Difference between revisions of "International Events Qazox has participated in"
From NSwiki, the NationStates encyclopedia.
m (→World Cup of Hockey 2 hosted by: Quakmybush) |
(→World Baseball Classic 1 Hosted by: Qazox) |
||
Line 356: | Line 356: | ||
*Gm4- @ [[Okielahoma]] W 6-3 | *Gm4- @ [[Okielahoma]] W 6-3 | ||
*Gm5- @ [[Assegai Developments]] L 3-5 | *Gm5- @ [[Assegai Developments]] L 3-5 | ||
− | *Gm6- vs. [[St Samuel]] | + | *Gm6- vs. [[St Samuel]] W 5-1 |
− | **Record: | + | **Record: 3-3 .500pct RPG: 4.50 ERA: 4.85 |
[[category:Qazox]] | [[category:Qazox]] |
Revision as of 14:31, 21 April 2007
Contents
- 1 Qazox at Baptism of Fire (pre-WC27)
- 2 World Cup Qualifing
- 2.1 Qazox at World Cup 27 Qualifing
- 2.2 Qazox at World Cup 28 Qualifing
- 2.3 Qazox at World Cup 29 Qualifing
- 2.4 Qazox at World Cup xXx Qualifing
- 2.5 Qazox at World Cup 31 Qualifing
- 2.6 Qazox at World Cup 31 @The Lowland Clans/Vilita
- 2.7 Qazox at World Cup 32 Qualifing
- 2.8 Qazox at World Cup 33 Qualifing
- 2.9 Qazox at World Cup 33 @Az-cz/Quakmybush
- 2.10 Qazox at World Cup 34 Qualifing
- 3 CUP OF HARMONY
- 3.1 Qazox at Cup of Harmony XIX Hosted by Spaam
- 3.2 Qazox at Cup of Harmony XX, Hosted by Spaam
- 3.3 Qazox at Cup of Harmony XXI Hosted by the Archregimancy
- 3.4 Qazox at Cup of Harmony XXII Hosted by Dance 2 Revolution and Spaam
- 3.5 Qazox at Cup of Harmony XXIV Hosted by Bazalonia and The Island of Qutar
- 4 WOMEN'S WORLD CUP
- 4.1 Women's World Cup I @Chicanada
- 4.2 Women's World Cup II @Chicanada
- 4.3 Women's World Cup 3 Matches @ Liverpool England
- 4.4 Women's World Cup 4 Matches @ Rorysville and Marceau State
- 4.5 Women's World Cup 5 Matches @ Quakmybush
- 4.6 Women's World Cup 6 Matches @Rorysville
- 4.7 Q CUP 1 Matches @ Qazox
- 4.8 Women's World Cup 7 Matches @Noremark/Rorysville
- 4.9 Women's World Cup 8 Matches @Cafundeu
- 4.10 Women's World Cup 9 Matches @Every Citizen is a Man
- 4.11 Women's World Cup 10 Matches @McPsychoville
- 4.12 Women's World Cup 11 Matches @Qazox
- 5 Draggonnii Inviyattii
- 6 Qazox at the First Winter Olympics
- 7 Qazox at the Second Winter Olympics
- 8 Qazox at the First Summer Olympics
- 9 Aglukark-Cherry Cup 19
- 10 Aglukark-Cherry Cup 20
- 11 World Cup of Hockey 1 hosted by: Bedistan
