 3 | Yafor 2 |
|
Group E
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
Pts |
Demot |
3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 9 | 6 |
Az-Cz |
3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 6 | 6 |
Milchama |
3 | 1 | 0 | 2 | 9 | 8 | 3 |
Northern Bettia |
3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 8 | 3 |
|
Northern Bettia | 2 - 0 | Az-Cz |
Demot | 5 - 3 | Milchama |
Demot | 4 - 3 | Northern Bettia |
Milchama | 2 - 3 | Az-Cz |
Northern Bettia | 0 - 4 | Milchama |
Az-Cz | 3 - 2 | Demot |
|
Group F
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
Pts |
Jeruselem |
3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 4 | 9 |
Sel Appa |
3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | 4 |
Cafundeu |
3 | 1 | 0 | 2 | 8 | 10 | 3 |
Assegai Developments |
3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 7 | 1 |
|
Sel Appa | 1 - 1 | Assegai Developments |
Jeruselem | 5 - 3 | Cafundeu |
Jeruselem | 2 - 0 | Sel Appa |
Cafundeu | 3 - 2 | Assegai Developments |
Sel Appa | 3 - 2 | Cafundeu |
Assegai Developments | 1 - 3 | Jeruselem |
|
Group G
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
Pts |
Squornshelous |
3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 5 | 6 |
Krytenia |
3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | 6 |
Spruitland |
3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 6 | 3 |
Tynelia |
3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | 3 |
|
Tynelia | 1 - 0 | Krytenia |
Squornshelous | 3 - 1 | Spruitland |
Squornshelous | 4 - 1 | Tynelia |
Spruitland | 1 - 2 | Krytenia |
Tynelia | 1 - 2 | Spruitland |
Krytenia | 3 - 2 | Squornshelous |
|
Group H
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
Pts |
Schiavonia |
3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 3 | 9 |
Errinundera |
3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 5 | 4 |
The Archregimancy |
3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 4 |
Starblaydia |
3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 9 | 0 |
|
Errinundera | 3 - 1 | Bedistan |
The Archregimancy | 2 - 4 | Schiavonia |
The Archregimancy | 2 - 2 | Errinundera |
Schiavonia | 4 - 0 | Starblaydia |
Errinundera | 1 - 2 | Schiavonia |
Starblaydia | 0 - 2 | The Archregimancy |
|
Knockout Stage
External Links