- 12 World Cup of Hockey 2 hosted by: Quakmybush
- 13 World Baseball Classic 1 Hosted by: Qazox
Qazox at Baptism of Fire (pre-WC27)
- MatchDay 1- Atheistic Right Win 1-0
- MatchDay 2- Rorysville Win 3-1
- MatchDay 3- CR Oscilloscopes Win 2-0
- MatchDay 4- Green wombat Win 3-2
- MatchDay 5- Tynelia Lost 0-2
- QuarterFinals- Mr Chuck Norris Win 1-0
- SemiFinals- Allied Anime Worlds Lost 1-2
- Overall Record 5-0-2
World Cup Qualifing
Qazox at World Cup 27 Qualifing
Qazox at World Cup 28 Qualifing
Qazox at World Cup 29 Qualifing
Qazox at World Cup xXx Qualifing
Qazox at World Cup 31 Qualifing
Qazox at World Cup 31 @The Lowland Clans/Vilita
- Match 1-New Montreal States Draw 2-2
- Match 2-The Islands of Qatar LOSE 0-2
- Match 3-Jeruselem Lost 2-3
- RECORD 0-1-2 1pt 4/7 -3 (4th place Group B) WC FINALIST
Qazox at World Cup 32 Qualifing
Qazox at World Cup 33 Qualifing
Qazox at World Cup 33 @Az-cz/Quakmybush
- Match 1 Wentland WIN 3-2
- Match 2 The Lowland Clans Draw 1-1
- Match 3 Geisenfried LOST 2-5
- GROUP RECORD: 1-1-1 4pts 6GF/8GA -2GD ELIMINATED
- WC FINALIST
Qazox at World Cup 34 Qualifing
CUP OF HARMONY
Qazox at Cup of Harmony XIX Hosted by Spaam
- Match #1 vs. Pastorville-- DRAW 1-1
- Match #2 vs. Nanakaland-- DRAW 1-1
- Match #3 vs. Bazalonia-- LOST 3-4
Overall Record 0-2-1 2 points Did not Qualify for Round of 16
Qazox at Cup of Harmony XX, Hosted by Spaam
- MD1- Dorian and Sonya Lost 2-4
- MD2- Yafor 2 Lost 0-2
- MD3- Raging Penguins Lost 0-1 (og)
Record 0-0-3 Did not qualify for next round
Qazox at Cup of Harmony XXI Hosted by the Archregimancy
- MD1 vs. Spaamian Plijous DRAW 1-1
- MD2 vs. Haraki WIN 3-1
- MD3 vs GarfieldtheFat WIN 4-0
- MD4 vs. Anathematic Republics DRAW 1-1
- MD5 vs. Lisburn Mateys LOSE 1-2
- MD6 BYE
- MD7 vs. Marceau State WIN 5-0
- Quaterfinals- vs. The Archregimancy Lost 0-1 (a.e.t 120th)
- Final Record- 3-2-2 Quarterfinalist
Qazox at Cup of Harmony XXII Hosted by Dance 2 Revolution and Spaam
- Match #1 vs. Aurendia Lost 1-3
- Match #2 vs. Green Wombat WON 2-1
- Match #3 vs. Vuam and Isma WON 5-1
- Match #4 vs. Aurendia Draw 2-2
- Match #5 vs. Green Wombat WON 2-0
- Match #6 vs. Vuam and Isma WOn 3-2
- Ro16- vs. The Lowland Clans Lost 0-2
Record: 4-1-2, 1st place in Group 6, Round of 16.
Qazox at Cup of Harmony XXIV Hosted by Bazalonia and The Island of Qutar
- MD1- Demot WIN 3-0
- MD2- BYE
- MD3- Bostopia WIN 5-1
- MD4- The Great Monty Python WIN 4-2
- MD5- Ropa-Topia WIN 5-0
- Rof16- The Mice of Miceland WIN 3-1
- Qtrs- Demot Lost 0-2
- Overall Record: 5-0-1
WOMEN'S WORLD CUP
Women's World Cup I @Chicanada
- Results:
- Matchday 1 Beat Krytenia 3-0
- Matchday 2 Beat New Montreal States 3-2
- Matchday 3 Lost to Virgina Nova 0-2
- Matchday 4 Lost to Becquerelia 1-2
- Matchday 5 Bye (Advanced to Round Of 16)
- Round of 16 Lost to Chicanada 3-4
Overall Record- 2-0-3
Women's World Cup II @Chicanada
- Qualifying stage
- MD1- vs. Sativaville Won 1-0
- MD2- at Rorysville Lost 0-2
- MD3- vs. Ariddia Won 4-2
- MD4- vs. #2 Sarzonia Lost 1-2
- MD5- Bye
- MD6- vs. Milchama Won 1-0
- MD7- at Sativaville Won 3-2
- MD8- vs. Rorysville Draw 2-2
- MD9- at Ariddia Draw 0-0
- MD10- at #2 Sarzonia Draw 1-1 (Qualified for WWC2)
- MD11- at Milchama Won 2-0
- MD12- Bye
Qualifing Record- 5-3-2
- Women's World Cup Matches
- MD1- Milchama WIN 2-1
- MD2- Jeruselem LOST 0-3
- MD3- BYE
- MD4- The Lowland Clans WIN 1-0
- MD5- Starblaydia WIN 3-1
- Qtrs- Yafor 2 LOST 0-1 (a.e.t 115th)
- Ranking Bracket- New Montreal States LOST 1-2 (a.e.t. 99th)
- Ranking Bracket- 7TH PLACE MATCH Anastasiania WIN 3-0 7th place
- Cup Record 4-0-3
Women's World Cup 3 Matches @ Liverpool England
- Qualifying:
- MD 1: Risa-Aramour WIN 5-3
- MD 2: Elves Security Forces DRAW 1-1
- MD 3: Andossa Se Mitrin Vega WIN 3-0
- MD 4: Khenas WIN 3-0
- MD 5: Liverpool England LOST 2-3
- MD 6: The Lowland Clans LOST 1-2
- MD 7: Ariddia WIN 4-1
- Playoff- Sliponia WIN 4-1
- Group Play
- MD 1- Chicanada DRAW 2-2
- MD 2- The Lowland Clans WIN 1-0
- MD 3- Khenas Lost 0-1
- Qtrs- Jeruselem Lost 1-2
- Elim- Wentland Lost 1-3
- 7th place match- Liverpool England WIN 6-1
(Overall Qualifing Record 4-1-2 3rd Group A) (WC Group Record 1-1-1 2nd Group I) Playoffs 1-0-2 7TH PLACE FINISHER Overall 6-2-5
Women's World Cup 4 Matches @ Rorysville and Marceau State
- Pool Play
- MD 1: vs. #39 Rordia Win 3-0
- MD 3: @ #34 Toranat Win 4-2
- MD 5: vs. #12 New Montreal States Lose 3-4
- MD 6: @ Rordia Win 3-1
- MD 8: vs. Toranat Win 3-1
- MD 10: @ New Montreal States Win 3-1
- Rd.16- Rorysville Win 4-1
- Qtrs- The Lowland Clans Win 3-1
- Semis- Jeruselem Win 2-1
- FINAL- Wentland Win 2-2 (4-3 on Penalties)
- FinalRecord: 9-0-1 2nd place in Pool E (due to GD)
- WORLD CUP CHAMPIONS
Women's World Cup 5 Matches @ Quakmybush
- Group Play
- MD 1: BYE.
- MD 2: @ Starblaydia LOST 0-1
- MD 3: vs. Rordia Draw 1-1
- MD 4: @ Funnia Lan Win 10-1
- MD 5: vs. Chicanada Win 2-0
- MD 6: @ Ariddia Win 3-1
- MD 7: vs. Algal states Win 4-1
- Qtrs Vs. Wentland Win 2-1
- Semis vs. Liverpool England Win 3-3 (5-3 on penalties)
- Final Jeruselem Lost 1-2
- Overall: 6-1-2, 2nd place
Women's World Cup 6 Matches @Rorysville
- Group Play
- MD 1: Spaam WIN 3-2
- MD 2: Sativaville WIN 5-2
- MD 3: Montegrande WIN 4-2
- MD 4: OFF
- MD 5: OFF
- MD 6: Liverpool England Draw 2-2
- MD 7: Cafundeu WIN 2-0
- QTRS: Haraki WIN 2-0
- SEMIS: Rorysville WIN 2-1
- FINALS: Wentland WIN 3-2 (A.E.T)
- Group Record: 7-1-0 13pts 16/8 +8 1st place in Group/ CHAMPIONS
Q CUP 1 Matches @ Qazox
- MD1- Wentland Draw 1-1
- MD3- Green wombat Loss 0-2
- MD5- Wentland Win 1-0
- MD7- Green wombat Loss 0-1
- QTRS- Yafor 2 Loss 0-2
Women's World Cup 7 Matches @Noremark/Rorysville
- Group Play
- MD 1: Green wombat WIN 4-0
- MD 2: Ariddia WIN 2-0
- MD 3: Estresse Intenso WIN 4-0
- MD 4: Sativaville WIN 1-0
- MD 5: Commerce Heights WIN 3-0
- Rdof16: Yafor 2 WIN 2-1 (a.e.t)
- QTRS: Starblaydia WIN 3-1
- SEMI: Wentland Lose 1-1 (2-3 on Penalties)
- 3RD Place: Spaam WIN 3-0
- Group Record: 5-0-0 15pts 14/0 +14
- Overall Record: 8-0-1 3rd Place
Women's World Cup 8 Matches @Cafundeu
- Group Play
- MD 1:Lovisa WIN 7-0
- MD 2:Every Citizen is a Man WIN 3-2
- MD 3:Marceau State WIN 2-0
- MD 4:Toranat WIN 3-1
- MD 5:Starblaydia draw 2-2
- QTRS: Cafundeu WIN 0-0 (8-7 on penalties)
- SEMIS: Jeruselem Lost 2-3
- 3rd place: Green wombat Lost 1-2
- Group Record: 4-1-0 13pts 17/5 +12
- Overall Record 5-1-2, 4th place
Women's World Cup 9 Matches @Every Citizen is a Man
- Group Play
- MD1 Le Crap WIN 3-1
- MD2 Every Citizen is a Man Lose 2-3
- MD3 Coocoostan WIN 3-2
- MD4 Le Crap WIN 6-0
- MD5 Every Citizen is a Man Draw 2-2
- MD6 Coocoostan WIN 2-1
- QTRS- Starblaydia WIN 3-1
- SEMIS- Jeruselem WIN 3-2
- FINAL- Every Citizen is a Man WIN 3-2
- Group Record: 4-1-1 13pts 18/9 +9GD 2nd in group
- Overall record: 7-1-1 THIRD CHAMPIONSHIP
Women's World Cup 10 Matches @McPsychoville
- Group Play
- MD1 Estresse Intenso W 3-1
- MD2 Swilatia W 2-0
- MD3 Yafor 2 W 2-1
- Qrtrs Sativaville L 0-1 (AET)
- Group Record: 3-0-0 9pts 7GF/2GA +5GD
- Overall record: 3-0-1 Quarterfinalist
Women's World Cup 11 Matches @Qazox
- Group Play
- MD1 Quakmybush W 3-1
- MD2 Green wombat W 2-1
- MD3 Estresse Intenso D 2-2
- MD4 BYE
- MD5 Sativaville W 3-2
- MD6 Jeru FC
- MD7 Jeruselem
- MD8 Corneliu
- Group Record: 3-1-0 10pts 10GF/6GA +4GD 1st in Group A
- Overall record:
Draggonnii Inviyattii
2nd Draggonnii Inviyattii
- Matchday 1- Beat Becquerelia 2-1
- Matchday 2- Bye
- Matchday 3- Lost to New Montreal States 1-4
- Matchday 4- Drew Becquerelia 3-3
- Matchday 5- Bye
- Matchday 6- Lost to New Montreal States 1-3
- Matchday 7- Beat Ariddia 2-0
- Matchday 8- Beat Wentland 2-1
- Matchday 9 (9th place Match) Lost to Milchama 0-1
Overall Record 3-1-3 (10th Place)
3rd Draggonnii Inviyattii
(a team of QCFA all-stars were sent to the 3rd DI)
- MD1- Bazalonia WON 3-1
- MD2- BYE
- MD3- Hypocria WON 1-0
- MD4- Starblaydia Lost 0-3
- MD5- Cuation WON 3-1
Knock-Out Stages-
- Championship Bracket-New Montreal States Lost 0-4
- Championship Bracket-Jeruselem Lost 0-1
- 7th Place Match- Tynelia WON 2-1
Record 4-0-3 7TH PLACE
4th Draggonnii Inviyattii
A team of Female Collegian All-Stars represented Qazox. (for all-time records purposes this does count for the Women's team)
- -Schedule
- MD1- Andossa Se Mitrin Vega Lost 0-2
- MD2- Starblaydia Lost 0-4
- MD3- QuakmybushWin 4-0
- MD4- Ariddia Lost 0-1
- MD5- McPsychoville Win 3-1
- MD6- Schiavonia Lost 1-4
- MD7- Haraki Lost 0-3
- MD8- Tynelia Lost 1-2
Overall Record- 2-0-5 16th place
Qazox at the First Winter Olympics
Qazox at the Second Winter Olympics
Qazox at the First Summer Olympics
Aglukark-Cherry Cup 19
- Group Stages-
- Game 1: Starblaydia (1) LOST 2-7
- Game 2: Milchama (29) LOST 3-5
- Game 3: Fmjphoenix (28)LOST 3-4
- Game 4: Elves Security Forces WIN 3-2
- Game 5: Anathematic Republics WIN 2-1
- Game 6: Squornshelous (4) LOST 2-3
- Game 7: Vuam and Isma WIN 5-1
- Overall Record 3-4-0 6pts 20-23 -3
Aglukark-Cherry Cup 20
- Game 1- Magnus Valerius Tie 2-2
- Game 2- Oliverry Lost 3-5
- Game 3- New Montreal States Win 3-2
- Game 4- Marceau Win 3-2
- Game 5- Milchama Tie 3-3
- Game 6- Lovisa Win 4-1
- Game 7- Ikeea Win 6-1
- Quarterfinals (best of 3)
- Game 1 Squornshelous LOSE 1-2 (trail series 0-1)
- Game 2 Squornshelous WIN 1-0 (S/O 3-2) Series tied 1-1
- Game 3 Squornshelous LOSE 0-2 (Sqournshelous wins Series 2-1)
- Final Group Record 4-1-2 9pts 24/16 +8 2nd Place in group.
- Overall record: 5-1-4 (1-2 in Playoffs, tied for 9th place)
World Cup of Hockey 1 hosted by: Bedistan
- M1: Bedistan L 3-8
- M2: Ghost Tigers Rise W 4-2
- M3: Nitrodymium L 2-3
- Record: 1-2-0 2pts 9GF/13GA -4GD 4th in Group H (eliminated)
World Cup of Hockey 2 hosted by: Quakmybush
- MD1: Cookesland W 4-3
- MD2: Fort Europe W 5-3
- MD3: BYE
- MD4: St Pauls Isle L 3-4
- MD5: Nitrodymium W 4-2
- MD6: LancasterCounty W 5-1
- MD7: Kuczerica
- Record: 4-1-0 8pts 21GF/13GA +8GD 2nd in Group D
World Baseball Classic 1 Hosted by: Qazox
- Gm1- vs. Okielahoma L 7-8
- Gm2- vs. Assegai Developments W 4-3
- Gm3- @ St Samuel L 2-8
- Gm4- @ Okielahoma W 6-3
- Gm5- @ Assegai Developments L 3-5
- Gm6- vs. St Samuel W 5-1
- Record: 3-3 .500pct RPG: 4.50 ERA: 4.85